Twarz i Maska

01.07.2018 Minęło
5. SPOTKANIA NIEPRZYPADKOWE OKO NIGDY NIE ŚPI 2018
Motto: „Twarz i Maska”
Prolog festiwalu: 28-30 czerwca 2018, Bydgoszcz
Festiwal: 1-4 lipca 2018, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku k. Bydgoszczy / Toruń
PROGRAM SPOTKAŃ
01.07.2018 / Niedziela
14.00, Pałac Nowy Ostromecko. Britt Al-Busultan – eksperymentalne warsztaty filmowe
16.00, Pałac Nowy Ostromecko. Agnieszka Taborska – spotkanie autorskie/literatura
17.30, Pałac Stary Ostromecko. Józef Jodkowski – „Autorski recital piosenek kresowych“
19.00, Pałac Nowy Ostromecko. Otwarcie V edycji Spotkań Nieprzypadkowych „Oko Nigdy Nie Śpi“: Twarz i Maska. Wprowadzenie prof. Zbigniew Mikołejko
Wydarzenia towarzyszące otwarciu
Łukasz Owczarzak „W poszukiwaniu straconego ciała“ (wystawa fotografii, Pałac Nowy)
Kuba Elwertowski „To Ja“ (instalacja w parku pałacowym)
Andrzej Kaliski & Jacek Puzinowski „Pokój dziecięcy“ (instalacja, Pałac Nowy)
Britt Al-Busultan – „Razzle Dazzle“ (performance)
„Składowisko Sztuki“: Grzegorz Pleszyński/malarstwo, Irmina Pisarek/rysunki, Peter Alexander Grodzki/obiekty i video instalacja, Waldemar Malak/malarstwo, Andrzej Kaliski/grafiki
21.00, Pałac Nowy Ostromecko. Post-premiera filmu „Rzeźbiarz z kamerą“ z muzyką na żywo „The Beat Freaks“. Spotkanie autorskie z reżyserem filmu Marcinem Giżyckim
02.07.2018 / Poniedziałek
15.00, Pałac Nowy Ostromecko. Agnieszka Taborska – „Pod maską, inna maska. Nigdy nie przestanę odsłaniać nowych twarzy” – maskarady Claude Cahun i Mai Deren (wykład połączony z pokazem filmu „Popołudniowe sieci”)
18.30, Dwór Artusa w Toruniu. Dadaistyczny poker (transgraniczna dyskusja panelowa). Goście zaproszeni do dyskusji: Anda Rottenberg, Agnieszka Taborska, Zbigniew Mikołejko, Bogdan Dziworski, Grzegorz Pleszyński, Marcin Giżycki. Prowadzący: Piotr Pękala
21.00, Dwór Artusa Toruń (tylko na zaproszenia). Czesław Mozil – „Solo Akt“ – koncert
22.00 – 00.00, Stare Miasto w Toruniu. Nocne zwiedzanie Torunia (każdy może zwiedzać! Przewodnikiem jest Jarosław Jarry Jaworski).
03.07.2018 / Wtorek
13.00, Pałac Nowy Ostromecko. Krzysztof Nowicki – pokaz filmu „Leocadia’s dream“ / „Sen Leocadii“
14.00, Pałac Nowy Ostromecko. Angelika Fojtuch – performance
16.00, Pałac Nowy Ostromecko. Izabela Plucińska – film animowany/Master Class. Pokaz filmów: „Sexy Laundry“, „Abend“, „Darling“, „Liebling“ – muzyka na żywo Artur Maćkowiak
19.00, Pałac Nowy Ostromecko. Zbigniew Mikołejko –„Maski pośmiertne: zapomniana nowoczesność“
22.00 Pałac Nowy Ostromecko. Krzysztof Nowicki – pokaz filmu „Leocadia’s dream“ / „Sen Leocadii“
22.00, Pałac Nowy Ostromecko. Zespół „Rezonans“ – koncert medytacyjny
00.00, Pałac Stary Ostromecko. Społeczny Chór Czarnego Karła – opera na podstawie powieści Agnieszki Taborskiej „Niedokończone życie Phoebe Hicks“ (Prolog, Akt I i Akt II)
04.07.2018 Środa
14.00, Pałac Nowy Ostromecko. Krystyna Mazurówna – spotkanie autorskie
16.00, Pałac Nowy Ostromecko. Urszula Ussakowska-Wolff – „Eve & Adele – w oczekiwaniu na…“
17.00, Pałac Nowy Ostromecko. Anda Rottenberg – spotkanie autorskie. Prowadzi Michał Tabaczyński
19.00, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy (transport zapewniają organizatorzy). Zbigniew Mikołejko, wykład – „Wampir niejedno ma imię“
21.00, taras Pałacu Nowego w Ostromecku. Antydepresyjna Akademia Dźwięku
„TWARZE“ – Grzegorz Pleszyński, Kacper Buńkowski, Kevin Górzyński
„MASKI“ – Daga Gregorowicz (Dagadana) & Sławomir Szudrowicz (Something Like Elvis) – „Pieśni i improwizacje“
Imprezy towarzyszące festiwalowi w Pałacu Nowym w Ostromecku:
Emilia Orzechowska – interwencje w przestrzeni – działania performatywne
Lucyna Viale – interwencje w przestrzeni – działania performatywne
Sylwia Więckowska (Polski Instytut Sztuki Filmowej) – konsultacje dot. dotacji na produkcje filmowe. Konsultantka odpowie na pytania początkujących producentów i twórców filmowych oraz przybliży zasady finansowania przez PISF. Konsultacje po uprzednim umówieniu się będą trwały od 2 do 4 lipca w Pałacu Nowym.
