Przejdź do treści

„PUCIATA – in memoriam…” – wernisaż wystawy Jerzego Puciaty

02.11.2014 Minęło

„PUCIATA – in memoriam…” – wernisaż wystawy Jerzego Puciaty; w programie prelekcja Elżbiety Kantorek poświęcona bydgoskim artystom, którzy odeszli

Jerzy Władysław Puciata (ur. 28 października 1933 w Wilnie, zm. 28 czerwca 2014 w Bydgoszczy) – jeden z najbardziej uznanych bydgoskich malarzy, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Był absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W okresie odwilży politycznej po śmierci Józefa Stalina, działał w ramach grupy artystycznej Grupa 4. Od 1958 r., był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 piastował funkcję prezesa Zarządu Głównego ZPAP, a od lipca 1983 do grudnia 1989 był prezesem działającego w ramach podziemia ZPAP. Współpracował w tym okresie między innymi z NSZZ „Solidarność”, a także był współorganizatorem Kongresu Kultury Polskiej w 1981 r. Od 2002 r., w uznaniu zasług był honorowym prezesem ZPAP.

„Światło ma wiele znaczeń. Światło to Bóg. Światło to życie. Światło rozrywa ciemność i daje nadzieję. Jest też radością życia – światłem barw. Światło to dążenie do doskonałości” – podkreślał Jerzy Puciata („Ku światłu”, Wilno, www.wilnoteka.lt/pl/video/jerzy-puciata-wilno)

 

Poznaj więcej atrakcji Bydgoszczy! Zapraszamy na stronę http://www.visitbydgoszcz.pl/index.php/pl/ Polecamy!