Przejdź do treści
Co nowego?

Recital Tomasza Zająca z okazji rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy

23.01.2022 17.30Minęło

Pałac Nowy

23 stycznia 2022, niedziela, godz. 17.30, wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, zapisy SMS 507 099 187

Recital Tomasza Zająca, wybitnego pianisty młodego pokolenia z okazji rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Tomasz Zając jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Koncertował w Polsce i za granicą – w Niemczech, Austrii, Francji, Norwegii, Białorusi, Czechach, Iranie, Japonii – występując między innymi w takich salach, jak: Vahdat Hall, Radiokulturhaus Wien, NOSPR, Rudolfinum, Filharmonia Witebska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Krakowska. Występował z takimi orkiestrami jak: orkiestra Filharmonii Warmińsko-mazurskiej, „Kijowscy Soliści”, Sinfonietta Cracovia, Sinfonietta Polonia, Capella Gedanensis, orkiestra Filharmonii Kaliskiej, orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej. We wrześniu 2013 roku, wraz z Natalią Walewską – koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – nagrał płytę z miniaturami na skrzypce i fortepian dla wytwórni Soliton.

Tomasz Zając jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych, w tym: Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Szafarni, Konkursu Pianistycznego w Larnace (Cypr), Międzynarodowego Konkursu Dla Młodych Pianistów EPTA w Chorwacji, Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Wilnie, Międzynarodowego Konkursu Europejskiej Unii Radiowej Concertino Praga.

W 2012 roku ukończył Szkołę Muzyczną im. Zygmunta Noskowskiego w klasie Julity Książkowskiej i Anny Wołczeckiej, a w 2017 roku studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina u prof. Alicji Palety-Bugaj i dr hab. Agnieszki Przemyk-Bryły. Również, w 2019 roku, ukończył studia magisterskie z kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej. W latach 2018-20 kształcił się w klasie fortepianu solo u prof. Markusa Schirmera w Die Universität für Musik und darstellende Kunst Graz, Austria w ramach studiów podyplomowych.Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych pianistów i pedagogów – Elżbiety Tarnawskiej, Alicji Palety-Bugaj, Andrzeja Tatarskiego, Diny Yoffe, Mamiko Sudo, Phillipa Giusiano, Tamása Ungara, Andrzeja Jasińskiego, Tobiasa Kocha, Markusa Schirmera i Lylii Zilberstein – biorąc udział w licznych kursach muzycznych w kraju i za granicą. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendia Prezydenta Miasta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, klubu Rotary-Gdynia, Fundacji ENERGA oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.