Przejdź do treści

Pałac Nowy w Ostromecku

Zapraszamy Państwa przez cały rok oprócz wyjątkowych sytuacji i Świąt. W Pałacu Nowym zlokalizowana jest Restauracja Pałacowa, pokoje gościnne oraz salony ekspozycyjne, m.in. K. F. Schinkla oraz Skład Sommerfelda. Wystawy stałe można zwiedzać w godzinach otwarcia Pałacu Nowego.

Pałac Nowy czynny jest codziennie. Od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 20.00. W weekendy w godz. 10.00 – 20.00. Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Kontakt

Pałac Nowy

znajdujący się na wprost bramy wjazdowej, to wizytówka ostromeckiej rezydencji.

Wirtualny spacer >

Pałac Nowy ukazany od strony parku. Przed nim wypoczywający ludzie na placu zielonej trawy.

Jego projekt nie powstałby bez wkładu Karla F. Schinkla, największego dziewiętnastowiecznego pruskiego architekta, twórcy m.in. gmachu teatru Neues Schauspielhaus na berlińskim placu Gendarmenmarkt, Nowego Odwachu czy Altes Museum (także w Berlinie).

Białe i żółte kwiatki rosnące na placu trawy. W tle Pałac Nowy od strony Parku.

Pałac Nowy powstał pomiędzy 1832 a 1840 rokiem i miał służyć jako rezydencja rodziny Schönborn. Ta okazała budowla powstawała etapami. Do części środkowej, najstarszej, pod koniec XIX wieku dobudowano od strony południowej neobarokowy Pałacyk Myśliwski zwieńczony mansardowym dachem.

Ze środkową częścią połączony został dwukondygnacyjnym łącznikiem. Od północy z kolei, na początku XX wieku dobudowano jednopiętrowy pawilon o formach odpowiadających porządkowi toskańskiemu. W jego wnętrzu znajduje się sala balowa i weranda, która z zewnątrz zamknięta jest neoklasycystycznym portykiem.

Z przodu żółte i czerwone tulipany. W tle część Pałacu Nowego.

Od strony ogrodów znajduje się imponujący taras z szerokimi schodami. Wewnątrz podziwiać można piękne pałacowe pomieszczenia, a także wpisać się do Bydgoskiego Sztambucha, czyli otwartego pałacowego pamiętnika.

Pałac Nowy od strony parku.

Tutaj także zwiedzający znajdą chwilę wytchnienia w Restauracji Pałacowej.

Nakryty ozdobnie stół, wokół niego krzesła. W tle otwarte drzwi, zielona kanapa i okno.
Widok na tarasy Pałacu Nowego w stylu angielskim.
Widok na tarasy Pałacu Nowego i ogrody w stylu angielskim, fot. Dariusz Gackowski

Wirtualny spacer po Pałacu Nowym Zacznij spacer otwiera się nowym oknie