Przejdź do treści

Pałac Nowy w Ostromecku

Zapraszamy Państwa przez cały rok. W Pałacu Nowym czeka na Państwa Jadalnia Pałacowa, serwująca m.in. dania oparte na historycznych regionalnych recepturach oraz pokoje gościnne i salony ekspozycyjne, m.in. K. F. Schinkla oraz Skład Sommerfelda. Najnowszą atrakcję Pałacu Nowego stanowi wystawa „Huhuczny strych”, prezentująca kolekcję 8 tys. sów. Wystawy stałe można zwiedzać w godzinach otwarcia Pałacu Nowego.

Pałac Nowy czynny jest codziennie. Jadalnia Pałacowa zaprasza gości w godzinach 12:00-20:00  od poniedziałku do piątku, a w weekendy w godz. 10:00 – 20:00. Natomiast zwiedzanie jest możliwe od godz. 11:00 – 17:00. Bilety do nabycia w recepcji Pałacu Nowego i w Pałacu Starym.  Serdecznie zapraszamy!

Kontakt

Pałac Nowy

stanowi wizytówkę ostromeckiej rezydencji i jest jednym z najpiękniejszych zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.

Pałac Nowy ukazany od strony parku. Przed nim wypoczywający ludzie na placu zielonej trawy.

Jego projekt nie powstałby bez wkładu Karla F. Schinkla, największego dziewiętnastowiecznego pruskiego architekta, twórcy m.in. gmachu teatru Neues Schauspielhaus na berlińskim placu Gendarmenmarkt, Nowego Odwachu czy Altes Museum (także w Berlinie).

Białe i żółte kwiatki rosnące na placu trawy. W tle Pałac Nowy od strony Parku.

Pałac Nowy powstał pomiędzy 1832 a 1840 rokiem i stanowił rezydencję rodziny Schönborn-Alvensleben. Ta okazała budowla powstawała etapami. Do części środkowej, najstarszej, pod koniec XIX wieku dobudowano od strony południowej neobarokowy Pałacyk Myśliwski.

Od strony północnej na początku XX wieku dobudowano jednopiętrowy pawilon o formach odpowiadających porządkowi toskańskiemu. W jego wnętrzu znajduje się sala balowa, w której odbywają się liczne koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Z sali balowej można wyjść na urokliwą werandę, z zewnątrz zamkniętą neoklasycystycznym portykiem.

Z przodu żółte i czerwone tulipany. W tle część Pałacu Nowego.

Od strony ogrodów znajduje się imponujący taras z szerokimi schodami. Wewnątrz podziwiać można piękne pałacowe pomieszczenia, a także wpisać się do Bydgoskiego Sztambucha, czyli otwartego pałacowego pamiętnika.

Pałac Nowy od strony parku.

Tutaj także zwiedzający znajdą chwilę wytchnienia w Jadalni Pałacowej.

Nakryty ozdobnie stół, wokół niego krzesła. W tle otwarte drzwi, zielona kanapa i okno.

Najnowszą atrakcję Pałacu Nowego stanowi wystawa „Huhuczny strych”. Ekspozycja powstała w oparciu o kolekcję Eriki i Norberta Boese. Kolekcja powstawała 50 lat i zawiera 8 tys. sztuk sów, wykonanych z najróżniejszych materiałów! Ekspozycja ma wręcz baśniowy charakter i wprawia w zachwyt zwiedzajacych. Niezwykłą atmosferę strychu podkreśla udźwiękowienie autorstwa Olgi Hanowskiej.

Widok na tarasy Pałacu Nowego, fot. Dariusz Gackowski