Przejdź do treści

XI ESA

15.10.2016 Minęło

Europejskie Spotkania Artystyczne

15.10.2016, sob., Pałac Nowy, wstęp wolny

17.00 spotkanie z Marią Sartovą, wybitną śpiewaczką, reżyserem operowym i filmowym, prowadzenie Paweł Gabara – dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. (spotkania ilustrowane fragmentami koncertów i spektakli)

18.00 „Paryskie salony marzeń” film o bohemie paryskiej w reżyserii Marii Sartovej

 

MARIA SARTOVA – absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, jedna z ostatnich uczennic prof. Ady Sari, kontynuowała studia wokalne z Giną Cignią w Mediolanie z Camillem Mauranem w Paryżu i w Aachen z Rudolfem Bautzem. Po debiucie w Operze Wrocławskiej i w Teatrze Wielkim w Warszawie, karierę wokalną związała ze scenami europejskimi, śpiewając główne partie we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Szczególne uznanie zdobyła interpretacją partii Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego. Dla Radia France dokonała licznych nagrań muzyki kameralnej i operowej z towarzyszeniem Orchestre National i Orchestre Philharmonique.

Spotkanie i współpraca w Paryżu z Bronisławem Horowiczem, uczniem Leona Schillera, wybitnym reżyserem operowym staje się początkiem zmian w jej życiu artystycznym. Realizuje dla telewizji polskiej i francuskiej filmy dokumentalne poświęcone wybitnym postaciom polskiego i francuskiego życia kulturalnego, z udziałem wybitnych aktorów takich jak Leslie Caron, Andrzej Seweryn, Maria Laborit, Alexandra Stewart; 1996 „W poszukiwaniu utraconego czasu”, 1997 ­ „Fryderyk Chopin i romantycy”, 1999 „Romantyzm Wygnanców”, 2000 „Paryskie salony marzeń”, Portret Misi Sert, 2001 „Wokół niebieskiej małpki”, Portret Piotra Mossa, 2012 seria trzech 30­minutowych reportaży o krakowskim Kazimierzu i o Festiwalu Kultury Żydowskiej dla II programu TV francuskiej.

PAWEŁ GABARA – urodził się w Sosnowcu, pochodzi z Łodzi. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Śląskim. Na tej uczelni przez wiele lat prowadził zajęcia na kulturoznawstwie. Uczył też w Studium Aktorskim przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Pracował w teatrach w Sosnowcu, Czeskim Cieszynie, Zabrzu i Chorzowie. Przez siedemnaście lat był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gliwicach, a następnie Gliwickiego Teatru Muzycznego. Współpracował z Telewizją Polską i Polskim Radiem. Został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Katowicka Loża BCC wyróżniła go Statuetką Specjalną Cezara Śląskiego Biznesu. Zajmuje się realizacją i prowadzeniem koncertów muzycznych oraz sporadycznie reżyserią.

PROGRAM

14.10.2016, pt., Pałac Nowy, wstęp wolny

18.00 – „Chopin w Paryżu” – odczyt muzykolog Agaty Mierzejewskiej

18.45 – koncert w wykonaniu Ewy Osińskiej, międzynarodowej pianistki. W programie utwory Fryderyka Chopina

19.30 – Spotkanie z Ewą Osińską ilustrowane fragmentami filmów z koncertów. Rozmowę poprowadzi Agata Mierzejewska

15.10.2016, sob., Akademia Muzyczna, wstęp wolny

10.00 – 14.00 master classes z zaproszonymi artystami: Ewa Osińska – fortepian,

Maria Sartova – śpiew i Barbara Marcinkowska – wiolonczela

15.10.2016, sob., Pałac Nowy, wstęp wolny

17.00 spotkanie z Marią Sartovą, wybitną śpiewaczką, reżyserem operowym i filmowym, prowadzenie Paweł Gabara – dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. (spotkania ilustrowane fragmentami koncertów i spektakli)

18.00 „Paryskie salony marzeń” film o bohemie paryskiej w reżyserii Marii Sartovej

16.10.2016, niedz., Stara Hala Pomp (Muzeum Wodociągów), ul. Gdańska 242, wstęp wolny

11.00 Koncert „Młode talenty” uczestników master classes, akompaniament Agata

Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela

15.30 Wernisaż akwareli studentów prof. dr hab. Anny Bochenek pt. „Architektura i Woda”, z okazji 670-lecia powstania miasta Bydgoszcz z udziałem Ryszarda Rogali

16.00 prof. dr hab. Anna Bochenek – artysta malarz, komentuje prezentowany na ekranie obraz Jana Matejki „Chrzest Polski”

16.30 uczniowie z IX Gimnazjum w Bydgoszczy prezentują poezję polską od Mikołaja Reja do Jana Pawła II

18.00 Recital „Najpiękniejsze przeboje musicali amerykańskich i piosenki francuskiej” w wykonaniu gwiazdy paryskiego kabaretu „Belle Epoque” Elżbiety Bocianowskiej – śpiew, przy fortepianie Aldona Krasucka.