„Weekend seniora z kulturą” – nauka tańców w kręgu i sztuka polska w XX-leciu ub.w.

Wpisujemy się w ogólnopolską akcję „Weekend seniora z kulturą”, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym
2 października 2021, godz. 12.00, sobota, ZPP Ostromecko, Pałac Stary, wstęp wolny
„Weekend seniora z kulturą”
– Krążąc po Ostromecku – Impreza (nie tylko) dla seniorów. Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki tańców w kręgu.
Wpisujemy się w ogólnopolską akcję „Weekend seniora z kulturą”, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Taniec w kręgu to taniec integrujący grupę, dający poczucie wsparcia i wspólnoty. Krąg stanowi specyficzną formę taneczną, tak różną od innych – tu nie ma poczucia rywalizacji, a stworzenie wspólnoty z często nieznajomymi osobami daje siłę i moc, o które tak trudno samotnie.
Tańce etniczne w kręgu wyzwalają radość, spontaniczność, są energetyczne i zarazem odprężające, stanowiąc niewątpliwą wartość terapeutyczną – tak potrzebną w tych trudnych czasach.
Zakończeniem wydarzenia będzie spacer po ostromeckich pałacach i parku, gdzie opowiadać będziemy o fascynującej historii tego miejsca a zgromadzone zbiory (fortepiany, akordeony, artefakty z różnych epok) pozwolą choć trochę poznać historię kultury, która nas stworzyła.
3 października 2021, godz. 12.00, niedziela, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny
„Weekend seniora z kulturą”
Wokół sztuki polskiej w dwudziestoleciu międzywojennym – spotkanie i wykład (nie tylko) dla seniorów
Prelegentką będzie Justyna Gongała-Wyzujak, absolwentka historii sztuki, związana z Galerią Wspólną Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Podczas spotkania zaprosimy gości do dyskusji i podzielenia się swoimi fascynacjami dotyczącymi tego okresu. Pragniemy też nawiązać do historii Ostromecka w dwudziestoleciu międzywojennym za czasów Alvenslebenów. Spotkanie wpisze się zarazem w otwarty projekt memorialno–edukacyjny, pn. Sztambuch Bydgoski. Działania w ramach tego projektu polegają na gromadzeniu i ekspozycji pamiątek związanych z życiem rodzinnym bydgoszczan, mieszkańców regionu oraz gości Pałaców. Celem jest tworzenie wielowarstwowej opowieści o naszej przeszłości, dorobku kulturowym, tożsamości.