Przejdź do treści
5 lipca, 2022

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku z nominacją do tytułu Mistrzów Smaku 2022

Plebiscyt Mistrzowie Smaku

Zostaliśmy nominowani w plebiscycie Mistrzowie Smaku aż w trzech kategoriach: Kucharz Roku, Kelner Roku i Restauracja Roku. Głosowanie trwa do 26 lipca.

Mistrzowie Smaku to największy w Polsce plebiscyt branży gastronomicznej, w którym przyznawane są nagrody dla najlepszych lokali i pracowników gastronomii. Konkurs odbywa się na szczeblu miejskim i powiatowym, a potem także wojewódzkim i ogólnopolskim.

Nasz Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku został nominowany aż w trzech kategoriach: Kucharz Roku (aż dwie nominacje: Mikołaj Bakowski i Błażej Mirota), Kelner Roku (Ryszard Deliński) i Restauracja Roku (Restauracja Pałacowa).

Głosować można pod następującymi linkami:

W kategorii Restauracja Roku:

Restaracja Pałacowa https://pomorska.pl/p/kandydat/restauracja-palacowa-palace-ostromecko%2C2824767/

W kategorii Kelner Roku:

Ryszard Deliński https://pomorska.pl/p/kandydat/ryszard-delinski%2C2812273/

W kategorii Kucharz Roku:

Mikołaj Bąkowski https://pomorska.pl/p/kandydat/mikolaj-bakowski%2C2808171/

Błażej Mirota https://pomorska.pl/p/kandydat/blazej-mirota%2C2808159/

Głosowanie potrwa do wtorku, 26 lipca, do godz. 21:00.

Dlaczego my?

W Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, jednym z niewielu w Europie tego typu kompleksów, gdzie znajdują się dwa historyczne pałace zbudowane w odmiennych stylach, kontynuujemy kulinarne dziedzictwo regionu. W klasycystycznym Pałacu Nowym, na reprezentacyjnym parterze znajduje się restauracja. I mówiąc „restauracja”, nie mamy na myśli tylko serwowania dań. To w tym miejscu chcemy odrodzić lokalną tradycję kulinarną, wrócić do korzeni i kontynuować dziedzictwo kulturowe tego miejsca. Także poprzez kuchnię.

Trudno wyobrazić sobie lepszą bazę do tego przedsięwzięcia. Już samo miejsce, w którym serwowane są posiłki, opowiada historię dawnych rodów, które rządziły niegdyś majątkiem w Ostromecku. Stoły, do których przynoszone są potrawy, znajdują się w zabytkowych wnętrzach, starannie zaaranżowanych w stylu z epoki, w reprezentacyjnych salach, w których kiedyś obiady jadali Alvenslebenowie, a wcześniej – rodzina Schönbornów. To w tym miejscu, w dawnej kuchni znajdującej się tuż pod stopami gości, kucharze doprawiali dania

przygotowane według przepisów lokalnej kuchni. I nie tylko lokalnej – dawni właściciele Ostromecka dużo podróżowali. Bywali w Ameryce Południowej, na Zachodzie Europy, w Skandynawii, przywożąc stamtąd kulinarne nowinki. Tego wszystkiego skosztować możecie w naszej ostromeckiej kuchni, odkrywając jednocześnie dziedzictwo kulturalne tego wyjątkowego miejsca.

Nasza kuchnia znana jest z domowych potraw lokalnych, przygotowanych według tradycyjnych przepisów. Dania przyrządzane są z naturalnych i świeżych produktów, doprawione ziołami rosnącymi na ostromeckich łąkach i polanach.

Od 2021 roku Restauracja w Pałacu Nowym jest w sieci Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza.

—————————————————————————————————————————

Partnerami plebiscytu są:

Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. To jedna z najdłużej działających organizacji kulinarnych w Polsce zrzeszająca kucharzy każdego szczebla z całego kraju. Stowarzyszenie prowadzi szkolenia, warsztaty i pokazy, a także organizuje eventy i konkursy kulinarne. Podczas ogólnopolskiej gali plebiscytu Mistrzowie Smaku nagrody będzie wręczać Krzysztof Szulborski, prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

Kolejnym partnerem akcji jest Stowarzyszenie Kelnerów Polskich. Organizacja zrzesza kelnerów z całej Polski. Pomaga w zdobywaniu i doskonaleniu wiedzy, porządkuje zasady obsługi konsumenta wzorując się na naukach dawnych mistrzów, logice i dzisiejszych warunkach ekonomicznych panujących w restauracjach. Stowarzyszenie prowadzi kursy kelnerskie, przeprowadza egzaminy na Mistrza Kelnera i organizuje konkursy.

Laureaci z miast i powiatów odbiorą dyplomy i nagrody podczas regionalnej gali, a zwycięzcy z naszego województwa dodatkowo otrzymają statuetki i główne nagrody na ogólnopolskiej gali plebiscytu podczas targów Polagra w Poznaniu – największej i najważniejszej imprezy w branży gastronomicznej w Polsce.