Przejdź do treści
27 kwietnia, 2021

Muzyka w ostromeckim parku – posłuchaj nagrań pianistów na odrestaurowanych fortepianach

Park ostromecki

W sobotę 1 maja oraz w poniedziałek 3 maja w przestrzeni ostromeckich parków zabrzmi muzyka nagrana na fortepianie firmy Marty oraz Krall & Seidler.

W sobotę, 1 maja, w godzinach 12.00 – 16.00 w przestrzeni ostromeckich parków zabrzmi muzyka nagrana na fortepianie firmy Marty oraz Krall & Seidler. Obydwa instrumenty odzyskały swoją świetność w Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie pod Warszawą. Jeden z nich należał do kompozytora Zygmunta Noskowskiego, doskonałego kompozytora i pedagoga.

Ostromecka kolekcja to jedna z największych i najbogatszych kolekcji zabytkowych instrumentów w Polsce, obok Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Obecnie liczy ponad 70 fortepianów i instrumentów pokrewnych.

Podczas spacerów po parku, z głośników płynąć będzie muzyka z następujących płyt:

  1. Mariusz Klimsiak gra utwory Roberta Schumanna i Zygmunta Noskowskiego.
  2. Pieśni wybrane Zygmunta Noskowskiego. Realizacja: Wojciech Dyngosz, baryton, Monika Litwin-Dyngosz, mezzosopran oraz Justyna Jakubowska akompaniująca na fortepianie.
  3. Barbara Marcinkowska gra przeboje muzyki klasycznej (wiolonczela). Akompaniuje Jean Bernard Marie (fortepian).
  4. „Zygmunt Noskowski kameralnie na cztery ręce” Duetu Pianoartists, czyli Marzena Buchwald i Joanna Łukasik-Derenda wykonują „Suitę Polską op. 28” oraz „Fantazję góralską” kompozytora.
  5. Hommage a Maria Szymanowska – płyta nagrana przez znakomitą pianistkę Marię Gabryś-Heyke. Artystka nagrała m.in. utwory Marii Szymanowskiej, Franza Xavera Mozarta czy Michała Kleofasa Ogińskiego.
Krall & Seidler, nagranie na fortepianie należącym do Zygmunta Noskowskiego

Mazurki Chopina

W poniedziałek 3 maja, w godzinach 12.00 – 16.00, w przestrzeni ostromeckich parków usłyszymy utwory z płyty Aleksandry Bobrowskiej pn. Fryderyk Chopin Mazurki. Wydawnictwo powstało dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego. Wydawcą jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

To debiut niezwykle uzdolnionej pianistki młodego pokolenia Aleksandry Bobrowskiej, która nagrała wszystkie Mazurki Chopina. Płyta zarejestrowana została na fortepianie Krall & Seidler, należącym przed laty do Zygmunta Noskowskiego.

Ciekawostką jest fakt, że Fryderyk Chopin zadedykował Mazurek op. 33 hr. Róży Mostowskiej, wnuczce Pawła Mostowskiego, właściciela Ostromecka. Fryderyk i Róża poznali się w Paryżu. W 1837 roku, dwudziestosiedmioletni artysta zadedykował jej cztery mazurki op. 33: gis-moll, C-dur, D-dur i h-moll, wydane w roku następnym przez Schlesingera w Paryżu, także opublikowane w Lipsku i Londynie. Mazurki napisane dla wnuczki właściciela Pałacu w Ostromecku, nagrane na instrumencie kompozytora Z. Noskowskiego, wielkiego admiratora twórczości Chopina, będziemy mogli również posłuchać.

Płytę Mazurki Chopina w wykonaniu Aleksandry Bobrowskiej będzie można nabyć w sklepie internetowym MCK.

Ogród włoski
Ogród włoski