Przejdź do treści

Surrealistyczna Noc Muzeów

21.05.2016 Minęło

W programie m.in.:

Orwat Story, czyli odyseja metafizyczna

– W swoich fotomontażach kreuję bohatera posiadającego pewien groteskowy urok. Otóż ta moja autoekspresja wynika z połączenia poetyki szalonych lat trzydziestych ze stylistyką science fiction lat siedemdziesiątych. Gdybym miał racjonalnie wyjaśnić fakt istnienia kreowanych przez siebie postaci, mógłbym pokusić się o stwierdzenie, że są wytworem mojego umysłu znajdującego się pod wpływem doświadczania irracjonalnej rzeczywistości, są wyrazem zachwytu i zdumienia wobec kosmicznej tajemnicy istnienia. Konsekwencją odkryć fizyki kwantowej jest zrozumienie, że nie jest możliwe – posługując się tylko racjonalnym umysłem, analitycznym myśleniem, rozpoznanie natury zjawisk. Stąd określenie: fundamentalna niepoznawalność (w tym sensie widzę pewne podobieństwo moich fotomontaży do malarstwa jaskiniowego, czy malarstwa niedzielnego, zwłaszcza w przejawie szczerego zachwytu wobec zjawisk mikrokosmosu i makrokosmosu). Na pierwszy rzut oka kolaże te mogą być odczytywane jako ekstrawaganckie autoportrety, mam jednak intencję stworzenia bohatera, który posiadałby bardziej uniwersalne znaczenie – to liryczny bohater epoki kwantów, stojący przed wyzwaniami jakie stawia nowa nauka ze swoimi teoriami, które zmuszają nas do zmiany sposobu myślenia o rzeczywistości, które inspirują do poszukiwań filozoficznej natury, np. takich jak: czy świadomość jest tylko wyższą formą funkcjonowania materii, czy raczej jest pierwotną energią dającą początek istnieniu materii? Mój bohater to Mister Space Man, to podróżnik, odbywający podróż bardziej w wymiarze metafizycznym niż fizycznym, gdzieś poza czasem i przestrzenią – wyjaśnia Dariusz Orwat.

Koncert Pleszyński & PRZYJACIELE

Grzegorz Pleszyński – Mieszka w dwóch miastach na „B”: Bydgoszczy i Berlinie. Eksperymentuje ze sztuką wizualną i dźwiękiem. Dźwięki wydobywa z 2 trąbek, skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Posługuje się często obrazami i video aby tworzyć dźwięk. Współpracował z wieloma artystami, m.in: Ann Noel, Olga Szwajgier, Jon Dobie, Ryszard Waśko, Markus Mussinghof, Zdzisław Piernik, Artur Maćkowiak, Sławek Janicki, Jerzy Mazzoll, Sław Szudrowicz, Kuba Janicki, Rafał Gorzycki.

 

 

Muzeum Przyjdzie do Ciebie

 

Surrealistyczny happening przygotowany przez grupę Czarny Karzeł z okazji Nocy Muzeów podczas, którego będzie można obejrzeć przenośną wystawę prac Łukasza Owczarzaka z cyklu „Sny Mani“ oraz zobaczyć kostiumy zaprojektowane przez bydgoską artystkę Martę Filipiak do filmu Marcina Giżyckiego „Theatrum Magicum“. Surrealistyczny orszak wraz z wystawą będzie się przemieszczał począwszy od Pałacu w Ostromecku przeniesie się na ulice miasta. Uczestnicy stworzą żywą scenografię sami stając się elementem nietypowej ekspozycji. Układ choreograficzny przygotuje Emilia Malczyk. Więcej informacji: https://www.facebook.com/czarnykarzel/

 

Nieformalna grupa artystyczna Czarny Karzeł i Fundacja Kultury Rozruch realizują projekty artystyczne, z obszaru sztuk wizualnych, animacyjne i społeczne. Do najważniejszych zaliczyć można Spotkania Nie-Przypadkowe / Oko nigdy nie śpi – festiwal organizowany od 2014 r., w którym udział biorą artyści, historycy sztuki i krytycy z całej Europy. Fundacja i CK współpracują od kilku lat z Bogdanem Dziworskim, koprodukują jego najnowszy film. W 2015 r. Fundacja otrzymała dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na produkcję filmu „Theatrum Magicum” w reż. Marcina Giżyckiego. 

 

Dla Fundacji i Czarnego Karła niezmiennie, od lat najbardziej wartościowe są przedsięwzięcia angażujące społeczności lokalne oraz działania międzypokoleniowe, dlatego we wszystkich projektach biorą udział nie-artyści, amatorzy, ludzie z pasją lub chęcią jej odkrywania. 

 

Zdjęcia z happeningu: Michał Dąbrowski i Kamil Milewski