Przejdź do treści

Pałac Nowy w Ostromecku

Zapraszamy Państwa przez cały rok. W Pałacu Nowym czekają na Państwa Jadalnie Pałacowe, serwujące m.in. dania oparte na historycznych regionalnych recepturach oraz pokoje gościnne i salony ekspozycyjne, m.in. K. F. Schinkla oraz Skład Sommerfelda. Najnowszą atrakcję Pałacu Nowego stanowi wystawa „Huhuczny strych”, prezentująca kolekcję 8 tys. sów.

Pałac Nowy

stanowi wizytówkę ostromeckiej rezydencji i jest jednym z najpiękniejszych zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.

Jego projekt nie powstałby bez wkładu Karla F. Schinkla, największego dziewiętnastowiecznego pruskiego architekta, twórcy m.in. gmachu teatru Neues Schauspielhaus na berlińskim placu Gendarmenmarkt, Nowego Odwachu czy Altes Museum (także w Berlinie).

Pałac Nowy powstał pomiędzy 1832 a 1840 rokiem i stanowił rezydencję rodziny Schönborn-Alvensleben. Ta okazała budowla powstawała etapami. Do części środkowej, najstarszej, pod koniec XIX wieku dobudowano od strony południowej neobarokowy Pałacyk Myśliwski.

Od strony północnej na początku XX wieku dobudowano jednopiętrowy pawilon o formach odpowiadających porządkowi toskańskiemu. W jego wnętrzu znajduje się sala balowa, w której odbywają się liczne koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Z sali balowej można wyjść na urokliwą werandę, z zewnątrz zamkniętą neoklasycystycznym portykiem.

Z przodu żółte i czerwone tulipany. W tle część Pałacu Nowego.

Od strony ogrodów znajduje się imponujący taras z szerokimi schodami. Wewnątrz podziwiać można piękne pałacowe pomieszczenia, a także wpisać się do Bydgoskiego Sztambucha, czyli otwartego pałacowego pamiętnika.

Tutaj także zwiedzający znajdą chwilę wytchnienia w Jadalniach Pałacowych.

Nakryty ozdobnie stół, wokół niego krzesła. W tle otwarte drzwi, zielona kanapa i okno.

Najnowszą atrakcję Pałacu Nowego stanowi wystawa „Huhuczny strych”. Ekspozycja powstała w oparciu o kolekcję Eriki i Norberta Boese. Kolekcja powstawała 50 lat i zawiera 8 tys. sztuk sów, wykonanych z najróżniejszych materiałów! Ekspozycja ma wręcz baśniowy charakter i wprawia w zachwyt zwiedzajacych. Niezwykłą atmosferę strychu podkreśla udźwiękowienie autorstwa Olgi Hanowskiej.