Przejdź do treści

Szpak, Orwat, Kozera, Pleszyński

22.08.2015 Minęło

Pałac Stary

Marcin Szpak – wystawa fotografii, intrygującej, studyjnej, reżyserowanej…

 

Na II piętrze Pałacu Starego wyeksponowane zostały obecnie zdjęcia z dwóch cykli: DEEP BLUE, LwO.

Magnes ułożony odpowiednią stroną ma to do siebie, że przyciąga bezwiednie. Podobnie działają kadry Marcina Szpaka, który zdecydowanie woli kreować rzeczywistość, niż pozostawać wobec niej zaledwie reporterem. Dokumentalistą. Tak, jego zdjęcia są wyreżyserowane, przemyślane, pomysłowe, studyjne. Emanuje z nich zakodowana opowieść. Intrygują immanentną tajemnicą. Postaci są silne, wyniosłe i – choć na pierwszym planie – pozostają poza całym tym spektaklem reżysera. Nie brakuje im niedopowiedzenia czy zmysłowości. Nawet roznegliżowane, nie epatują erotyką na siłę (choć i tę w sobie mają, w kolejnej warstwie…). Abstrahując od rzeczy i detali, same w sobie budzą respekt. Niczym dzikie zwierzęta pozostają niezależne, niezamknięte w klatce kadru. Więcej o artyście na www.marcinszpak.com, www.behance.net/HooDooo

* Wystawa czynna 19.04.2015 – 15.09.2015

 

 

Niezwykłość jest piękna (A. Breton)

W ramach Festiwalu Oko Nigdy Nie Śpi

 

Grzegorz Kozera – malarstwo

 

Historyk sztuki, artysta plastyk, ur. 1983 Warszawa. Należy do wyróżniającej się części młodego pokolenia polskich artystów.

 

W latach 1998-2003 nauka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. W latach 2003-2008 studia na wydziale Historii Sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2006 studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Profesora Andrzeja Rysińskiego. Od 2007 roku studia w pracowni mistrzowskiej Profesora Leona Tarasewicza oraz pracowni Tkaniny Artystycznej Profesor Doroty Grynczel i rysunku Profesora Jerzego Bonińskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i tkaninę artystyczną. Mieszka i pracuje w Warszawie. W roku akademickim 2008/09 na Stypendium Erasmus na uczelni Universidad de Granada w Hiszpanii.

W MALARSTWIE NATOMIAST KOZERA OD CZASU DYPLOMU SNUJE OPOWIEŚĆ O CZŁOWIEKU DEMONSTRUJĄCYM SWOJĄ KONDYCJĘ POWŁOKĄ MATERII – WIZERUNKIEM TEKSTYLNYM. MÓWI O TOŻSAMOŚCI JEDNOSTKOWEJ, SPOŁECZNEJ, RESTRYKCYJNOŚCI RÓL, STEREOTYPACH, STYGMATACH SPOŁECZNYCH, TRADYCJONALNEJ MENTALNOŚCI… (Magdalena Sołtys )

* Wystawa czynna 27.06.2015 – 31.08.2015

 

 

Niezwykłość jest piękna (A. Breton)

W ramach Festiwalu Oko Nigdy Nie Śpi

 

Dariusz Orwat – „Ludziki z kosmosu mojego umysłu”

 

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Malarz, grafik, fotograf, ilustrator, bricoler (artysta majsterkowicz, twórca wielu „dadaistycznych cacuszek”), idealista-dadaista, performer, autor wielu performanców w klimacie humoru absurdu, autor kilku scenografii oraz wielu kostiumów, kilku filmów w stylu Slapstickowym, przez wiele lat ilustrator Wysokich obcasów Gazety Wyborczej.

