Przejdź do treści
23 maja, 2021

Ostromecka pasieka – Co w ulu piszczy?

Ostromecka pasieka

Zapraszamy na warsztaty dla rodzin z dziećmi 29 maja br., o godz. 12.00. Prowadzenie Mateusz Andryszak, pasieka Miejska Pszczoła.

Pasieka ostromecka
fot. D. Gackowski

Tematem zajęć będzie między innymi budowa struktury rodziny pszczelej, funkcjonowanie ula, poznawania świata pszczół, zapoznanie ze specyfiką zawodu pszczelarza. W planach degustacja świeżego miodu.

– Moją misją jest edukacja innych ludzi i pokazanie, że można swobodnie żyć z pszczołami w symbiozie, że pszczoły i zapylanie to ważne czynniki zarówno dla różnorodności biologicznej, jak i dla gospodarki – podkreśla Mateusz Andryszak.

Fotorelacja – zakładanie pasieki w Ostomecku – zerknij…

Zespół Pałacowo Parkowy w Ostromecku we współpracy z pasieką „Miejska Pszczoła” Mateusza Andryszaka stworzył nową pasiekę na terenach parkowych. Całość wpisuje się w projekt BeePathNet w Bydgoszczy. W połowie maja 2021 roku, na łąkach za Pałacem Starym zamieszkały dwie rodziny pszczele. Do końca sezonu będzie ich aż pięć. A jak dobrze pójdzie, ostromeckiego miodu spróbujemy jeszcze w tym roku. Można się spodziewać, że miody z Ostromecka będą mieć wyjątkowe walory smakowe. – Wiosną czekamy na miód wielokwiatowy, później akacjowy i lipowy, ale w Ostromecku rośnie też wiele bylin i ziół, z których pszczoły też na pewno będą korzystać – zapewnia Andryszak. Wyjątkowe walory miodów z terenów Dolnej Wisły to zasługa specyfiki nadwiślańskiego mikroklimatu i bogatej roślinności dziko rosnącej na dużych przestrzeniach. Wiedzieli o tym nasi przodkowie – w dawnych czasach, w Dąbrowie Chełmińskiej (a więc zaledwie 8 km od Ostromecka) w zalesionej dębiną części wsi, bartnicy zajmowali się hodowlą pszczół w barciach leśnych. Tradycje tego rzemiosła wpisały się także w nazewnictwo wielu miejscowości, jak na przykład wsi Pień, odległej od pałaców o 6 kilometrów.

ostromecka pasieka
fot. Dariusz Gackowski