Przejdź do treści
9 czerwca, 2023

Poznańskie Trio Fortepianowe i Krzysztof Meyer

Trzy kobiety siedzą za otwartym fortepianem.

18 czerwca 2023, niedziela, godz. 16.00

Poznańskie Trio Fortepianowe i Krzysztof Meyer w Ostromecku

PTF powstało na gruncie wieloletniej muzycznej współpracy trzech poznańskich instrumentalistek młodego pokolenia. Pianistka Laura Sobolewska jest profesorem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, prowadzi szeroką działalność artystyczną i jest cenioną kameralistką współpracującą z wybitnymi artystami. Anna Ziółkowska, będąc koncertującą skrzypaczką, piastuje na co dzień stanowisko koncertmistrza orkiestry symfonicznej Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego. Monika Baranowska jako wiolonczelistka również związana jest zawodowo z orkiestrą poznańskiej filharmonii, ma też w swoim dorobku artystycznym m.in. współpracę z Orkiestrą PR „Amadeus”.

Artystki prowadzą rozległą działalność koncertową, są również laureatkami wielu konkursów muzycznych – zarówno kameralnych, jak i solistycznych. Jako kameralistki wystąpiły na wielu polskich, a także zagranicznych estradach koncertowych, były wielokrotnie zapraszane do udziału w prestiżowych festiwalach i wydarzeniach artystycznych, a także do prawykonań dzieł twórców muzyki współczesnej – m.in. wielokrotnie na Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Festiwalu Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Forum Kompozytorów Współczesnych w Poznaniu, Festiwalu Sofijskie Tygodnie Muzyczne, cyklu Expressivo Meisterkonzerte w Berlinie czy festiwalu Forum Ost-West w Bergisch Gladbach.

W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta Poznańskiego Trio Fortepianowego, która została zrealizowana w Studio S1 Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie i wydana przez wytwórnię Acte Prealable. Stanowi ona pierwszą część antologii polskiego tria fortepianowego XX-go wieku i zawiera dzieła Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Koszewskiego i Andrzeja Panufnika. W dorobku nagraniowym artystek znalazło się także Trio fortepianowe Fryderyka Chopina nagrane w 2010 roku z okazji obchodów Roku Chopinowskiego. W roku 2016 zespół nagrał monograficzną płytę z muzyką kameralną Krzysztofa Meyera Instrumental Music dla wytwórni płytowej Naxos.

Koncert tria w Ostromecku będzie wyjątkowy, bowiem spodziewamy się wizyty szczególnego gościa: wybitnego kompozytora Krzysztofa Meyera, z którym zespół zaprzyjaźniony jest od lat. Program koncertu: A. Panufnik – Trio fortepianowe op. 1 (Poco adagio, Largo, Presto); K. Meyer – Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 50 (Impetuoso, Adagio inquieto, Allegretto capriccioso, Cantabile e furioso, Con moto).

zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl