Przejdź do treści

Renowacja fortepianu stołowego firmy Jacob B. Wiszniewski – Rozmowy Ostromeckie #18

Andrzej Gawroński i Andrzej Włodarczyk

18.04.2021 16.00Minęło

Fanpage Pałac Ostromecko

Nagranie specjalne, wyjazdowe w Pracowni Pianin i Fortepianów w Słupnie, koło Warszawy. Andrzej Gawroński rozmawia z Andrzejem Włodarczykiem.

Specjalnie na Urodziny Miasta Bydgoszczy tematem rozmowy będzie odrestaurowany fortepian stołowy firmy Jacob Bernhard Wiszniewski. Obecnie niemal nigdzie w Polsce, nie znajdziemy zdatnego do gry fortepianu stołowego. W swojej kolekcji nie posiada takiego instrumentu nawet Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Instrument stanie się chlubą „Składu Sommerfelda. Wiszniewski był bydgoszczaninem, który później przeniósł swój zakład do Gdańska, ale wywodzi się z naszego miasta. Był także jedynym polskim producentem, który produkował fortepiany stołowe w XIX wieku. Wyremontowanie tego instrumentu pozwoli nam zapoznać się z niespotykanym zbyt często brzmieniem fortepianu stołowego z połowy XIX wieku. Tym samym bywalcy koncertów w Ostromecku będą mieli okazję poznać pełną fonosferę XIX wieku. Począwszy od pianoforte z początku stulecia, przez fortepian stołowy z połowy wieku (całkowicie inna konstrukcja), instrument z końca wieku, czyli fortepian skrzydłowy Krall i Seidler, prawie stuletni Bechstein. Daje to też olbrzymie spektrum możliwości, jeśli chodzi o nagrania.

fot .Dariusz Gackowski

Odrestaurowane do tej pory, ostromeckie instrumenty przywrócone zostały do muzycznego życia przez znakomitego fachowca – absolwenta elitarnej, jedynej w Europie szkoły – kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów Andrzeja Włodarczyka. Włodarczyk jest dużej klasy fachowcem współpracującym z wieloma czołowymi instytucjami muzycznymi w Polsce, czy to remontując instrumenty czy wypożyczając instrumenty ze swojej bogatej kolekcji na koncerty.