Przejdź do treści

Wieczór z Noskowskim

24.02.2018 Minęło

 

Jednym z cenniejszych w Kolekcji Fortepianów i Pianin Andrzeja Szwalbego jest fortepian firmy Krall&Seidler należący niegdyś do Zygmunta Noskowskiego. Fortepian z naszej kolekcji pochodzi z ok. 1890 r. i został podarowany Noskowskiemu przez polski naród na 25-lecie działalności kompozytorskiej. Niniejszym rozpoczynamy cykl prelekcji i koncertów w Pałacu Starym w Ostromecku, który ma na celu przypomnienie sylwetki słynnego kompozytora, zainteresowanie odbiorców muzyką graną na żywo na historycznym instrumencie (swoista podróż w czasie) i promocję, młodych zdolnych artystów. Jako pierwsza wystąpi utalentowana Maja Babyszka.

 

 

Maja Babyszka 18 letnia niezwykle utalentowana pianistka i wokalistka wychowanka Klasy Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Uczennica prof. Katarzyny Popowej- Zydroń i prof. Karola Szymanowskiego z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie studentka I roku na dwóch kierunkach fortepian klasyczny i fortepian jazzowy na tej samej Akademii w klasie Krzysztofa Herdzina.

Maja jest laureatka wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Ostatnie jej osiągnięcia:
– Złoty Parnas Międzynarodowego Forum Pianistycznego 'BIESZCZADY BEZ GRANIC” Sanok 2017 – Finał Festiwalu „Serca bicie” pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy 2017
– Paryż 2016 – 1 miejsce Międzynarodowy konkurs im. R. A. Scriabina
– Mediolan 2015 – 1 miejsce Międzynarodowy konkurs im. A. Bertoliniego
-Kilkukrotna finalistka Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży 2011,2012,2013,

-2017 Nagroda Specjalna PSJ na w/w warsztatach.


Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci 2017
Stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy 2016
Stypendystka Uniwersytetu „Mount Royal” w Calgary (Kanada) 2015Obdarzona absolutnym s
łuchem, świetnym poczuciem rytmu, doskonałą pamięcią muzyczną oraz niezwykłą łatwością improwizacji, genialnie łączy muzykę klasyczną z jazzem i muzyką rozrywkową. Ma na swym koncie wiele koncertów z niezwykle szerokim repertuarem:standardy jazzowe
muzyka rozrywkowa, przeboje muzyki rozrywkowej na jazzowo
muzyka filmowa

muzyka klasyczna 
muzyka klasyczna w jazzowych aran
żacjach

Najbardziej spektakularnymi przedsięwzięciami w których Maja Brała udział były: – pierwszy w Polsce koncert fortepianowy w powietrzu nad rzeką „Recital Nad Brdą” w ramach znanego bydgoskiego festiwalu „Rzeka Muzyki” w 2015, – 125m pod ziemią Koncert Noworoczny w Kopalni Soli w Wieliczce z Krakowską Orkiestrą Symfoniczną w 2016r.