Przejdź do treści
9 kwietnia, 2021

Wydarzenie miesiąca – 43 Mazurki Chopina gra Aleksandra Bobrowska

Krall & Seidler, nagranie na fortepianie należącym do Zygmunta Noskowskiego

Właśnie odebraliśmy z wytwórni zachwycającą muzycznie, merytorycznie i edytorsko płytę Aleksandry Bobrowskiej pn. Fryderyk Chopin Mazurki.

Wydawnictwo powstało dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego. Wydawcą jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Płyta Aleksandry Bobrowskiej

– To debiut niezwykle uzdolnionej pianistki młodego pokolenia Aleksandry Bobrowskiej, która nagrała wszystkie Mazurki Chopina. Płyta zarejestrowana została na fortepianie Krall & Seidler, należącym przed laty do Zygmunta Noskowskiego. Dzięki środkom, Miasta Bydgoszczy instrument został przywrócony do życia. Dziś wszystkich nas zachwyca jego brzmienie – podkreśla koordynator projektu, Andrzej Gawroński.

Ciekawostką jest fakt, że Fryderyk Chopin zadedykował Mazurek op. 33 hr. Róży Mostowskiej, wnuczce Pawła Mostowskiego, właściciela Ostromecka. Fryderyk i Róża poznali się w Paryżu. W 1837 roku, dwudziestosiedmioletni artysta zadedykował jej cztery mazurki op. 33: gis-moll, C-dur, D-dur i h-moll, wydane w roku następnym przez Schlesingera w Paryżu, także opublikowane w Lipsku i Londynie. Mazurki napisane dla wnuczki właściciela Pałacu w Ostromecku, nagrane na instrumencie kompozytora Z. Noskowskiego, wielkiego admiratora twórczości Chopina, można również posłuchać na płycie.

Rewelacyjną płytę Aleksandry Bobrowskiej – „Fryderyk Chopin. Mazurki”, dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego, wydaną przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy można nabyć od 15 kwietnia 2021 roku, w cenie 30 zł (wydanie dwupłytowe). Płyta jest dostępna w sklepie internetowym MCK.

Na tej płycie mazurki Chopina grane są w Ostromecku na zabytkowym fortepianie Noskowskiego

Dziennikarka „Expressu Bydgoskiego”, Justyna Tota pisze: – Szalenie mi miło zapowiedzieć, że od dziś w sklepie internetowym bydgoskiego MCK dostępna ma być płyta „Fryderyk Chopin Mazurki”, nagrana na fortepianie Noskowskiego w Ostromecku. Zabytkowy instrument tym razem urzekł swym brzmieniem znakomitą pianistkę młodego pokolenia, pochodzącą z Gdańska – Aleksandrę Bobrowską, która nagrała wszystkie mazurki Chopina, jakie ujrzały światło dzienne za życia Mistrza.

– Fortepian Noskowskiego jest bardzo nośny. Przez pryzmat brzmienia tego instrumentu na nowo odkryłam muzykę Chopina. To było jedyne w swoim rodzaju doświadczenie – przyznaje Pani Aleksandra, której bardzo miło jest posłuchać nie tylko gdy gra muzykę, ale i mówi o Ostromecku. Zapraszam do lektury. A Pani Oli dziękuję serdecznie za udzielenie wywiadu.

Mazurki Aleksandry Bobrowskiej na spotify

Mazurki nagrane przez A. Bobrowską