Przejdź do treści

Renesans odrodzony

14.09.2014 Minęło

W renesansie zaczęto uważać muzykę za sztukę – wynik wiedzy, umiejętności i talentu. Zwracano uwagę na wartość muzyki i na jej wpływ na człowieka. Kompozytor stał się mistrzem, teoretyk natomiast jedynie osobą zajmującą się zapisywaniem i porządkowaniem zdarzeń. Specyfikę muzykę renesansowej przybliży Barbara Mielczarek-Krzyżanowska podczas wykładu, pt. „Boga radować […] smutek rozpraszać […] miłość podsycać […] dusze zbawiać. O Dwudziestokrotnym działaniu muzyki, sacrum, profanum i biznesie muzycznym w renesansie”. Prelegentka jest teoretykiem muzyki, muzykologiem; absolwentką Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta bydgoskiej AM oraz przygotowuje pracę doktorską pod opieką prof. dr. hab. J. Stęszewskiego w Katedrze Muzykologii UAM. Współpracuje z Pałacem Młodzieży jako wykładowca programu „Paideia” i juror „Kolokwiów Akademickich”.

Wystąpi zespół w składzie:

Joanna Kreft – fidel, skrzypce barokowe

Piotr Młynarczyk– viola da gamba

Jan Kiernicki – lutnia renesansowa, instrumenty perkusyjne.

 

W repertuarze usłyszymy: Anonim, XIII w. – Conductus, Anonim, XIV w.- Tre fontane, Anonim, XIV w. -Lamento di tristano (Lamento et Rotta), Anonim, XIV w. -La  estampie Real, Jan z Jasiennej – Da domine colere.Joan Ambrosio Dalza – Calata ala Spagnola, Anonymous- La Folia, Luis Milan- Fantasias, Diego Ortiz- Recercadas, Anonim, XVI w. – Greensleeves, Francesco Da Milano- Ricercar, Heinrich Isaac -Fortuna Desperata: Nasci, Pati, Mori, Rodrigo Martinez- Anonimous -Cancionero musical de Palacio.

Joanna Kreft naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat. W 2013 r. ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Laureatka m.in. dwóch nagród specjalnych na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, Grand Prix Master Class & Music Festival w Pile, a także nagród na Ogólnopolskim Konkursie im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie, Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi, programów stypendialnych „Młoda Polska” i „Jutting-Stiftung Stendal”. Uczestniczyła w licznych kursach muzycznych prowadzonych przez mistrzów. W 2013 r. brała udział w Seiji Ozawa International Academy w Szwajcarii, pracując pod okiem Sadao Harady, Nabuko Imai, Pameli Frank oraz Kazuki Yamada. Jako solistka grała m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus, Aukso, Feel Harmony, Narodową Orkiestrą Armenii, Orkiestrą Filharmonii w Poznaniu. Wspólnie z Bartłomiejem Weznerem oraz Dominikiem Płocińskim współtworzy Herbert Piano Trio.

 

Jan Kiernicki – specjalizuje się w grze na lutni i pokrewnych jej dawnych instrumentach szarpanych. Jest studentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Był uczestnikiem kursów mistrzowskich prowadzonych przez J. Lindberga, A. Birulę i A. Kowalską. W swoim dorobku ma dwie płyty nagrane we współpracy z zespołem Liquescentes: Puer Natus in Bethleem (Dębogóra, 2012) i Gorzkie Żale 1707 (Dębogóra, 2014) oraz nagrania dla TVP Poznań i Programu 2 Polskiego Radia. Wraz z zespołem Liquescentes regularnie koncertuje w Polsce i za granicą. Jest autorem aranżacji pierwodruku Gorzkich Żali, wykonywanej podczas Akademickich Gorzkich Żali u poznańskich bernardynów oraz programu Psalmy Sarmackie. Prezentuje się też solowo, m.in. na Festiwalu Lutniowym „Najdłuższa noc Wojciecha Długoraja” w Gostyniu oraz na Nadnoteckim Festiwalu Muzycznym w Czarnkowie.

 

Piotr Młynarczyk ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Częstochowie. W 2009 r. rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Równocześnie kształcił się jako wiolonczelista pod kierunkiem Tomasza Lisieckiego. Obecnie kontynuuje studia w Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoje umiejętności rozwijał także na kursach m.in. u takich pedagogów jak: Alison McGillivray, Guido Balestracci, Bruno Cocset, Mauro Valli, Markus Mollenbeck. Brał udział w licznych projektach i festiwalach, w tym jako solista w wykonaniu pasji J.S.Bacha.