Kolekcja fortepianów
Ostromecka kolekcja to jedna z największych i najbogatszych kolekcji zabytkowych instrumentów w Polsce, obok Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Obecnie liczy ponad 50 fortepianów i instrumentów pokrewnych.

Co więcej, to niezwykłe instrumenty, niektóre w pełni sprawne, w tym fortepian Marty i fortepian Zygmunta Noskowskiego oglądać można w wyjątkowej przestrzeni. Kolekcja mieści się w Pałacu Mostowskich, zwanym także Barokowym lub Starym, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku pod Bydgoszczą.

Ten piękny, zabytkowy budynek dobrze komponuje się z muzyczną ekspozycją. Znajdziemy tam prawie wszystkie formy fortepianów z XIX i 1. połowy XX wieku: skrzydłowe, stołowe (w tym malutki buduarowy), pionowe – pianina oraz formy mieszane, czyli hybrydy, a w ich wnętrzach – niemal wszystkie typy mechaniki, rejestrów brzmieniowych, zdobień.

Wśród zgromadzonych instrumentów najwięcej – bo aż 34 – jest fortepianów skrzydłowych. Wszystkie z wyjątkiem trzech są prostostrunowe, a większość powstała w 1 . połowie XIX wieku. Można je rozpoznać po kanciastych, nieco zbliżonych do klawesynu lecz masywniejszych skrzyniach z długim ogonem.

Historia samej kolekcji sięga 1978 r., gdy Andrzej Szwalbe, ówczesny dyrektor Filharmonii Pomorskiej postanowił gromadzić zabytkowe instrumenty w Bydgoszczy. W ten sposób chciał wspomóc studentów Akademii Muzycznej, w tym pianistów, ale i teoretyków muzyki w poznawaniu historii tego instrumentu. We współpracy z instrumentologiem dr. hab. Beniaminem Voglem udało mu się stworzyć unikalny zbiór instrumentów, głównie z XIX i początków XX wieku.