Przejdź do treści
4 sierpnia, 2023

Krzysztof Herdzin „Impressions on Paderewski”

Mężczyzna opierający się na złożonych dłoniach.

Niedziela, 20 sierpnia 2023, godz. 16.00
Pałac Nowy w Ostromecku
zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl

Menuet G-dur op. 14 nr 1
Legenda As-dur op. 16 nr 1
Nokturn B-dur op. 16 nr 4
Temat z Fantazji polskiej gis-moll op. 19
Temat z III części (Finale. Allegro molto vivace) Koncert fortepianowego a-moll op. 17

„Każde opracowanie na jazzowo muzyki klasycznej jest dla mnie wielkim wyzwaniem, ale i przyjemnością. Jako klasycznie wykształcony pianista, który przeszedł wszystkie szczeble muzycznej edukacji zakończonej dyplomem w bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, cały jestem stworzony z tej muzyki, z jej estetyki, frazowania, barw i nastrojów. Bardzo często i wręcz organicznie sięgam do tego fundamentu komponując muzykę współczesną, czy improwizując na jazzowo.

Postać Ignacego Jana Paderewskiego i jego muzyka są mi doskonale znane od lat, ucieszyłem się więc niezmiernie otrzymując propozycję stworzenia projektu z dziełami tego wybitnego kompozytora i pianisty w oryginalnym, jazzowym ujęciu na fortepian solo. To moja ulubiona forma wypowiedzi i grając solowe recitale z jazzowymi utworami, czy własnymi „impresjami” na tematy Chopina, Komedy czy Stańki, poruszam się po nieograniczonym stylistycznie wszechświecie muzyki, sięgając bez zastanowienia do muzyki polifonicznej, romantycznej, dodekafonicznej, filmowej, jazzowej czy eksperymentalnej.

Premiera recitalu odbyła się 23.11. 2019 r. podczas XI Międzynarodowego Festiwalu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W listopadzie 2020 nakładem firmy fonograficznej Anaklasis działającej pod szyldem PWM, ukazała się płyta CD z zapisem tego koncertu „Krzysztof Herdzin – Impressions on Paderewski„.”

Krzysztof Herdzin