Przejdź do treści

X ESA 2015

16.10.2015 Minęło

X Jubileuszowe Europejskie Spotkania Artystyczne 2015 (Festiwal Wielu Sztuk)

16-18 października 2015 Bydgoszcz i Pałac w Ostromecku

 

Dyrektor artystyczny prof. dr Barbara Marcinkowska

Organizator Fundacja Kalejdoskop Kultury

Koordynator i tłumaczenie Barbara Kozber

Współorganizatorzy Miejsce Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy

Z udziałem Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy

 

Patronat Honorowy

Poseł Ziemi Bydgoskiej – Radosław Sikorski

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki

Prezydent Bydgoszczy – Rafał Bruski

Ambasador Unii Europejskiej w Kijowie – Jan Tombiński

Dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu – Danuta Dubois

 

PROGRAM

 

Piątek 16 października

 

Pałac w Ostromecku

 

Zawiezie i odwiezie Państwa autobus, który rusza spod MCK o godz. 17.15.

 

18.00 – Wernisaż wystawy Piotra Tołoczko „Muzyka i Grafika”

19.00 – Koncert „Muzyka i Poezja”, w programie poezja K. I. Gałczyńskiego oraz utwory

J. S. Bacha i N. Paganiniego.

Wykonawcy: Anna Seniuk – recytacje, Alexis Galperine – skrzypce, Dana Chivers – gitara, Barbara Marcinkowska – wiolonczela.

 

 

Sobota 17 października

 

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy

10.00-14.00 – Master classes z zaproszonymi artystami (profesorowie Alexis Galpérine, Dana Chivers, Barbara Marcinkowska)

 

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja

16.00 – „Koncert Wydarzenie” w wykonaniu kwartetu OnART z udziałem Barbary Marcinkowskiej – wiolonczela. W programie: Kwintet F. Schuberta C dur z dwoma wiolonczelami

 

Pałac w Ostromecku

19.00 – Spotkanie z Kirą Gałczyńską – córką poety, gościem specjalnym Festiwalu, które poprowadzi Jolanta Baziak. (Autokar na spotkanie będzie podstawiony przed siedzibą MCK, ul. Marcinkowskiego 12 o godz. 18.15)

 

Niedziela 18 października

 

Pałac w Ostromecku

11.00 – Koncert „Młode talenty” w wykonaniu uczestników Master classes, akompaniament – Agata Nowakowska-Gumiela

16.00 – Teatrzyk „Zielona Gęś” w wykonaniu młodzieży z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy;

Gałczyński widziany przez Małgorzatę Witkowską, aktorkę Teatru Polskiego w Bydgoszczy; Wykład dr Natalii Mrozkowiak „Gałczyński – inaczej”

17.30 – Wernisaż wystawy malarskiej Barbary Marcinkowskiej „Malarstwo i Muzyka” i inauguracja Europejskiego Salonu Muzyki

 

 

 

WYKONAWCY

Barbara Marcinkowska wiolonczela

Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji, Profesor Tytularny Konserwatorium Narodowego w Wersalu, Doktor na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych na Sorbonie. Koncertująca wiolonczelistka na całym świecie. Autorka wielu nagrań muzyki klasycznej i współczesnej. Dyrektor Kolekcji Artystycznej Armianie we Francji. Autorka książek dydaktycznych o kształceniu muzyków. Odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wkład w rozwój i propagowanie kultury polskiej za granicą odznaczeniami: Zasłużony dla Kultury Polskiej – w 1986 r. oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – w 1997 r.

Urodzona w Warszawie w rodzinie muzyków, rozpoczyna naukę muzyki w wieku 5 lat najpierw na fortepianie, później na wiolonczeli. W 1970 r. uzyskuje tytuł magistra sztuki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Arnolda Rezlera.