“Oko nigdy nie śpi” jest festiwalem niezwykłym. Łączy w sobie film, muzykę, sztukę współczesną, literaturę, filozofię, a nawet… operę. Od pięciu lat, co roku, zaproszone na festiwal ważne postaci świata sztuki i nauki, przyjmują temat wiodący, wokół którego osnute są wszystkie wydarzenia “Oka”. W tym roku jest nim “Twarz i Maska”, a twórcą festiwalowej idei jest filozof prof. Zbigniew Mikołejko.
“Od początku traktujemy Spotkania jak święto wszelkich sztuk wizualnych, goszczące wielu wybitnych twórców” – mówi Marta Filipak, prezes organizującej festiwal Fundacji Czarny Karzeł. “Dzięki dyskusjom, wykładom, koncertom, prezentacjom powstało wiele późniejszych wspólnych projektów angażujących artystów i naukowców z całego świata” – dodaje. W swoim założeniu Spotkania Nieprzypadkowe są kontynuacją surrealistycznych idei i nawiązują do postulatu etycznego, zawartego w “Manifeście” Andre Bretona, który podkreśla wielkie znaczenie przypadkowych spotkań.
W odbywającym się w dniach 1-4 lipca festiwalu udział wezmą m.in. kuratorka sztuki Anda Rottenberg, tancerka i choreografka Krystyna Mazurówna, pisarka Agnieszka Taborska, czy muzyk Czesław Mozil. Program obejmuje działania z różnych obszarów sztuki wizualnej: od malarstwa, rysunku i grafiki, poprzez kolaż, fotografię, performance, aż po sztukę nowych mediów i film. Będzie spektakl Czesław Mozil Solo Akt, ale także wydarzenia trudne do sklasyfikowania, jak “Dadaistyczny poker” i… opera na podstawie powieści Agnieszki Taborskiej „Niedokończone życie Phoebe Hicks“ w wykonaniu Społecznego Chóru Czarnego Karła.
Chór jest jedną z form działalności bydgoskiej grupy artystyczno-filmowej Czarny Karzeł. Warto dodać, że Chór jest naprawdę “społeczny”, a to, czy ktoś umie zawodowo śpiewać, ma w nim drugorzędne znaczenie.
Taki zresztą jest właśnie Czarny Karzeł, grupa ludzi kochających sztukę i kulturę oraz potrafiących tą miłością zarażać wszysttkich dookoła. Karzeł istnieje od 2009 roku i grupuje wokół swoich działań ponad 100 osób z Polski i zagranicy, wykonujących przeróżne zawody – od urzędniczki i prawnika, po malarkę i kuratorkę sztuki. Z grupą współpracują tacy artyści, twórcy i teoretycy jak Sławomir Idziak, Bogdan Dziworski, wspomniani; Anda Rottenberg i prof. Mikołejko.
Czarny Karzeł dzięki festiwalowi “Oko nigdy nie śpi”, pobudza do myślenia za pomocą sztuki i tworzy nowe zjawiska artystyczne przy jednoczesnym otwarciu na wszystkich odbiorców. Zwłaszcza tych, którzy na co dzień nie mają dużej styczności ze sztuką. Dlatego też wstęp na wszystkie wydarzenia “Oka” jest bezpłatny.
