Przejdź do treści

Wieczór z Noskowskim

17.03.2018 Minęło

Jednym z cenniejszych w Kolekcji Fortepianów i Pianin Andrzeja Szwalbego jest fortepian firmy Krall&Seidler należący niegdyś do Zygmunta Noskowskiego. Fortepian z naszej kolekcji pochodzi z ok. 1890 r. i został podarowany Noskowskiemu przez polski naród na 25-lecie działalności kompozytorskiej. W lutym br. rozpoczęliśmy cykl prelekcji i koncertów w Pałacu Starym w Ostromecku, który ma na celu przypomnienie sylwetki słynnego kompozytora. W marcu wystąpi utalentowana Emilia Biskupska.

 

Emilia Biskupska, ur. 29.08.1996 w Bydgoszczy. W wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Arthura Rubinsteina w Bydgoszczy, które ukończyła z wyróżnieniem. Obecnie jest studentką na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W czasie szkolnej edukacji była objęta programem „Klasy Talentów”, umożliwiającym jej indywidualny tok kształcenia artystycznego. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych:

  • I miejsca na XX Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wykonawców „ANEMOS” w Rzymie (2013 r.)

  • III miejsca na XVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2014 r.)

  • II miejsca na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Piano Talents” w Mediolanie (2014 r.)

Koncertowała w najważniejszych placówkach kultury regionu. Swoje umiejętności pianistyczne kształciła ponadto pod okiem m.in.: Andrzeja Jasińskiego, Jerzego Godziszewskiego, Wojciecha Świtały, Zbigniewa Raubo, Huberta Rutkowskiego, Viery Nosiny, Uty Weyand i Lukasas Geniusasa. Jest zdobywczynią „Lauru Rubinsteina”, przyznawanego za osiągnięcia i osobowość artystyczną oraz dwukrotną stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.