Przejdź do treści

Rekonstrukcja historyczna

12.08.2017 Minęło

Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń lata będzie V jubileuszowa edycja rekonstrukcji historycznej, pn. „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”, kiedy to odtwarzamy czasy najazdu szwedzkiego na Ostromecko, XVII w. W ramach tego epickiego widowiska historycznego, oporem staną szwedzkim rajtarom szlachcice z grupy rekonstruktorów Sarmackie Dziedzictwo.

 

Orientacyjny godzinowy plan imprezy:

 

Sobota 12 sierpnia:

 

11.00 – oficjalne otwarcie imprezy
11.30 – rozpoczęcie turniejów: szabli i kulinarnego i łuczniczego
12.00 – 16.00 – pokazy poszczególnych grup rekonstrukcyjnych
15.00 – pokaz łucznictwa konnego,
16.00 – pokaz husarii,
18.00 – bitwa pod Starym Pałacem
20.00 – koncert zespołu Percival
21.30 – pokaz fireshow

 

 

 

Niedziela 13 sierpnia:

 

10.30 – otwarcie imprezy,
11.00 – Msza Święta w kościele parafialnym,
12.30 – nagrody dla zwycięzców w turniejach
13.00 – bitwa niedzielna
14.15 – pokazy konne

 

 

 

Impreza w Ostromecku jest w tej chwili największą imprezą XVII-wieczną w Polsce. Ilość rekonstruktorów i piękno Zespołu Pałacowo Parkowego musi przyciągać tysiące widzów i tak się dzieje – mówiKrzysztof Kozłowski h. Jastrzębiec, stojący na czele Stowarzyszenia Sarmackie Dziedzictwo.

Bitwa przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni. W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne.Zrekonstruowane zostanie obozowisko wojskowe z epoki. Planowane są turnieje: szablowy, łuczniczy oraz wioska zawodów dawnych z dużą ilością zabaw i warsztatów dla dzieci. Odbędą się pokazy fireshow.

– V edycja będzie jeszcze barwniejsza i atrakcyjniejsza dla odbiorców.

– Tak zamierzamy. W tym roku uzyskaliśmy środki odpowiednie na realizację tak olbrzymiego przedsięwzięcia, m.in. wsparł nas Urząd Miasta Bydgoszczy. Będzie barwniej i więcej różnorodnych atrakcji. Zapraszamy około dwustu rekonstruktorów. Zamiast czterech, będzie kilkanaście koni, zobaczymy husarię i pokazy łucznictwa konnego. Mamy też środki na pirotechnikę z prawdziwego zdarzenia podczas bitew.

Z pewnością niezapomnianym wydarzeniem będzie plenerowy koncert zespołu Percival, projekt MUZYKA SŁOWIAN I WIKINGÓW, w sobotę wieczorem, 12 sierpnia br. ok. godz. 21.00. [„Kurier Ostromecku” nr 10, rozmowa z Krzysztofem Kozłowskim]