Przejdź do treści

Wielkie gwiazdy 20-lecia

23.02.2020 Minęło

Wielkie gwiazdy 20-lecia – śpiewa Wojciech Machnicki

 

Jarosław Wojciechowski – oprawa audiowizualna i narracja

 

 

Kompozytor, aranżer, pianista i znawca piosenki retro, niestrudzony archiwista – Zbigniew Rymarz zaprasza na muzyczne spotkanie z największymi artystkami sceny i kabaretu okresu międzywojnia. Nieznane anegdoty z życia artystycznego przedwojennej Warszawy i Lwowa, niezwykle ciepłe wspomnienia Zbyszka Rymarza zostaną ożywione najpiękniejszymi piosenkami męskich gwiazd tamtych czasów.

Zaprezentowane zostaną utwory takich gwizd jak: Konrad Tom, Eugeniusz Bodo, Karol Hanusz, Ludwik Sempoliński, Adam Aston, Andrzej Bogucki, Kazimierz Krukowski.

To będzie spotkanie nie tylko z cudowną muzyką, ale przede wszystkim z niezwykłymi ludźmi. Ich talent, uroda a w szczególności osobowości, charaktery i temperamenty oparły się próbie czasu. Oni wciąż żyją w naszej świadomości, są inspiracją i niedościgłym wzorem, a niesłabnąca moda na „retro” świadczy o tym, że jeszcze długo artyści będą czerpać z dorobku dwudziestolecia międzywojennego. Na pewno nie odkryjemy ich fenomenu, to zadanie dla historyków kultury, my zapraszamy na ponad godzinną podróż sentymentalną, żeby choć przez ten krótki czas poczuć tamtą atmosferę, poddać się urokowi muzyki i humoru rodem z Qui Pro Quo i innych przedwojennych kabaretów.

 

Wojciech Machnicki urodził się w Chorzowie, tam uczęszczał do I LO imienia Juliusza Słowackiego. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1976), gdzie asystował Tadeuszowi Łomnickiemu. Aktor warszawskich teatrów Na Woli (1976-1985), Komedii (1985-1989) oraz Współczesnego (1989-2006). Występował także w Teatrze Syrena i Teatrze Muzycznym Roma. Na planie filmowym pracował między innymi ze Stevenem Spilbergiem przy „Monachium”, Agnieszką Holland przy „Coś za coś”, Patrykiem Vegą przy „Służbach specjalnych” i „Botoksie”.

Współzałożyciel i członek Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę”, formacji specjalizującej się w realizacji kameralnych spektakli muzyczno-aktorskich. Aktor śpiewający – ma w repertuarze liczne piosenki Eugeniusza Bodo, Ref-Rena, Mariana Hemara, skecze Fryderyka Jarosy’ego, piosenki lwowskie i wiele innych, niezapomnianych i wciąż chętnie słuchanych przebojów.

Kompozytor, pianista, reżyser i pedagog, prawdziwa encyklopedia polskiej muzyki rozrywkowej i ogromny autorytet w historii teatru dwudziestolecia międzywojennego. Prowadzi zajęcia kształtujące umiejętność publicznych wystąpień. Aktor dubbingu, mający na swoim koncie niezliczoną ilość ról w filmach, serialach i grach. Doskonale znany jako Yosemite Sam z serii filmów animowanych „Zwariowane melodie”. Często występuje w Teatrze Polskiego Radia. (źródło: materiały własne, wikipedia)

* Wtęp 15 zł, ulgowy 10 zł (dzieci i młodzież do 15 r.ż. i os. z Bydgoską Kartą Seniora 60+)