Przejdź do treści
Koncert

Wakacje z historycznym fortepianem: Aleksandra Bobrowska i Wiszniewski oraz Bechstein

fortepian stołowy firmy Jacob Bernhard Wiszniewski
fortepian stołowy firmy Jacob Bernhard Wiszniewski

20.07.2025 16:00Wkrótce

Pałac Nowy

niedziela, 20 lipca 2025 r., godz. 16:00
Pałac Nowy, Sala balowa im. A. Szwalbego
BILETY: 20 zł – dostępne w kasie MCK w Bydgoszczy, na www.bilety24.pl lub w recepcji Pałacu Nowego w dniu koncertu po uprzedniej rezerwacji pod nr 785 250 182 lub mailowo na adres: recepcja@palaceostromecko.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego uprzejmie prosimy o informację o ewentualnej rezygnacji z udziału w koncercie w przypadku dokonywania rezerwacji telefonicznej lub mailowej.


Zapraszamy na wakacyjny cykl czterech recitali fortepianowych organizowanych pod patronatem UNESCO Bydgoszcz Miasto Muzyki. W sali balowej im. Andrzeja Szwalbego rozbrzmią dwa fortepiany z naszej kolekcji – Bechstein z 1923 roku oraz, pochodzący z Gdańska połowy wieku XIX. fortepian stołowy firmy Jacob Bernhard Wiszniewski. Gwarantujemy ogromny pakiet muzycznych doznań: zróżnicowany stylistycznie repertuar, utwory kompozytorów dawnych i współczesnych oraz występy pianistów dobrze znanych polskiej publiczności, jak i wschodzące nazwiska rodzimych estrad i sal koncertowych.

20 lipca 2025 r. o godz. 16:00 kontynuujemy serię koncertów recitalem Aleksandry Bobrowskiej, który zasiądzie do obu fortepianów, sygnujących cykl: fortepianu Wiszniewski oraz Bechstein. Artystce będzie towarzyszyć wokalista John-Andrew Fernandez.

Aleksandra Bobrowska jest absolwentką Royal Northern College of Music w Manchesterze i Haute Ecole de Musique de Geneve. Występowała w większości krajów europejskich, a także w Chinach, Japonii, Rosji i USA; lubi występować publicznie, jej ostatnie trzy sezony koncertowe przed pandemią obejmowały ponad sto występów każdy. Artystka regularnie daje wieczorne recitale w warszawskim Chopin Point, które poprzedza wykładami wprowadzającymi na temat treści swoich koncertów. Jej głębokie zrozumienie muzyki Chopina, w połączeniu z jej miłością do teatru, przejawia się w jej wykonaniach utworów solowych w sztuce „Życie miłosne Chopina” w Teatrze Scena w Warszawie, która opowiada o życiu kompozytora i kobietach, które kochał.

Pianistka jest również bardzo zainteresowana repertuarem kompozytorek, co skłoniło ją do transkrypcji i wykonania utworów Poldowskiego (Irène Régine Wieniawska). Lubi grać muzykę kameralną i występowała z wieloma różnymi zespołami, szczególnie w duetach, które są jej ulubionymi grupami. W 2014 roku założyła Aldice Duo z francuską śpiewaczką Candice Ielo. Ich nowy program, „Voix de Femmes”, który wykonywali szeroko we Francji, Szwajcarii i Polsce, składa się wyłącznie z muzyki kompozytorek.

W 2018 roku brała udział w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Od tego czasu występowała solowo na fortepianach współczesnych, jak i z epoki.

Oprócz romantycznych dzieł Chopina z pasją wykonuje dzieła kompozytorów z różnych okresów muzycznych, w tym Bacha, Beethovena, Brahmsa, Griega, Faure, Ravela i Debussy’ego. Interesuje się muzyką współczesną i wielokrotnie wykonywała muzykę fortepianową Juliana Cochrana z Fundacją Juliana Cochrana w Warszawie. Ponadto jej zainteresowanie muzyką symfoniczną zaowocowało nagraniami z większymi zespołami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Artystka daje koncerty edukacyjne dla młodych uczniów, które pobudzają i motywują ich zainteresowanie muzyką klasyczną.

Jest absolwentką Royal Northern College of Music w Manchesterze i Haute Ecole de Musique de Geneve.