Przejdź do treści

Rozmowy psychologiczne 8

19.03.2017 Minęło

Tematem spotkania będą oczywiste i nieoczywiste drogi do szczęścia i pełni życia. Porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi oraz publicznością na temat ich własnych ścieżek prowadzących do spełnienia. Każdy z pewnością ma swoją prywatną recepturę, wyznaje inne wartości, codziennie próbuje spełnić swe marzenia…

Zaproszeni goście opowiedzą co robią, aby uczynić życie spełnionym.

 

– Katarzyna i Tomasz Wyczyńscy – są ze sobą od 18 lat i mają trójkę dzieci. Lubią swoją pracę zawodową. Tomasz zajmuje się kolarstwem i jeździ hobbistycznie na rowerze górskim. Obydwoje są liderami na Bydgoszcz ruchu rekolekcyjnego Spotkania Małżeńskie, mającego na celu pogłębianie więzi małżeńskiej, pomoc w lepszym i głębszym zrozumieniu się męża i żony oraz pełniejsze doświadczenie sakramentalnego wymiaru ich związku, www.spotkaniamalzenskie.pl.

Ruch posiada ośrodki w całej Polsce oraz we wschodniej Europie (przeszedł też do gałęzi prawosławnej oraz grecko-katolickiej); są także ośrodki w Stanach, Irlandii, Anglii, Niemczech (tam, gdzie jest duża emigracja z Polski). Najistotniejsze dla Państwa Wyczyńskich to: relacja z Bogiem, wiara, relacja z innymi ludźmi, wierność. Tomasz ponadto działa we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym i m.in. prowadzi spotkania w więzieniu w Potulicach. Katarzyna działa w Diakonii Życia, zajmując się obroną życia poczętego.

 

– Mariusz Piotrowski – jest właścicielem Wydawnictwa LIMBUS, współpracownikiem miesięcznika „Czwarty Wymiar”, dziennikarzem piszącym m.in. dla „Expressu bydgoskiego” czy dawnego „Dziennika Wieczornego”. Korespondował z R. Bradburym, I. Asimovem oraz A. C.Clarke, którego to wydał książkę, pt. „Kolebka”. Ukończył telekomunikację na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Oprócz fascynujących podróży do Indii i zgłębiania tamtejszej kultury „od środka”, Mariusz Piotrowski podjął 15 lat temu doświadczenia i eksperymenty bretarianskie (ang: breath=oddech), związane z odżywianiem praną. Jego stan niejedzenia, nie jest jednak skutkiem diet, głodówek, lecz raczej indyjskich doświadczeń medytacyjnych i spotkań z niejedzącymi w Indiach i Polsce. Uważa, że niejedzenie to wyłącznie proces wewnętrzny, proces osadzenia się „W Teraz”, czy mówiąc językiem Indii, w Atmie.
W „Czwartym Wymiarze”, w artykule pt. „Moje niejedzenie” Mariusz Piotrowski zauważa:„Zjawisko bretarianizmu (termin spolszczony od breatharianism – życie oddechem), czyli życia bez przyjmowania jedzenia i picia jest bardzo popularne przede wszystkim w Internecie. W sieci krąży multum informacji o tym, jak zostać bretarianinem, gdyż samo zjawisko jest fascynujące. Paramahansa Yogananda w swojej słynnej na całym świecie Autobiografii jogina dał wyraz oczarowania osobą Giri Bali, niejedzącej od lat Hinduski, a także swego zdumienia wizytą u słynnej stygmatyczki i niejedzącej, Teresy Neumann z Konnersreuth w Niemczech. Zdolność życia bez jedzenia i picia była w Indiach przypisywana nie tyle ludziom, co postaciom mitycznym, jak np. indyjski Chrystus, czyli Mahavatar Kriya Babaji. […] Sam, podobnie jak Yogananda, możliwością życia bez jedzenia i picia zostałem od pierwszej sekundy zahipnotyzowany, żeby nie powiedzieć – znokautowany.”

https://www.youtube.com/watch?v=Uw6-i76_eGs

https://www.youtube.com/watch?v=rCaSfR6o50A

 

– Leszek Posłuszny – prawnik-mediator, ukończył wydział Prawa i Administracji UMK w Toruniu, przedsiębiorca, felietonista, prowadzi kancelarię prawną promującą mediację jako sposób rozwiązywania sporów prawnych. Wyznaje żartobliwie: „Z nudnych mych osiągnięć mogę nadmienić, iż byłem dealerem BMW, posiadałem firmę Yacht Club Posłuszny, zajmującą się promocją ekskluzywnych jachtów polskiej stoczni. Związany jestem z branżą paliwową. Byłem prekursorem napędu gazowego do samochodów, budując wiele stacji gazu. Jestem sponsorem drużyny piłkarskiej „Yacht Club Posłuszny”. Dumny propagator hasła: „Bydgoszcz od morza do morza”. Piszę dla kwartalnika „Magna Polonia” radując się zacnym towarzystwem współpiszących. Jestem niepoprawnym patriotą i wyznawcą tradycyjnych wartości. Uwielbiam pracę fizyczną, mając marzenie zbudowania domostwa zaczynając od dachu. Cieszy mnie każdy dzionek, bowiem mam wesołe usposobienie.”

Leszek Posłuszny jest mężem uzdolnionej fotograficzki, ojcem i od niedawna dziadkiem. Dzieli swoje życie pomiędzy Bydgoszczą a Lazurowym Wybrzeżem. Zajmuje się nieruchomościami na Lazurowym Wybrzeżu, a ściślej na terenie rdzennego Monaco – od Roquebrune do Eze, zatem od cytadeli do zamku. Tam promuje Polskę. Uzgadnia aktualnie z merostwem Menton program partnerski z Bydgoszczą. Pomysłodawca i organizator kapituły honorującej polską wynalazczość w kraju i zagranicą. Uczestnik i ofiarodawca podczas dni polskich w Monaco na Kiermaszu Charytatywnym „L’Ouevre de Soeur Marie” pod patronatem S.A.R. Księżnej Caroline de Monaco.

Pierwszy zbiór opowiadań pt. „Pod oknem suflera” wydał w 2014 roku. Kolejnej książce pt. „Masz 30 nieprzeczytanych wiadomości”, wydanej w 2015 r. i dostępnej m.in. w Empiku – zawdzięcza recenzje: „Mistrz absurdu, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru w 30 opowiadaniach kreuje obraz współczesnego świata pełnego sprzeczności i niedoskonałości. Dowcip, plastyczność języka, cięte komentarze, nieoczekiwane pointy zaskakują i intrygują”.

 

A co Państwu sprawia radość?

 

Dyskusję prowadzić będzie Grzegorz Wałęsa – praktykujący psycholog i coach. Pracuje bazując na zasobach i możliwościach człowieka, nad ich rozwojem, zmianą, samorealizacją. Koncentruje się na zwiększaniu efektywności i realizacji celów w obszarze zawodowym i osobistym. Uwrażliwia na rolę relacji i ich znaczenie w codziennym życiu. Psycholog w Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy. Podróżnik, organizator wypraw charytatywnych do Afryki Zachodniej, eksplorator świata kultury arabskiej.