Przejdź do treści

SKOLIAS / DUTKIEWICZ – duet

10.01.2016 Minęło

Zapraszamy na gwiazdorski koncert:

Jorgos Skolias to najoryginalniejszy wokalista jazzowy w Polsce, o barwie głosu przypominającej takich czarnoskórych solistów, jak James Brown, Otis Redding czy Ray Charles. Znany ze stosowania wypracowanej przez siebie techniki śpiewania wielogłosowego. Śpiewa jazz, blues, muzykę etniczną, gospel.

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Zawodową pracę rozpoczął w 1982 r. od pracy w jazz rockowej formacji KRZAK. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji YOUNG POWER, współpracował również z grupą OSJAN, zespołami „Tie Break”, „Pick Up”, „Free Cooperation”, Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem.

Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów). Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jarocin, Jazz Juniors, Solo Duo Trio, Rawa Blues, Przystanek Woodstock oraz festiwale w Belgii, Szwecji, Berlinie, Moskwie, Norwegii, Grecji.

 

Artur Dutkiewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu konkursów. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: z Tomaszem Szukalskim, Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem. Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W lipcu 2011 r. wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival, gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 30 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

www.arturdutkiewicz.pl