Przejdź do treści
19 maja, 2022

Warsztaty zielarskie

Stół z przyprawami. Wokół siedzący ludzie.

11 czerwca 2022 r., godz. 10.00-15.00, Pałac Nowy w Ostromecku

Obcowanie z przyrodą to fascynujące lekarstwo, które uzdrawia, a nie leczy. Zapraszamy do udziału w warsztatach zielarskich, które tym razem zaaranżujemy w przepięknych okolicznościach przyrody, w ogrodach pałacowych w Ostromecku. .

Warsztaty składają się z dwóch części.

1. Spacer botaniczny z rozpoznawaniem roślin zielnych, elementy pałacowego zielnika

– park pałacowy i ogrody zaprojektowane przez słynnego architekta krajobrazu Petera Josepha Lennégo

2. Zajęcia praktyczne w pałacowej kuchni

– stara kuchnia pałacowa

Podczas spaceru botanicznego skupimy się na surowcach zielnych pozyskiwanych z drzew. W samym Parku Pałacowym jest ponad 4,5 tys. drzew! Zajmiemy się tez florą podszytu, czyli warstw naziemnych. Z pięknych okoliczności natury przemieścimy się do pałacowej starej kuchni, gdzie wspólnie wykonamy kilka remediów ziołowych, herbatkę pałacową, będziemy degustować zielne przysmaki i na koniec przygotujemy aromatyczne mydełko.

Co przyrządzisz dla siebie? Między innymi dworską mieszankę herbacianą, aromatyczne mydełko, maść leczniczą z woskiem pszczelim, nalewkę/intrakt zielny.

Wszystkie receptury otrzymacie na miejscu. Podczas zajęć praktycznych będziecie mieli szansę dopytać o szczegóły, źródła, inspiracje i co jest bezcenne, nasze już wieloletnie doświadczenie związane z tworzeniem zielnych remediów.

Podczas spotkania będziemy degustować wiosenne pesto na plackach zieleniakach, popijać ziołowe napary i maceraty ze świeżych ziół wiosny.

* jadło i napitki wykonane zgodnie z autorskimi recepturami Makowego Lata

Czas warsztatów: 4 -5 godziny (Po warsztatach można przedłużyć sobie pobyt w tym urokliwym architektonicznie i przyrodniczo miejscu. Polecamy skorzystanie z dań oferowanych w restauracji pałacowej).

Cena:190 zł /osoba*

*Liczba miejsc jest ograniczona (10 osób).

O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Obecność potwierdzamy po wpłacie kwoty za uczestnictwo bądź wpłacie zaliczki w wysokości 100 zł.

Co zabrać: odpowiednie ubranie, wygodne obuwie i dobry nastrój! Warsztaty odbędą się przy minimalnej liczbie uczestników 10 osób. 

Warsztaty prowadzi Katarzyna Rymarz, pasjonatka zielarstwa, edukatorka, lansjerka Szlaku krajoznawczo-kulinarnego „Niech Cię Zakole”, twórczyni regionalnych produktów zielarskich.

Zapisy: przyjmuje do 5 czerwca, tradycyjnie mailowo: makowelato@gmail.com i telefonicznie 721295152 Katarzyna  Rymarz.

Ludzie siedzący przy stole z przyprawami.
fot. Makowe Lato