W 1968 r. rozpoczyna pracę jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Od 1969 r. jest jednocześnie koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Karola Teutscha. Od 1972 do 1981 r. koncertuje w wielu krajach świata z „Triem Warszawskim”, (laureat międzynarodowego konkursu w Belgradzie w 1972 r.). W 1977 r. Barbara Marcinkowska otrzymuje stypendium Rządu Francuskiego i wyjeżdża do Paryża, gdzie przez kilka lat studiuje pod kierunkiem André Nawarry, francuskiego wiolonczelisty, jednego z najwybitniejszych solistów i pedagogów na świecie. Dla artystki jest to niezwykle bogaty okres poszukiwań, rozwoju i doskonalenia. Obok studiów muzycznych podjęła również studia malarskie. Studia na paryskiej Sorbonie (1979-1986) na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych uwieńczone zostały doktoratem na temat André Navarry i jego metody nauczania.

Od 1977 r. Barbara Marcinkowska koncertuje jako solistka w wielu krajach świata, dokonuje licznych nagrań płytowych oraz zapraszana jest na wiele festiwali. Prowadzi także działalność pedagogiczną. W 1992 r. zostaje mianowana profesorem tytularnym Konserwatorium Narodowego w Wersalu. Zapraszana jest do udziału w wielu konkursach mistrzowskich miedzy innymi w Łańcucie, Pont Saint Esprit we Francji, Afryce Południowej. Od kilku lat jest profesorem w Académie Internationale de Musique au Pays de George Sand. W 1988 r. reprezentuje Francję i Europę na Pierwszym Międzynarodowym Kongresie Profesorów Instrumentów Smyczkowych w Tajpej na Tajwanie.

Obok repertuaru klasycznego ważne miejsce w działalności koncertowej Barbary Marcinkowskiej zajmuje muzyka współ­czesna. Wielu kompozytorów dedykuje jej swoje utwory i liczne są w jej interpretacji światowe prawykonania. Niezwykle cenna i wzbogacająca dla twórczości artystki jest jej współpraca z zaprzyjaźnionymi kompozytorami. Należą do nich A. Tansman, K. Penderecki, W. Lutosławski, H. Dutilleux, P. Moss, Y. Taira i inni. Barbara Marcinkowska jest autorem książek: „Je commence le Violoncelle” („Zaczynam Grać na Wiolonczeli”), „Une rencontre avec André Navarra et sa méthode d’enseignement le violoncelle”, („Spotkanie z André Navarrą i jego metodą uczenia gry na wiolonczeli”). Jest także twórcą i dyrektorem kolekcji „Autour du Violoncelle” („Wokół Wiolonczeli”), a także kolekcji dla młodzieży „Violoncelle Mon Ami” („Wiolonczela Mój Przyjaciel”). Barbara Marcinkowska dokonała wielu nagrań płytowych m.in.: 6 suit J.S. Bacha na wiolonczelę solo; wszystkie dzieła A. Tansmana na wiolonczelę i fortepian; Wiolonczela ART. 2000 – utwory na wiolonczelę solo: Brittena, Cassado, Mossa; trzy płyty dla G. J. International Records; utwory na wiolonczelę solo – Kodaly, Bach, Campo; wiolonczela i Kora (harfa afrykańska).

Od 10 lat organizuje w naszym regionie (początkowo w Toruniu, a od 7 lat w Bydgoszczy i okolicach)

 

Kira Gałczyńska

Urodzona w Wilnie w 1936 dziennikarka, pisarka, edytorka twórczości rodziców, absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach, w latach 1958-1980 pracowała jako dziennikarka w ukazujących się wówczas dziennikach, tygodnikach, czasopismach; w telewizji prowadziła swój własny program „Muzyka i poezja”; w latach 1980-1997 pracowała jako kustosz w zorganizowanym przez siebie Muzeum K. I. Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie. Od 1997 roku – na emeryturze.

Autorka ponad 20 książek – od debiutanckiego tomu reportaży z Turcji („Polacy w kraju półksiężyca”, Wydawnictwo Literackie, 1974) po powieść „Jeszcze nie wieczór” (Wydawnictwo Marginesy, 2014) i biografistykę – ostatnio „Srebrna Natalia” (Wydawnictwo Marginesy 2013) oraz „Zielony Konstanty” (Świat Książki, 2011). Jej tom wspomnień „Mój anioł ma skrzydło zielone” uznany został za książkę roku 2013 w plebiscycie czytelników Klubu Księgarza w Warszawie.

 

Anna Seniuk aktorka

Aktorka scen polskich, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1964-70 występowała na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, następnie w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Teatrze Polskim. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grała w filmach m. in. „Lalka”, „Europa, Europa”, „Panny z Wilka”, „Konopielka”, w serialach telewizyjnych, np. „Czarne chmury” czy „Czterdziestolatek”.

Jest laureatką licznych nagród aktorskich, za rolę w spektaklu telewizyjnym „Moralność pani Dulskiej” otrzymała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza oraz dwukrotnie „Złoty Ekran”. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodą „Złoty Mikrofon”. W 2007 roku otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dzie­dzictwa Narodowego i medal „Gloria Artis” w dziedzinie teatru. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artystka jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

 

Alexis Galpérine skrzypce

Alexis Galpérine, urodzony w Paryżu w 1955 roku jest jednym z najwybitniejszych skrzypków francuskich. Studiował w Konserwatorium Paryskim (aktualnie CNSMD) i w Julliard School w Nowym Yorku. Jego najważniejszymi profesorami byli: Ivan Galamian i Henryk Szeryng. A. Galpérine jest laureatem konkursów Carla Flescha w Londynie, Paganiniego w Genui, a także międzynarodowego konkursu w Belgradzie, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. A. Galpérine otrzymał także licencjat z filozofii na Sorbonie.

Aktualnie jest profesorem w CNSMD w Paryżu i w Konserwatorium Amerykańskim w Fontainebleau. Zapraszany regularnie na master classes na uniwersytet w Bloomington (USA) jest także członkiem jury wielu konkursów międzynarodowych. Jako solista występuje z największymi orkiestrami i zapraszany jest na wiele festiwali, między innymi: le Library of Congress Summer Chamber of Washington, le Festival des Arcs, bardzo często współpracuje z Radio France. Ważną rolę w karierze solistycznej A. Galpérina odgrywa muzyka współczesna – wykonał ponad sześćdziesiąt prawykonań. Wielu kompozytorów, takich jak Paul Méfano, Olivier Grief, Frédéric Martin i Antoine Tisné dedykowało mu swoje utwory.

A. Galpérine jest jednym z założycieli American Chamber Players, orkiestry, z którą wystąpił jako solista ponad 100 razy. Jego dyskografia liczy ponad 50 nagrań. Jest także autorem wielu artykułów z zakresu muzykologii, jak również wydanej w 2008 roku książki pod tytułem „Muzyka francuska na skrzypce”. A. Galpérine od wielu lat pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Francuskich Skrzypków.

 

Dana Chivers gitara

Amerykański gitarzysta urodzony w Los Angeles. Matka pianistka i kompozytorka wprowadziła go w świat muzyki. Mając 17 lat wyjeżdża do Alicante w Hiszpanii, gdzie studiuje w konserwatorium u profesora José Thomasa, a następnie kontynuuje studia pod kierunkiem André Segovii w Santiago de Compostela. Wyjeżdża do Paryża, gdzie studiuje gitarę i pogłębia wiedzę w zakresie teorii muzyki i kompozycji z wielką damą francuskiej muzyki Nadią Boulanger. Duży wpływ na jego rozwój artystyczny miała także wspaniała skrzypaczka Miriam Solovieff. Dana Chivers protestując przeciwko wojnie w Wietnamie nie wraca do USA i osiedla się we Francji.

