Pałac Stary w Ostromecku będzie dłużej czynny

W sezonie letnim, ze względu na duże zainteresowanie gości, od weekendu 13 sierpnia br. Pałac Stary czynny będzie w tygodniu dwie godziny dłużej, do godziny 18.00.
Pałac Stary czynny jest codziennie, oprócz poniedziałków. Od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 18.00. W weekendy w godz. 11.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy Państwa serdecznie do zwiedzenia uroczego, kameralnego, barokowego Pałacu Starego, gdzie zlokalizowana jest jedna z najważniejszych w kraju, Kolekcja Zabytkowych Fortepianów ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Obiekt nazywano również Pałacem Mostowskich lub Myśliwskim.
O historii fortepianu napisano już wiele – ale to w Pałacu Starym w Ostromecku można poznać dzieje tego niezwykłego instrumentu całkiem z bliska i przyjrzeć się fortepianom i pianinom z poprzednich stuleci, które składają się na Kolekcję Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Historia zbiorów sięga 1978 roku. Ostromecka kolekcja to jedna z największych i najbogatszych kolekcji zabytkowych instrumentów w Polsce, obok Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Obecnie liczy ponad 70 fortepianów i instrumentów pokrewnych.
Co więcej, to niezwykłe instrumenty, niektóre w pełni sprawne oglądać można w wyjątkowej przestrzeni. Kolekcja mieści się w Pałacu Mostowskich, zwanym także Barokowym lub Starym. Ten piękny, zabytkowy budynek dobrze komponuje się z muzyczną ekspozycją. Znajdziemy tam prawie wszystkie formy fortepianów z XIX i 1. połowy XX wieku: skrzydłowe, stołowe (w tym malutki buduarowy), pionowe – pianina oraz formy mieszane, czyli hybrydy, a w ich wnętrzach – niemal wszystkie typy mechaniki, rejestrów brzmieniowych, zdobień. Wśród zgromadzonych instrumentów najwięcej – bo ponad 30 – jest fortepianów skrzydłowych.
Dwa odrestaurowane instrumenty w Pracowni Fortepianów i Pianin w Słupnie to Fortepian Marty’ego oraz Krall & Seidler.
Fortepian Marty’ego
Trudno oderwać od niego wzrok – lekki, przypominający klawesyn, zdobiony złoconym brązem, z oryginalnymi rzeźbieniami, a przede wszystkim – z imponującymi możliwościami brzmieniowymi – fortepian Marty’ego jest ozdobą kolekcji w Ostromecku. Został zbudowany w latach 1810–1820 w Królewcu przez Johanna Friedricha Marty’ego. Najprawdopodobniej służyć miał muzycznie utalentowanym członkom bogatej rodziny – tak zdobiony instrument mógł pasować jedynie do naprawdę wytwornych wnętrz. Fortepian Marty’ego to jedyny tego rodzaju fortepian skrzydłowy w Polsce, na dodatek to instrument grający (został oddany do użytku po konserwacji w 2019 roku).
Fortepian Zygmunta Noskowskiego
Jednym z najważniejszych eksponatów kolekcji jest fortepian skrzydłowy renomowanej warszawskiej firmy Krall & Seidler. Należał do Zygmunta Noskowskiego – kompozytora, dyrygenta i znakomitego pedagoga, pod okiem którego kształcili się m.in. Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz czy Ludomir Różycki. Instrument pochodzi z około 1890 roku i został podarowany Noskowskiemu przez polski naród na 25-lecie działalności kompozytorskiej – na dece nadklawiaturowej jest tego ślad – złota tabliczka z wygrawerowanym napisem: “Zygmuntowi Noskowskiemu w dwudziestopięciolecie jego pracy kompozytorskiej (1865–1890) Rodacy”.