 

W swojej twórczej pracy odwołuję się do irracjonalnego zjawiska, które w technikach medytacji nazywane jest przestrzenią umysłu. Weźmy na przykład moment, w którym w naszej głowie nagle pojawia się jakiś znakomity pomysł, doświadcza się wówczas wspaniałego uczucia świeżości. Chciałoby się, żeby ten stan spontanicznej iluminacji trwał permanentnie! […]

Humor absurdu jest tutaj wyjątkowym narzędziem pozwalającym przekroczyć mentalne uwarunkowania. Kiedy doświadczamy kosmicznej przestrzeni swojego umysłu, wtedy mogą pojawiać się rozmaite cudne wizje. Kiedy jednak artysta przestaje doświadczać przestrzeni swojego umysłu, jego dzieła zaczynają przypominać klopsy w sosie pomidorowym, czuły kochanek natomiast przeistacza się w pierdołę! Oczywiście nie jest tak łatwo uwolnić się od tych wszystkich problemów i zrelaksować na tyle by doświadczyć tej rozkosznej kosmicznej przestrzeni!

A to tak, jakbyśmy w sylwestrową noc opychali się w bufecie nieświeżymi klopsami nawet nie zaglądając do cudnej balowej sali! Uprawianie humoru absurdu odświeża umysł, wprawia go w rozkoszny stan ożywienia, jak po kilku lampkach szampana! Pomaga uwolnić się od różnych schematów i – być może- pozwala zbliżyć się nieco do poznania prawdziwej natury zjawisk?

www.blackdwarf.pl

* Wystawa czynna 27.06.2015 – 14.09.2015

 

Pałac Nowy

 

Wystawa malarstwa i rysunków Grzegorza Pleszyńskiego

SZTUKA I MĄDROŚĆ – NIEWYCZERPANE ŹRÓDŁO ZADOWOLENIA

 

 

Grzegorz Pleszyński – artysta zamieszkały w Bydgoszczy i Berlinie, zajmuje się m.in. takimi dziedzinami sztuki, jak: malarstwo, rysunek, performance, instalacja, video art. Na wystawie pokazuje najnowsze serie prac oraz ilustracje, które stanowią przekrój z ostatnich trzydziestu lat. Obrazy aktualne, intrygujące wielobarwnymi plamami jak meduzy dryfujące w oceanach absolutu, nieco przywodzą na myśl dokonania Jacksona Pollocka – amerykańskiego malarza, przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego, który rozwinął styl tworzenia z charakterystycznym kapaniem farbą na płótno i rozpryskiwaniem jej (tzw. action painting, malarstwo gestu). A czym proces tworzenia jest dla G. Pleszyńskiego? – „Niespodzianką. Stawiam pierwszą kreskę, plamę i nie wiem, dokąd mnie one zaprowadzą? Czy będzie z tego człowiek czy kot? W procesie twórczym jestem pośrednikiem pomiędzy tym, co zewnętrze, a tym co kreuje moja natura. Nie interesuje mnie rzemiosło, a proces. Nie chcę płaszczyźnie niczego narzucać, ale ufam, że zdarzy się tak, jak ma się zdarzyć. Ostatecznie rozwiązanie jest jest nie tylko zaskoczeniem, ale także zawsze satysfakcją” – wyznaje artysta.

Bardzo ważna w sztuce artysty jest misja.

„Każdy człowiek powinien mieć własną wizję życia. Chcę być otwartym na to, co inne, co dzieje się wokół. Sztuka wyzwala spod wpływu panujących doktryn, żądających często wiary oraz akceptacji z pominięciem rozumu. W sztuce istotną rolę odgrywa zarówno rozum, jak również intuicja, czyli sfera duchowości, tajemnicy, przeczucia.” – podkreśla G. Pleszyński, malarz, performer, twórca instalacji i video art. Autor projektu „Antydepresyjna Szkoła” zdradza też, że prywatnie jest wyznawcą poglądu epikurejskiego. Nie chodzi mu jednak stricte o przyjemność w sensie dążenia do zaspokojenia zachcianek, ale przyjemność z życia mądrego, kreatywnego. Radość bycia.

 

* Wystawę można oglądać w Pałacu Nowym, po bezpośrednim umówieniu się z artystą: pleha@o2.pl, tel. 600451577. Istnieje możliwość zakupu obrazów.