Przejdź do treści
Co nowego?

W dzień 1 listopada 2021 roku Pałace wraz z kuchnią pałacową są nieczynne

01.11.2021 cały dzieńMinęło

Zespół Palacowo-Parkowy w Ostromecku

Zapraszamy Państwa na spacer po parku. Przestrzeń wokół to miejsce idealne do długich spacerów, refleksji i odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku.

Na terenie parku znajduje się Mauzoleum, dawne miejsce spoczynku rodzin Schönbornów i Alvenslebenów, w przeszłości – właścicieli Ostromecka. Powstało w 1887 roku jako przykapliczny cmentarz. Zbudowane zostało na planie czworoboku i otoczone ceglanym murem. Prowadzą do niego dwie bramy – posadzka przy wejściu głównym ozdobiona jest efektowną mozaiką, a całość budowli porośnięta jest bluszczem.

Poniedziałek 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy, oznacza to, że tego dnia większość sklepów zostanie zamknięta. Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.

Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych. Jest to też dzień, kiedy wspominamy swoich zmarłych bliskich.