W latach 1983-1993 mieszka w Londynie, gdzie współpracuje z radiem BBC oraz koncertuje w wielu krajach wykonując przede wszystkim muzykę XIX wieku, kompozytorów wiedeńskich, a szczególnie Wenzeslausa Matiegki. Po powrocie do Francji tworzy duet ze swoim synem Davidem – skrzypce i gitara. Koncertują w wielu krajach europejskich oraz w USA – nagrali razem 3 płyty. Dana Chivers nagrał także kilka płyt jako solista i przez wiele lat był dyrektorem artystycznym cyklu koncertów w Aix-en-Provence „Salons du mercredi”.

 

 

ArtONQuartet bydgoski kwartet smyczkowy

Bolesław Siarkiewicz – skrzypce

Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska – skrzypce

Agnieszka Czupryńska – altówka

Małgorzata Węglerska – wiolonczela

ArtON Quartet – bydgoski kwartet smyczkowy, powstał latem 2013 roku. Pasją członków zespołu jest muzyka kameralna. Na co dzień związani są z Capellą Bydgostiensis, orkiestrą zaliczaną do jednych z najlepszych zespołów kameralnych w Polsce oraz z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Muzycy kwartetu koncertowali w wielu wspaniałych salach w Polsce oraz w Europie, a także w Chicago, Nowym Jorku, Rio de Janeiro oraz Sao Paulo. Nagrywali dla renomowanych firm fonograficznych tj. DUX, CD Accord, Deutsche Grammophone czy Naxos. Repertuar ArtON Quartet jest bardzo bogaty. Znaleźć w nim można zarówno perły klasycznej muzyki kameralnej, jak i ciekawe aranżacje muzyki rozrywkowej, w tym również filmowej.

 

BOLESŁAW SIARKIEWICZ – prymariusz ArtON Quartet, solista oraz kameralista, pedagog

Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał również wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za znaczący wkład w rozwój utalentowanej muzycznie młodzieży. Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno solową, jak i kameralną. Koncertuje w krajach Europy i USA. Związany jest ze swoją macierzystą Uczelnią. Jego szeroka działalność pedagogiczna obejmuje również wykłady podczas letnich i zimowych kursów skrzypcowych, funkcję krajowego konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej, a także pracę w jury konkursów skrzypcowych. W roku 2014 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

 

MALWINA MIKOŁAJCZAK-LUTRZYKOWSKA – kameralistka, pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Pawła Radzińskiego, uzyskując tytuł magistra sztuki. Swoje umiejętności w grze na skrzypcach rozwija obecnie jako studentka klasy prof. Małgorzaty Skorupy na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz na licznych kursach muzycznych, pod okiem takich profesorów jak: Viktor Pikajzen, Yuri Shishkin, Bartosz Bryła, Marcin Baranowski, Sławomir Tomasik, Claudio Jacomucci, Pascal Contet. Koncertowała w kraju i zagranicą jako solistka, kameralistka oraz muzyk orkiestrowy. Trzykrotnie otrzymała Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego (2013, 2014, 2015). Od 2011 roku współtworzy wraz z Krzysztofem Lutrzykowskim zespół Vio-dion Duo, który zdobył najwyższe laury na konkursach w Kanadzie, Niemczech, Słowacji, Słowenii, Włoszech, Chorwacji, Polsce i na Litwie.

 

Agnieszka Czupryńska – kameralista, pedagog. Absolwentka klasy altówki prof. Zbigniewa Friemana na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, ukończyła Studia Podyplo­mowe na Akademii Muzycznej w Łodzi. W 1999 roku uczestniczyła w historycznym tournee Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana. Sty­pendystka amerykańskiej fundacji muzycznej FAME. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach muzycznych w kraju i zagranicą pod okiem wybitnych profesorów tj: Stefana Kamasy, Ireny Albrecht, Josepha de Pasquale, Jurgena Kuussmaul. Muzyk kameralista orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis. Wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. We wrześniu 2014 roku otrzymała stopień doktora sztuk muzycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Małgorzata Węglerska – kameralistka, koncertmistrz orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis. Absolwentka klasy wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Wieloletni koncertmistrz orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis. Laureatka konkursu wiolonczelowego w Elblągu, uczestnik kursów barokowych prowadzonych przez Wielanda Kuijkena oraz wielu innych kursów wiolonczelowych. Związana współpracą z czołową polską orkiestrą, Sinfonią Varsovią. Z zamiłowania kameralistka, koncertująca w przeróżnych formacjach, głównie w kwartecie smyczkowym.

