Przejdź do treści

Trylogia w Pałacu Starym

07.09.2014 Minęło

Zapraszamy na trzecią edycję ogólnopolskiego Narodowego Czytania zainicjowanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Tematem tegorocznego spotkania będzie „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. Jedna z najsłynniejszych polskich powieści historycznych.

W Pałacu Starym w Ostromecku czytamy „Trylogię” w niedzielę 7.09.2014, od godz. 15.00. Czytać będą uczniowie Zespołu szkół w Ostromecku, wraz z nauczycielami i rodzicami.

Serdecznie zapraszamy!

Czyż niektóre fragmenty nie wydają się poruszać tematów wciąż aktualnych?

„Kochanie to niedola ciężka, bo przez nie człek wolny niewolnikiem się staje. Równie jak ptak, z łuku postrzelon, spada pod nogi myśliwca, tak i człek, miłością porażon, nie ma już mocy odlecieć od nóg kochanych… Kochanie to kalectwo, bo człek, jak ślepy, świata za swoim kochaniem nie widzi… Kochanie to smutek, bo kiedyż więcej łez płynie, kiedyż więcej wzdychań boki wydają? Kto pokocha, temu już nie w głowie ni stroje, ni tańce, ni kości, ni łowy; siedzieć on gotów, kolana własne dłońmi objąwszy, tak tęskniąc rzewliwie, jako ów, który kogoś bliskiego postradał… Kochanie to choroba, gdyż w nim, jako w chorobie, twarz bieleje, oczy wpadają, ręce się trzęsą i palce chudną, a człek o śmierci rozmyśla albo jak w obłąkaniu ze zjeżoną głową chodzi, z miesiącem gada, rad miłe imię na piasku pisze, a gdy mu je wiatr zwieje, tedy powiada „nieszczęście!”… i ślochać gotów…”. [Henryk Sienkiewicz, „Pan Wołodyjowski”]