Piano Day 2022 Ostromecko, zapraszamy 29 marca 2022. Pianomatyk – recital fortepianowy

Otwarte spotkanie dla dzieci i młodzieży. Pianomatyk – recital fortepianowy. W programie ilustracyjna muzyka fortepianowa z pogranicza jazzu i muzyki filmowej.
Piano Day 2022 Ostromecko
88 – tyle klawiszy posiada fortepian. Dźwięk z instrumentu uzyskujemy poprzez naciśnięcie klawisza, który połączony jest z mechanizmem młoteczkowym uderzającym w strunę.
88 klawiszy – tyle też liczy tradycyjne pianino.
88. dnia każdego roku, od 2015, nieprzypadkowo obchodzimy międzynarodowy Piano Day.
Wszystkich fanów muzyki klasycznej i nie tylko zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowej inicjatywie powołanej przez światowej sławy artystę Nilsa Frahma. Niemiecki pianista i kompozytor angażuje się w popularyzację muzyki fortepianowej. Piano Day powstał, jak sam mówi, z potrzeby „celebracji pianina i wszystkiego, co się z nim wiążę: wykonawców, kompozytorów, tych, którzy pianina konstruują, stroją, ich innowatorów, ale przede wszystkim słuchaczy”.
Już cyklicznie Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, posiadający Zabytkową Kolekcję Fortepianów, wpisuje się w wydarzenia Piano Day. 29 marca 2022 roku odbędzie się wiele koncertów fortepianowych w różnych miejscach świata (www.pianoday.org). Zapraszamy też do Ostromecka, do sali w Pałacu Nowym.
29.03.2022, godz. 11.00, Pałac Nowy,
wstęp wolny, zapisy:
recepcja@palaceostromecko.pl
Fortepian, muzyka i pasja
Otwarte spotkanie dla dzieci i młodzieży, prowadzenie: Andrzej Gawroński, kurator Sekcji Dziedzictwa Kulturowego, opiekun Kolekcji. Paweł Świeca – pokazowa lekcja nauki gry na fortepianie.
29.03.2022, godz. 18.00, Pałac Nowy, wstęp wolny, zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl
Pianomatyk – recital fortepianowy
W programie ilustracyjna muzyka fortepianowa z pogranicza jazzu i muzyki filmowej.
Pianomatyk to ceniony pianista, kompozytor i improwizator wykonujący ilustracyjną muzykę fortepianową. Jego autorskie kompozycje oparte są w znacznym stopniu na improwizacji. Bazują jednak na stopniowaniu emocji oraz harmoniach zdecydowanie bliższych muzyce filmowej niż tradycyjnemu jazzowi. W 2012 r. nagrał album pt. „Przejrzyste dźwięki”, wydany w kolekcjonerskim opakowaniu sześciennym w różnych wersjach kolorystycznych. Obecnie szlifuje materiał do kolejnego wydawnictwa. W 2019 r. zdobył wyróżnienie „za oryginalny język narracji muzycznej” w konkursie kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest. W 2021 r. jego występ otwierał 6. edycję Perspektywy – 9 Hills Festival w Chełmnie. Recitale Pianomatyka były rejestrowane i nadawane przez Polskie Radio PiK w Bydgoszczy. W latach 2017–2018 zrealizował projekt rowerowej trasy koncertowej „Pianomatyk Bike Tour”. Ogółem w trzech etapach, z przenośnym instrumentem na przyczepce rowerowej, pokonał ponad 2000 km na odcinku Warszawa–Berlin–Bruksela–Paryż, dając ok. 30 różnorodnych koncertów (oficjalnych, domowych i plenerowych). Wystąpił zarówno w pałacu, w sklepie z antykami, w muzeum, dla młodzieży szkolnej czy w prywatnych domach, ogrodach, a nawet na traktorze. Muzyka stała się jednocześnie pretekstem do wielu zaskakujących spotkań.
Zainteresowanym gościom proponujemy także zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Starego, w którym znajduje się Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego.
Zainteresowanych innymi wydarzeniami w ramach Piano Day zapraszamy do odwiedzin strony www.pianoday.org.