 

 

Agata Nowakowska-Gumiela fortepian

Jest cenioną pianistką i kameralistką. Swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z fortepianu i kameralistyki fortepianowej. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie na stanowisku adiunkta. Ma w swoim dorobku liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, a także stypendia kilku ważnych instytucji kultury.

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu Prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, a następnie Universität fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Prof. Noela Floresa oraz klasie kameralistyki Prof. Teresy Leopold.

Koncertowała w wielu miastach w Polsce, a także w Austrii w Wiedniu, Niemczech, Rosji i Chile.

Agata Nowakowska-Gumiela współpracowała ze znanymi muzykami młodego pokolenia, m.in. Katarzyną Polonek, Maciejem Łabeckim, Karolem Wroniszewskim oraz Bartoszem Koziakiem. Pracowała jako korepetytor na letnich kursach wokalnych w Sieggraben (Austria) oraz kursach wiolonczelowych w Radziejowicach. Ma w swoim dorobku dwie płyty: kameralną (wraz z wiolonczelistką Katarzyną Polonek) oraz solową (zawierającą Fantazje fortepianowe różnych kompozytorów). Wraz z mężem Tomaszem współtworzą duet fortepianowy Pianoptikum.

 

Piotr Tołoczko malarz

Urodził się w Toruniu w 1985 roku. Tutaj ukończył Liceum Ogólnokształcącym nr IX w klasie o profilu humanistyczno-plastycznym. Swoje zdolności artystyczne rozwijał w ośrodkach plastycznych dla dzieci i młodzieży: w toruńskim Domu Harcerza, Miejskim Domu Kultury, Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, Galerii „Piątki” (członek honorowy) oraz w Fundacji Piękniejszego Świata w Skłudzewie.

W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku Grafika, a w 2007 roku kierunek Rzeźba na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Uzyskał również kwalifikacje pedagogiczne. W czasie studiów należał do studenckiego koła naukowego na Wydziale Sztuk Pięknych. Obecnie mieszka w miejscowości Przysiek koło Torunia. Jest studentem trzeciego roku Studiów Doktoranckich z zakresu sztuk plastycznych na macierzystej uczelni. Zajmuje się grafiką i rzeźbą.

Drugą jego pasją jest muzyka tradycyjna i chóralna. Od piętnastu lat śpiewa w Toruńskim Chórze Katedralnym. Uczestniczy w licznych koncertach i warsztatach wokalnych w kraju i zagranicą.

 

Barbara Marcinkowska malarka

Wibracje dźwięków i kolorów, światło, rytm, przestrzeń, kolor dźwięku i harmonia kolorów, ekspresja, wzajemne przenikanie się tych elementów fascynują mnie i nadają sens memu życiu i twórczości”.

Od wielu lat malarstwo zajmuje ważne miejsce w moim życiu. Urodziłam się w rodzinie muzyków. Rodzice i brat, wspaniali muzycy i artyści, rozbudzili we mnie miłość do muzyki i sztuki. Bardzo wcześnie rozpoczęłam działalność koncertową ale dopiero w Paryżu mogłam zacząć malować i wypowiadać się w obu dzie­dzinach. Tu spotkałam tez wielu interesujących i wspaniałych malarzy, którzy odegrali ogromną rolę w moim rozwoju artystycznym. Wspomnę chociażby Ardona, który był uczniem Kandinskiego i Paula Klee w Bauhaus, a także Rafaela Matar, ucznia Bacona i Matty w Berlinie.

W Paryżu studiowałam malarstwo w Akademii Amerykańskiej, cztery lata studiowałam również rysunek w Akademii Sztuk Pięknych i w Akademii Grande Chaumière na Montparnassie. Poza tym doskonaliłam swoje umiejętności w „atelier” kilku malarzy: Haspa, Agnès Monteillet, Christophe Kawalko i Laurent Cattaneo.

