Zielone lato w Ostromecku – warsztaty dla rodzin z dziećmi

30.08.2014 Minęło
Zielone lato w Ostromecku
– warsztaty dla rodzin z dziećmi
Zapraszamy wszystkich, małych i dużych, na organizowane w ramach Ostromeckiej Akademii Edukacji warsztaty dla rodzin z dziećmi pn. „Zielone lato w Ostromecku”. W okresie wakacyjnym, lipcu i sierpniu, w każdą sobotę o godzinie 11.30 na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku odbędą się różnorodne, tematyczne warsztaty m.in. historyczne, fotograficzne, ceramiczne, botaniczne, a nawet mydlarskie. Wiele z zajęć będzie miało miejsce na świeżym powietrzu, w pięknej ostromeckiej scenerii, w ogrodach w stylu angielskim i włoskim. Ponadto wakacje rozpoczniemy i zakończymy tanecznie na balu przebierańców. Czas trwania zajęć to ok. półtorej godziny, wstęp wolny, jednak na większość obowiązuje wcześniejsza e-mailowa rezerwacja miejsc zwiedzanie@palacwostromecku.pl (ew. tel. 52 364 64 41, w godz. 11-13.00), do trzech dni wcześniej, ilość miejsc ograniczona. Z Ronda Fordońskiego do Ostromecka jedzie bezpośredni autobus miejski nr 75 (bilety 3, 1,5 zł) – najlepsze połączenie dla rodzin nie posiadających samochodu.
Współpraca medialna: magazyn Mama i dziecko w mieście,
portal Kujawko Pomorskich Mam, www.mamywsieci.pl
Program:
5.07.2014, sobota, godz. 11.30, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny
„Z herbem w tle” – bal przebierańców dla dzieci i ich rodzin na początek lata (obowiązują stroje historyczne). W programie m.in. wybory królowej i króla balu, zabawy rodzinne dla małych księżniczek i książąt. Prowadzenie: Andrzej Gawroński, Alicja Dużyk i Józefina Szlenkier. Zapowiadamy Ostromecki Wehikuł Czasu i zapraszamy wszystkich miłośników historii w strojach z odtwarzanej epoki.
12.07.2014, sobota, godz. 11.30, Pałac Nowy (pracownia na strychu), wstęp wolny, zgłoszenia: zwiedzanie@palacwostromecku.pl
„Sceny Leonarda Da Vinci – antydepresyjne spotkanie ze sztuką i z samym sobą” – warsztaty artystyczne dla rodzin z dziećmi. Prowadzi artysta malarz, muzyk, performer Grzegorz Pleszyński, twórca Antydepresyjnej Szkoły. Zrozumiemy, że wszyscy jesteśmy piękni, dobrzy i zdumiewający… A sztuka przemienia smutek w radość, brzydotę w piękno, zło w dobro.
19.07.2014, sobota, godz. 11.30, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny, zgłoszenia: zwiedzanie@palacwostromecku.pl
„Skąd się wzięło mydło?” – warsztaty mydlarskie dla rodzin z dziećmi prowadzone przez pracowników Muzeum Mydła i Historii Brudu, www.muzeummydla.pl. Staramy się opowiadać historię poprzez ciekawostki, również te nienajlepiej pachnące, podszkolić w praniu na tarze, przenieść w czasie do średniowiecznej łaźni albo zważyć mydło. Każdy może stać się artystą – zaprojektować i wykonać swoje własne mydło. Opowiemy „Skąd się wzięło mydło i jak myto się dawniej?”.
26.07.2014, sobota, godz. 11.30, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny, zgłoszenia: zwiedzanie@palacwostromecku.pl
„Uchwycić świat w kadrze” – warsztaty fotograficzne dla rodzin z dziećmi. Prowadzi Dariusz Gackowski, ceniony fotografik, członek ZPAF i autor filmów niezależnych. Rodziny zachęcamy do wzięcia własnych aparatów fotograficznych. Dowiemy się, jakie są podstawy ciekawej kompozycji i jak w niebanalny sposób tworzyć fotografie rodzinne.
2.08.2014, sobota, godz. 11.30, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny, zgłoszenia: zwiedzanie@palacwostromecku.pl
„Po Grunwaldzie…” – warsztaty średniowieczne dla rodzin z dziećmi z towarzyszeniem Pocztu Henryka z Rynarzewa i Wincentego z Laskownicy (m.in. Michalina i Paweł Jankowscy, Daniel Witek). Rekonstruktorzy przybliżą życie obozowe na przełomie XIV/ XV w. Ugotujemy coś średniowiecznego (jedzono rozmaite kasze i placki z mąki – podpłomyki, cebulę, miód, no i pito głównie piwo). Dowiemy się, że każda z wielkich grup społecznych średniowiecza, czyli chłopi, mieszczanie, rycerze i duchowieństwo, miała odrębne obyczaje.
9.08.2014, sobota, godz. 11.30, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny, zgłoszenia: zwiedzanie@palacwostromecku.pl
„Ginące zawody” – warsztaty garncarskie dla rodzin z dziećmi, prowadzi Kamila Czapiewska, www.garniec.pl. Przedstawiamy dzieciom historię garncarstwa, techniki, tradycje, bajki i anegdoty związane z tym zawodem. Uczestnicy zajęć mają okazję zobaczyć jak na kole garncarskim powstają naczynia z gliny. Najważniejszym elementem warsztatów jest wspólne lepienie przedmiotów z prawdziwej gliny garncarskiej, które to uczestnicy zabierają ze sobą. Głównym narzędziem są nasze dłonie, zatem każdy ulepiony przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju.
16.08.2014, sobota, godz. 11.30, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny, zgłoszenia: zwiedzanie@palacwostromecku.pl
„Pomnik przyrody jest gruby” – lapidarium i arboretum ostromeckie, czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi w czterdziestohektarowym parku. W programie m.in. prezentacja wybranych gatunków drzew i kwiatów, pomiary ostromeckich pomników przyrody, rosarium, aleja lipowa, zabytki rzeźbiarskie i mała architektura w przestrzeni parkowej. Prowadzenie: Józefina Szlenkier i Jerzy Świetlik. Dodatkową atrakcją będą podchody do obozu sarmatów – rekonstruktorów biorących udział w widowisku historycznym „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”.
23.08.2014, sobota, godz. 11.30, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny, zgłoszenia: zwiedzanie@palacwostromecku.pl
„Baba Jaga patrzy…” – zabawy dla rodzin z dziećmi, przybliżające najstarsze zabawy podwórkowe (w większości nieznane już przez dzieci): skakanie w gumę, gra w kamyczki itp. Prowadzi Agata Przygodzińska, Akademia Radości Życia, www.arz.pl.
30.08.2014, sobota, godz. 11.30, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny
„Z herbem w tle” – bal przebierańców dla dzieci i ich rodzin na zakończenie lata (obowiązują stroje historyczne). W programie m.in. wybory królowej i króla balu, zabawy rodzinne dla małych księżniczek i książąt. Prowadzenie: Andrzej Gawroński, Alicja Dużyk i Józefina Szlenkier. Zapowiadamy Ostromecki Wehikuł Czasu i zapraszamy wszystkich miłośników historii w strojach z odtwarzanej epoki.