Przejdź do treści
30 września, 2021

Ostromecko jako plan filmowy „Wesela” – wystawa zdjęć Dariusza Gackowskiego

Wesele

Jesienią 2020 roku Wojciech Smarzowski, jeden z najlepszych polskich reżyserów filmowych, pracował w Ostromecku nad swoją najnowszą produkcją. 8 października premiera filmu w kinach. Kino Orzeł zaprasza.

Wesele

Ostromecko jako plan filmowy „Wesela” Wojciecha Smarzowskiego

– wystawa zdjęć Dariusza Gackowskiego,

kuratorki Bożena Januszewska, Marta Wiśniewska

„Wesele” to najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego, który wszedł do kin 8 października. I jak każdy obraz tego reżysera, wzbudza w widzach ogromne emocje. Dla bydgoszczan i mieszkańców naszego regionu te emocje są jeszcze silniejsze – większość scen nakręcono bowiem w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, a konkretnie – w klasycystycznym Pałacu Nowym.

Na potrzeby produkcji wykorzystano niemal cały Pałac – nie tylko reprezentacyjne sale, w tym Salę Ogrodową, Salę Katarzyny Bnińskiej czy Salonik Schönbornów, ale też pałacową kuchnię, w której na co dzień przygotowywane są posiłki dla gości. Swoje „role” odegrały także zakamarki Pałacu, piwniczne korytarze, łazienki, ale też tarasy i pokoje gościnne na pierwszym piętrze Pałacu. To właśnie w pokoju nr 116, w którym oglądać można wystawę fotografii z planu filmowego, kręcono ważne sceny, a w jego części, na potrzeby filmu, scenograf Marek Warszewski stworzył łazienkę, w której odbywa się jedna z kluczowych scen „Wesela”.

Dariusz Gackowski towarzyszył ekipie filmowej podczas pracy na planie w Ostromecku. Zapraszamy do oglądania niezwykłych zdjęć, na których zobaczymy kulisy powstawania filmu, pracę ekipy na planie oraz gwiazdy, w tym m.in. Agatę Kuleszę, Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyrę czy Michalinę Łabacz.

Producentem filmu jest bydgoskie Studio Metrage, a partnerami produkcji: Miasto Bydgoszcz oraz samorząd województwa Kujawsko-Pomorskiego.

„Wesele”, scenariusz i reżyseria: Wojciech Smarzowski, zdjęcia: Piotr Sobociński jr, scenografia: Marek Warszewski, muzyka: Mikołaj Trzaska, występują: Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Andrzej Chyra, Agata Turkot, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Ryszard Ronczewski, Henryk Gołębiewski.

„Wesele” Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideożyczenia dla młodej pary. Wesele, jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia. Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym, co kiedyś, a tym, co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza „swoimi własnymi” prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

Dariusz Gackowski

Dariusz Gackowski (ur. 1965) w latach 2003-2004 studiował w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Od 2007 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się reportażem i dokumentem. Od 2006 r. realizuje również filmy dokumentalne, m.in. Do naprawy (2006), Podgórna 7 (2007), Kaskada (2012).