Ważniejsze wystawy osobiste:

2008 – galeria Harmattan w Paryżu (retrospektywna)

2012 – Bretoncelles „Malarstwo i Muzyka”

2014 – Galeria Innowacji w Bydgoszczy

2015 – Muzeum Wodociągów – Galeria Wieży Ciśnień

2015 – Galeria w Ratuszu w Inowrocławiu

2015 – Galeria „Chez Leo” na Montparnassie w Paryżu

 

Małgorzata Witkowska aktorka

W 1990 roku ukończyła PWST we Wrocławiu. Przez wiele lat aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Występuje m.in. w przedstawieniach: Dziady, Faust, Murzyni, Klub Kawalerów, Wesele, Skąpiec, Trędowata. Melodramat, Podróż zimowa, Burza i wielu innych.

Doświadczenie na planie filmowym: 2008 – w M JAK MIŁOŚĆ (pielęgniarka), 2007 – TESTOSTERON, 2005-2008 – PITBULL, 2005 – TENISISTKA (231) w NA DOBRE I NA ZŁE, 2002-2010 – SAMO ŻYCIE, 1997-2011 – KLAN.

Laureatka nagród:

2002 (Bydgoszcz) – nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

2000, 1998, 1997, 1996 – laureatka plebiscytu na najpopularniejszą aktorkę sezonu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

1996 (Bydgoszcz) – Złota Maska – nagroda „Dziennika Wieczornego”

1995 (Bydgoszcz) – nagroda Wojewody Bydgoskiego i dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich, Kultury i Sportu UW

– 1995 (Bydgoszcz) – nagroda im. Hieronima Konieczki – nagroda „Gazety Regionalnej” w Bydgoszczy dla wyróżniającego się w sezonie młodego aktora.

 

Natalia Mrozkowiak nauczyciel akademicki

Doktor filozofii, zajmuje się teorią sztuki, estetyką współczesną, kulturą wizualną oraz problematyką sztuki najnowszej. Pracuje jako nauczyciel akademicki w Instytucie Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Należy do Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo”.

 

Teatr „Różowe Pudelki” gimnazjum nr 9 w Bydgoszczy

Spektakl „Teatrzyk Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przygotowany przez uczniów klasy teatralnej bydgoskiego Gimnazjum nr 9 zajął II miejsce w XXIV Konfrontacjach Teatralnych, które odbyły się w marcu 2015 roku w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Występ ten zaowocował m. in. współpracą z aktorem teatralnym i filmowym oraz reżyserem Andrzejem Pieczyńskim.

 

 

Jolanta Baziak

 

Poetka, eseistka, krytyk literacki, ukończyła studia polonistyczne, filozoficzne i teologiczne.

 

Od trzynastego roku życia związana jest z Bydgoszczą. Debiutowała w 1974 r. w Polskim Radio cyklem wierszy Strefa pomylonych. Przez wiele lat była pracownikiem warszawskich ZPR-ów, Estrady w Poznaniu i w Bydgoszczy. W stanie wojennym kierownik zespołu kabaretu „Klika”. Wydała łącznie 20 samodzielnych publikacji zwartych – poetyckich i prozatorskich. Jej wiersze ukazały się w przekładach na język angielski, niemiecki, czeski i islandzki. Od siedemnastu lat jest redaktorką naczelną Miesięcznika Literackiego „Akant”. Redaguje książki i cykle wydawnicze. Pracuje obecnie w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Współpracuje z kilkoma stowarzyszeniami twórczymi. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest członkiem Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych, Stowarzyszenia „Teatr na Barce”, Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop” oraz Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Od pięciu lat prowadzi warsztaty literackie. Otrzymała za swoją twórczość i działalność społeczno-kulturalną wiele nagród i wyróżnień.

 

We wrześniu 2014 roku obchodziła jubileusz 40-lecia pracy twórczej.