Skład Sommerfelda

Skład Sommerfelda to kolejna muzyczna przestrzeń w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku

Skład Sommerfelda znajduje się na I piętrze Pałacu Nowego. Zobaczymy tam zabytkowe instrumenty produkowane przed laty przede wszystkim w bydgoskich fabrykach i innych polskich manufakturach.

W skład kolekcji wchodzą pianina m.in. Wilhelma Jehnego, Kazimierza Chamskiego czy Bruna Sommerfelda, a także cenne pianina i fortepiany wyprodukowane w pierwszej połowie XX wieku – secesyjne pianino firmy Fibiger z Kalisza czy bogato zdobione pianino legnickiej firmy Sponnagel.   

Jest tutaj także kolekcja akordeonów powstała w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów, która działała w mieście w latach 1949-1973 wypuszczając na rynek akordeony takich marek jak m.in. Echo, Orlik, Kujawiak, Flis, Mazur, Polonez i Victoria. Wśród akordeonów prezentowanych w Składzie Sommerfelda znalazł się także prawdziwy biały kruk – akordeon Carmen z numerem fabrycznym 0001.

Skład nie bez powodu nosi imię Bruna Sommerfelda. To jedna z ważniejszych postaci w historii bydgoskiej produkcji instrumentów. W latach 1905 -1939 Sommerfeld prowadził tu fabrykę i skład fortepianów. Należał do Zrzeszenia Przemysłu i Handlu Muzycznego oraz Związku Fabrykantów w Bydgoszczy. Większą produkcję rozpoczął po 1920 roku, a dekadę później oddziały jego firmy funkcjonowały już w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Krakowie i Gdańsku. Jego pianina dziecięce, tzw. Baby Grand zawojowały świat – eksportował je do m.in. Anglii, Holandii, Francji, Argentyny, Palestyny i na Cejlon.

Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Akordeony ze Składu Sommerfelda
Skip to content