Przejdź do treści

Shrimp City Slim & Green Grass

20.09.2015 Minęło

Shrimp City Slim & Green Grass „TRANSATLANTIC BLUES PROJECT” (USA/PL)

Koncert inaugurujący tegoroczny Blues-Plus Festival

 

Transatlantic Blues Project to muzyczny most pomiędzy miastami Charleston w Południowej Karolinie (USA) i Bydgoszczą. Geneza tego projektu sięga sto lat wstecz, gdy do USA z Bydgoszczy wyemigrował Erwin Czerwiński. W roku 2012 jego wnuk Gary Erwin – pianista i wokalista bluesowy urodzony i wychowany w Chicago, mieście uznawanym za Mekkę bluesa, realizując swoje marzenie o przyjeździe do kraju przodków odbył wspólną trasę koncertową z towarzyszącym mu bydgoskim zespołem Green Grass. Fascynacje muzyką bluesowych mistrzów stały się podstawą nawiązania bliższych więzi muzycznych i przyjacielskich, a ukoronowaniem wspólnego muzykowania było nagranie płyty koncertowej.

Shrimp City Slim (prawdziwe nazwisko Gary Erwin) urodził się w Chicago w 1953 r. Nauczył się grać na pianinie jako nastolatek szybko kierując swoją uwagę na bluesa. Grał w kilku zespołach w Chicago i okolicy, zanim przeniósł się do Charleston w Karolinie Południowej, w 1983 roku, gdzie założył własną wytwórnię płytową Erwin Music. Do tej pory wydał osiem albumów, z muzyką określaną przez siebie jako „lowcountry blues ” będącą mieszanką Carolina coast blues, soul, and R&B.

W ciągu swojej długoletniej kariery odbył wiele tras koncertowych w USA, Europie i Azji z takimi muzykami jak: Walter „Bug Lightnin” Rodos, Big Boy Henry, Chicago Bob Nelson, Beverly Guitar Watkins, Neal „Big Daddy” Pattman, Wanda Johnson i in. Występując na licznych prestiżowych festiwalach Shrimp City Slim dzielił scenę z takimi gigantami bluesa jak m.in.: BB King, Bobby Blue Bland, Jimmy Rogers, Junior Wells, Koko Taylor, Johnny Winter, Buddy Guy, Little Milton, James Cotton, Mick Taylor.

Zespół „Green Grass”
zaistniał na polskiej scenie bluesowej na początku lat 90-tych. Obecny skład zespołu tworzą: Jacek Herzberg – gitara, śpiew, Andrzej Neumann – gitara basowa, Robert Robaszkiewicz – perkusja, Bernard Pyrzyk – skrzypce.