Jest jeszcze jeden atut festiwalu. Piąta edycja odbywa się w pięknym miejscu, zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku 5 km od Bydgoszczy, którym zarządza bydgoskie Miejskie Centrum Kultury. Zespół obejmuje dwa pałace (rokokowy i neorenesansowy) oraz dwa parki – angielski i włoski. Można też obejrzeć tam drugą co do wielkości w Polsce, kolekcję zabytkowych fortepianów oraz wziąć udział w dziesiątkach organizowanych w Ostromecku wydarzeń artystycznych. Niektóre z wydarzeń “Oka” będą także miały miejsce w Dworze Artusa w Toruniu, a Prolog festiwalu odbędzie się w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
Oko 2018 – idea
Motto: „Twarz i Maska”
„Zdejmij maskę, bądź sobą!” – ten radosny okrzyk wszelkiej maści coach’ów, brzmi od Nowego Jorku po Moskwę. A co, jeżeli po zdjęciu maski ukaże się… kolejna maska? Czy na przykład „ja” na co dzień i „ja” na Instagramie to ten sam/sama ja? A przecież codziennie pokazujemy wszystko wszystkim, – wydawałoby się, że bez masek – na „fejsach”, „insta”, „czatach”. Gdzie jest granica i czy na pewno ją znamy? Bo przecież w pewnym momencie możemy przestać rozróżniać, czy to co pokazujemy to jeszcze nasza twarz, czy już maska. A może jest już za późno i maska… to ja?
Tematem głównym piątej edycji jest „Twarz i maska”, a podstawę ideową opracował filozof i historyk religii prof. Zbigniew Mikołejko. „Dążenie do tego, aby za wszelką cenę zedrzeć z siebie maskę i ukazać swoją „prawdziwą twarz” od mniej więcej półwiecza stało się jednym z najważniejszych nakazów współczesnego świata, jednym niemal z dogmatów dzisiejszej kultury” – pisze profesor. Podczas festiwalu wrócimy do “odwiecznych pytań o autentyczność i nieautentyczność, o złudzenie i prawdę, o to, co stanowi nasze oblicze, a co naszą maskę. (…) Czy w ogóle możemy obyć się bez maski, aby żyć życiem autentycznym i niekłamanym, ‘nagim życiem’?” – podsumowuje.
Mikołejko podkreśla też, że twarz i maska pozostają ze sobą w związku niezwykle ścisłym. I dlatego „Oko nigdy nie śpi” podejmie próbę zmierzenia się z tym rozległym, dramatycznym i fascynującym kręgiem motywów, pytań oraz problemów, a także z ich ekspresją w sztuce oraz myśli najnowszej i dawniejszej.
Goście festiwalu:
Kacper Buńkowski, muzyk
Britt Al-Busultan, filmowiec eksperymentalny, performerka
Bogdan Dziworski, reżyser
Kuba Elwertowski, malarz
Angelika Fojtuch, performerka
Marcin Giżycki, reżyser
Daga Gregorowicz, współtwóryczni grupy Dagadana
Peter Alexander Grodzki, rzeźbiarz
Kevin Górzyński, muzyk, skate’r
Józef Jodkowski, poeta i bard
Andrzej Kaliski, grafik
Waldemar Malak, malarz
Krystyna Mazurówna, tancerka i choreografka
Zbigniew Mikołejko, filozof
Czesław Mozil, muzyk
Krzysztof Nowicki, reżyser
Emilia Orzechowska, performerka
Łukasz Owczarzak, fotografik
Piotr Pękala
Irmina Pisarek, malarka
Grzegorz Pleszyński, malarz
Izabela Plucińska, reżyserka filmów animowanych
Jacek Puzinowski
Anda Rottenberg, kuratorka sztuki
Daniel Sobota, filozof
Lucki Stipetić (znany też jako Lucki Herzog), producent filmowy
Sławomir Szudrowicz, muzyk
Agnieszka Taborska, pisarka
Irmina Wąsik, graficzka
Sylwia Więckowska
Lucyna Viale, twórczyni tkanin artystycznych
Urszula Ussakowska-Wolff, poetka, malarka, pisarka
grupy
Chór Społeczny Czarnego Karła
Rezonans
The Beat Freaks