Spotkanie z autorką książki Ewą Rynką, 23.01, g. 16.00; z okazji rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy.
Prowadzenie dr Agnieszka Wysocka
W latach międzywojennych kultura spędzania wolnego czasu miała tak zwany charakter samoobsługowy, szczególnie w odniesieniu do ludzi mniej zamożnych. Tak, jak dzisiaj istniały pewne mody spędzania wolnych chwil. Placówki kulturalne działające w Bydgoszczy, jak kina, teatry były prawdziwymi animatorami kultury. Samo miasto wychodziło do mieszkańców z nowymi ofertami spędzania wolnego czasu, chociażby tworząc nowe tereny zielone. Bydgoszczanie bardzo chętnie wychodzili z domu i uczestniczyli w rozrywce masowej. Należy pamiętać, że wyszukana rozrywka w latach międzywojennych nadal była przywilejem wysokich warstw społeczeństwa, które w grodzie nad Brdą stanowiło niewielką ilość ówczesnych mieszkańców miasta. Pracujące rzesze bydgoskiego społeczeństwa korzystały z dobrodziejstw miejskiego życia po godzinach pracy.
W książce autorka opisała między innymi miejsca, w których bydgoszczanie mogli nabyć modną odzież. Przybliżyła też wiele międzywojennych lokali, także kabarety, teatry, kina, wystawy, widowiska cyrkowe czy koncerty. Informacje o organizowanych w grodzie nad Brdą imprezach okolicznościowych, w tym Święta 3 Maja, Święta Niepodległości, Święta Morza czy uroczystości związanych z obchodami Dnia Matki są naprawdę ciekawe. W publikacji znalazły się też informacje o terenach zielonych usytuowanych w mieście, jak i na jego obrzeżach, modnych w latach międzywojennych wyścigach konnych i zabawach salonowych. Czytelnika z pewnością zainteresują międzywojenne zwyczaje towarzyskie związane z obchodzonymi w Bydgoszczy świętami Wielkanocnymi, świętami Bożego Narodzenia czy sposobem witania Nowego Roku, a także zwyczaje dotyczące białego i zielonego karnawału.
Ewa Rynka – urodzona 15 lipca 1967 roku w Bydgoszczy. Ukończyła regionalistykę europejską oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochronę zabytków na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Miłośniczka historii Bydgoszczy, szczególnie okresu międzywojennego. Autorka dwóch artykułów naukowych. W 2020 roku udzieliła kilku krótkich wywiadów w emitowanej w Polskim Radio PiK audycji z cyklu „Bydgoszcz-Toruń 100 lat w Niepodległej”.
23 stycznia 2022, niedziela, godz. 17.30, wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, zapisy SMS 507 099 187