Przejdź do treści

Tomasz Ritter – koncert w Pałacu Nowym

27.07.2019 Minęło

Tomasz Ritter – absolwent Moskiewskiego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w klasie fortepianu i fortepianu historycznego Alexeia Lubimova. Studiował także u M. Woskresienskiego (fortepian), M. Uspienskiej i A. Szewczenki (klawesyn). Studia ukończył z wyróżnieniem, otrzymując tytuł „Najlepszy absolwent 2019 roku”.

 

We wrześniu 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. W 2011 zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, otrzymując też nagrodę im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein oraz Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej. Jest także laureatem wielu innych konkursów.

 

W minionym roku był nominowany do „Paszportów Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna”. Jest też laureatem Nagrody Artystycznej Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich (2018) oraz stypendystą programu „Młoda Polska”(2019).

 

Edukację rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie u B. Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Od października 2019 roku podejmuje studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. u W. Mierżanowa, T. Szebanowej, A. Kouyoumdjiana, K. Kenerra, A. Jasińskiego. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u J. Sonnleitnera, U. Bartkiewicz (klawesyn), M. Bilsona, A. Steiera, T. Beghina i T. Kocha.

 

Koncertował w wielu krajach Europy, w Rosji oraz w Japonii. Grał m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Baltica, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej i Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą XVIII wieku, {oh!} Orkiestrą Historyczną, pod batutą takich dyrygentów, jak: J. Maksymiuk, Ł. Borowicz, D. Vermeulen, G. Nowak, I. Hobson, J. Stanienda, J. Chrenowicz. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů, Stradivari Quartett, ze skrzypkiem Stefanem Tararą, pianistą Sergiejem Kasprovem, flecistą Benedekiem Csalogiem.

 

W 2014 roku ukazała się jego pierwsza płyta z utworami Bacha, Beethovena, Szymanowskiego i Ginastery (Polskie Nagrania), a w roku 2019 płyta z utworami F. Chopina i K. Kurpinskiego, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.