Przejdź do treści

Zaduszki jazzowe

02.11.2017 Minęło

Większość repertuaru będą stanowić kompozycje artystów, którzy odeszli w tym roku do wiecznej orkiestry. Usłyszymy między innymi jazzowe adaptacje piosenek Zbigniewa Wodeckiego czy Wojciecha Młynarskiego oraz wielu innych artystów.

Zespół ten tworzą muzycy, którzy współpracują ze sobą w różnych konfiguracjach. Częsta współpraca to zbliżone wyobrażenie muzycznego świata i niejednokrotnie przecinająca się droga artystyczna, która pozwala na doskonałe porozumienie na scenie. Muzyka zespołu to jazzowy mainstream poparty kompetencją i wirtuozerią wykonawców. To kompilacja praktyki i energii doświadczonych muzyków z wigorem i witalnością młodości.

Piotr Biskupski – Perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. J. Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidualnych konkursów jazzowych (Złota Tarka, Jazz nad Odrą). Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Z. Namysłowski, W. Karolak, T. Szukalski, a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D. Brown, B. Molenhofem, S. Weinert. Od długiego czasu współtworzy większość projektów artystycznych W. Nahornego, J. Strobla, M. Bogdanowicza. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 30 płyt. Jest bardzo wysoko cenionym pedagogiem; jako kierownik zakładu Jazzu i muzyki estradowej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy z tytułem doktora habilitowanego prowadzi klasę perkusji. Wykłada także na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych.  Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Jak mało kto potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji „Jazz po północy” na antenie rozgłośni Polskiego Radia PIK. Aktywnie pisuje artykuły do fachowych pism muzycznych min. Top Drummer i Muzyk. Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.

Adam Lemańczyk – Pianista, klawiszowiec, akompaniator oraz student IV roku Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Krzysztofa Herdzina. Założyciel jazz-rockowej grupy Omnivore, współpracował m. in. z zespołem SOFA, PiGMa, Mocha, LONT, Wojtkiem Pilichowskim, Dorifi, Tomaszem Steńczykiem, Grzegorzem Daroniem, Grzegorzem Hyży, Justyną Steczkowską, teatrem Syrena, Filharmonią Pomorską, Telewizją Polską. Laureat nagrody Grand Prix na Tczewskim Konkursie Twórczości, Zdobywca I nagrody w kategorii Jazz z zespołem Omnivore na festiwalu FAMA 2011, zdobywca wyróżnienia w kat. instrumentalista oraz specjalnego wyróżnienia w kat. zespół (Omnivore) na VII Europejskich Integracjach Muzycznych, zdobywca wielu wyróżnień z zakresu akompaniamentu podczas festiwali czy konkursów.

Grzegorz Nadolny – Basista, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wszechstronny basista z jednakowym powodzeniem grający na gitarze basowej jak i kontrabasie. Ten bydgoski artysta od wielu lat jest podporą licznych formacji pochodzących z tego miasta. Tu zadebiutował w jazz-rockowej formacji „West” w 1990 zdobywając z tym zespołem pierwsze jazzowe laury na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Przez wiele lat współpracował z perkusistą Jackiem Pelcem. Jednocześnie współtworzył trio wibrafonisty Karola Szymanowskiego, Asocjację awangardowego trębacza Andrzeja Przybielskiego, trio pianisty Krzysztofa Herdzina, Big Band Józefa Eliasza i in. Współpracował z czołówką polskich muzyków jazzowych jak, np. Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Strobel, Wojciech Karolak, Krystyna Stańko. Współdziałał też z zagranicznymi wykonawcami jak Dirk Engelhard, sax (Germany), Uli Orth, sax (Germany) Marqe Lowental, p (USA), Alfreda Gerald voc (USA), Donny Ray Evans voc (USA), David Gołoszczokin (Rus) i wieloma innymi jazzowymi artystami. Jest wziętym muzykiem sesyjnym. Nagrał kilkadziesiąt płyt z twórcami o zróżnicowanym spektrum muzycznym. Uprawia muzykę, która stoi na pograniczu różnych stylów, posiadając jednak silny jazzowy rdzeń. Zajmuje się również publicystyką kulturalną na łamach bydgoskich i ogólnopolskich gazet i czasopism.