Przejdź do treści
Co nowego?

Wielkanocny stół rodzimych smaków szlaku „Niech Cię Zakole” i pomocny gościniec wielkanocny w Pałacach Ostromecko

Po lewej biały talerz z niebieskimi pierogami. Po prawej niebieski talerz z żółtymi pierogami.

09.04.2022 12.30 - 16.00Minęło

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku

9.04.2022 (sobota), godz. 12.30-16.00 / ZPP w Ostromecku

Zachęcamy do poszukania świątecznych inspiracji i wspólnego odkrywania regionalnego dziedzictwa kulinarnego poprzez udział w wykładach, warsztatach, pokazach i degustacjach związanych z lokalnymi wielkanocnymi przysmakami.

Zespół Pałacowo-Parkowy uroczyście wstępuje na Szlak Krajoznawczo-Kulinarny „Niech Cię Zakole”, wiodący przez Dolinę Dolnej Wisły. Z tej okazji zapraszamy na wydarzenie pt.: „Wielkanocny stół rodzimych smaków szlaku „Niech Cię Zakole” i pomocny gościniec wielkanocny  w Pałacach Ostromecko”. Wielkanoc to święto szczególne, także pod względem kulinarnym. W trakcie przygotowań nie może na stole zabraknąć najpierw dań postnych, a potem mięsnych. Ważną częścią wielkanocnego ucztowania  jest także tradycyjna święconka. W trakcie spotkania odbędą się m.in.: prezentacje i degustacje dań postnych i mięsnych, szkolenie doboru ziół i kwiatów do święconki, pokaz kulinarny parzenia kiełbas, krojenia szyki i przygotowania pierogów połączony z degustacją w Starej Kuchni. Podczas zwiedzania Pałaców i parku dowiemy się również jak onegdaj w dawnych dworach świętowano Wielkanoc. Spotkanie poprowadzą: Piotr Lenart, Kasia Rymarz „Niech cię Zakole”, Anna Kornelia Jędrzejewska i dr Agnieszka Wysocka.

Wydarzeniu towarzyszy akcja „pomocny gościniec wielkanocny”, podczas której można nabyć przysmaki takie jak barszcz ukraiński, czy pierogi w barwach Ukrainy, mająca na celu wspomóc potrzebujących.  Warto przypomnieć, że świętujemy osiemset lat od pierwszej historycznej wzmianki na temat Ostromecka (1222-2022). Istotnym elementem dziejów naszej miejscowości jest m.in. historia jedzenia, którą zajmujemy się w ramach sekcji dziedzictwa kulinarnego MCK w Bydgoszczy.

Partnerami wydarzenia są: Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, Szlak Krajoznawczo-Kulinarny „Niech CięZakole”; Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy z Krakowa.

Koszt: 90 zł od osoby

Zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl