Przejdź do treści

PROJEKT LATO – koncerty

31.08.2015 Minęło

 

PROJEKT LATO

Letnie koncerty z cyklu MUZYCZNE TARASY, na tarasach pałacowych

spotkania muzyczne prezentujące kulturę włoską i niemiecką

oraz rekonstrukcja XVII w. walk ze Szwedami

 

 

5.07.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny

Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Orkiestra Dęta Brda – Orlin Bebenow

Orlin Bebenow – urodzony w Bułgarii, od 1988 r. mieszka w Polsce. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dziedzinie artystycznej: dyrygentura. Jest instrumentalistą (flet poprzeczny, gitara, bałałajka, cymbały), śpiewakiem, dyrygentem, aranżerem, kompozytorem i prezesem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Animatorem i organizatorem licznych festiwali, konkursów i widowisk muzycznych w regionie Kujaw i Pomorza. Za swoją szeroką działalność na rzecz krzewienia kultury muzycznej trzykrotnie otrzymał Nagrodę Marszałka Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od wielu lat związany z Operą Novą w Bydgoszczy. W 2008 r. został wyróżniony w konkursie kompozytorskim na marsza wojskowego zorganizowanego przez Ministerstwa Obrony Narodowej. Skomponował na tę okoliczność marsz „Szlakiem Brdy”, który został nagrany na płycie CD, wydany materiał nutowy przez MON i włączony do stałego repertuaru wszystkich wojskowych orkiestr w Polsce.

 

8.07.2015, śr., Pałac Nowy, godz. 18.00, wstęp wolny

Włoskie Lato

Największe włoskie przeboje wykonują: THOMAS GROTTO oraz AN DREO & KARINA; prowadzenie Edyta Starczewska

 

THOMAS GROTTO – Włoch mieszkający w Polsce. Uczy salsy, bachaty, merengue w swojej szkole tańca. Lekcje tańca pobierał we Włoszech, Kolumbii i na Dominikanie. Jako wokalista i perkusista koncertował z zespołami Feline Melinda, Pagine Gialle i rockowym Skanners niemal na całym świecie. W 2010 r. wygrał polski program „Szansa na sukces”. W niecodzienny sposób łączy rockową perkusję i gorące latynoamerykańskie rytmy. Uznany przez Elżbietę Zapendowską za najlepszy męski głos w Polsce.

SHOW AN DREO & KARINA. Andrzej (pseudonim An Dreo) i Karina poznali się na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Międzyrzeczu, którego zostali laureatami. Od 1999 r. tworzą włoski duet, występując z repertuarem Al Bano & Romina Power. W 2010 r. z okazji dziesięciolecia istnienia duetu, wydali trzecią płytę z największymi przebojami. Obecnie są jedynym w Europie popowym duetem, który wykonuje największe przeboje legendarnego Al Bano & Romina Power, co ciekawe, w oryginalnych tonacjach. Zwycięzcy Europejskiego Festiwalu Coverów.

Organizatorem koncertu Bella Italia jest Towarzystwo Polsko Włoskie (prezes Elżbieta Renzetti i Donata Rac) oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Koncert finansowany ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy

 

11.07.2015, sob., godz. 16.00, ZPP, wstęp wolny

Koncert Orkiestry Dętej BRDA pod kierownictwem Orlina Bebenowa

 

12.07.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny

Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Dariusz Pietrzykowski

Dariusz Pietrzykowski – urodził się w 1970 r. w Kępnie. Edukację wokalną rozpoczął w Szkole Muzycznej w Kaliszu pod okiem Lidii Małachowicz. Następnie kontynuował ją w bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie Jana Kunerta, którą ukończył z wyróżnieniem w 1995 r. W tym też roku otrzymał stypendium Fundacji Yamaha. Jest laureatem III nagrody w III Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (1994). Umiejętności wokalne poszerzał na kursie mistrzowskim u Maestry Fedory Barbieri. Obecnie jest solistą występującym gościnnie we wszystkich operach w Polsce. Koncertował również za granicą podczas licznych tournées, m.in. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Holandii, Luksemburgu, Słowacji, Hiszpanii i Szwajcarii. Inf. www.dariuszpietrzykowski.com

Zapraszamy do Ostromecka na wspaniały recital pieśni neapolitańsko-kiepurowskich.

 

 

19.07.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny

Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Beata Kraska

Beata Kraska – urodzona w Rzeszowie. W 2009 r. ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, w klasie Śpiewu solowego prof. Stanisławy Mikołajczyk – Madej. W latach 2009-2011 zrealizowała studia stacjonarne I stopnia, w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego na wydziale Pedagogiczno – Artystycznym o kierunku Edukacja artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej. W 2011 r. podjęła studia na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej
im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiuje w klasie prof. Magdaleny Krzyńskiej. Swe umiejętności wokalno-aktorskie doskonaliła na licznych warsztatach, m.in. Seminarium wokalnym prof. P. Bednarskiego, Warsztatach lektorskich w Warsaw Vocal Studio w Warszawie prowadzonych przez M. Jabłońskiego – prezentera TVP, XIII Kursie Wokalistyki Operowej w Krynicy Zdroju prowadzonym przez prof. E. Iżykowską – Kłosiewicz, prof. S. Toczyską, prof. E.Sąsiadka, dr A. Vovka, prof. M. Witkiewicza. Często występowała w roli konferansjerki koncertów organizowanych przez bydgoską Akademię Muzyczną w Filharmonii Pomorskiej oraz Operze Nova.

 

26.07.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny

Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Tadeusz Szlenkier

Tadeusz Szlenkier urodził się w Warszawie. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia wokalno-aktorskie na Yale University w Stanach Zjednoczonych. W Polsce kształcił się u Romana Węgrzyna, a w trakcie studiów zagranicznych u Richarda Cross’a. Występuje na wielu ważnych scenach muzycznych w Polsce i za granicą. Od 2010 r. jest na stałe związany z bydgoską Operą Nova, gdzie występuje w najważniejszych rolach tenora lirycznego – jako Książę w „Rigoletto”, Alfred w „Traviacie”, Rodolfo w „Cyganerii”, Princ w „Rusałce”, Enzo w Giocondzie, Tamino w „Czarodziejskim Flecie”, Barinkay w „Baronie Cygańskim”, oraz Alfred w „Zemście nietoperza”. Wykonuje również dzieła oratoryjne – m.in. Messa da Requiem G. Verdiego, IX Symfonia Beethovena, oraz Requiem Mozarta. Współpracuje z instytucjami muzycznym w całym kraju, między innymi z filharmoniami w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie, Sopocie, Koszalinie. W 2010 r. Tadeusz Szlenkier reprezentował Polskę na koncertach organizowanych w ramach targów EXPO w Szanghaju. Dwa lata później w maju 2012 r. Tadeusz Szlenkier wystąpił jako Idomeneo w operze Mozarta w Teatro Municipal w Limie w Peru.

 

2.08.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny

Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Anna Malus

Anna Malus ukończyła Wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk. W swoim repertuarze posiada szeroki wybór partii mezzosopranowych, arii i muzyki operowej, operetkowej i rozrywkowej. Na stałe współpracuje z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy. Koncertuje w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Belgii i Holandii. W programie koncertu m.in.: romans „Dzień i noc”, walc z „Doktora Żywago”, Kiedy skrzypki grają Habanera, Usta milczą, dusza śpiewa, Co się dzieję, oszaleję, Dziewczęta z Barcelony, Przetańczyć całą noc, Boccaccio, Memory, Somebody loves me.

 

9.08.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny

Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Eugeniusz Kalinowski

Eugeniusz Kalinowski – pochodzi z Szubina, z rodziny muzykującej. Od najmłodszych lat wychowywał się w otoczeniu muzyki i śpiewu. Związany z podwórkową kapelą „Apachy”, która powstała na początku 1976 r. w Rynarzewie i przyniosła największy rozgłos muzykującej rodzinie Kalinowskich. Rodzina Kalinowskich sześciokrotnie wzięła udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Muzykujących Rodzin m.in. we Wrocławiu i Gnieźnie. Wyjazdy artystyczne zespołu przyczyniały się do podnoszenia własnych umiejętności muzycznych. W przygotowanych programach nawiązywali do folkloru pałuckiego oraz piosenek wykonywanych przez znane w kraju kapele podwórkowe.

E. Kalinowski od 1983 r. jest ściśle związany z Operą Nova w Bydgoszczy, w której pracuje jako artysta chóru, wykonując również role trzecioplanowe, w takich dziełach jak „Czarodziejski Flet”, „La Gioconda”, „Pajace”, „My Fair Lady”, „Księżniczka Czardasza”. Z Operą Nova wielokrotnie występował na scenach operowych Austrii, Holandii, Belgii, Niemiec. W 2012 r. został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za pomnażanie piękna i bogactwa życia muzycznego regionu.

 

15-16.08.2015, sobota g. 11-22.00, niedziela g. 11.00-15.00, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny

Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” IV – najazd szwedzki na Ostromecko

 

Zapowiada się kolejny, czwarty szwedzki najazd na Ostromecko. 15 i 16 sierpnia 2015 r., w ramach epickiego widowiska historycznego, pn. „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”, oporem staną szwedzkim rajtarom szlachcice z grupy rekonstruktorów Sarmackie Dziedzictwo. Bitwa przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni. W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy, a także pokazy konne. Atrakcją będzie konkurs kulinarny pod patronatem Akademii Kulinarnej dra Sadkiewicza. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem zapowiadamy koncert plenerowy węgierskiej grupy folkowej. Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami. Odbywać się będą pokazy zawodów dawnych, jak kowalstwo czy płatnerstwo, a także zorganizowane zostaną zabawy dla dzieci.

Sarmackie Dziedzictwo to grupa pasjonatów, którzy wykorzystując własne doświadczenie, pragną popularyzować wiedzę na temat naszej wspólnej historii poprzez działania edukacyjne i komercyjne. „Dziedzictwo, o którym mowa, jest naszym wspólnym dobrem, często zapomnianym i pomijanym. Przez lata celowo pomniejszanym. Dzisiaj mamy możliwość swobodnie do niego wracać i odkrywać na nowo. Nie chcemy jednak, aby kojarzyło się z muzealną gablotą. Ożywiamy barwną kulturę w sposób namacalny i łatwo dostępny dla ogółu odbiorców. Historia przez nas odtwarzana ma nie tylko nauczać, ale przede wszystkim budować poczucie tożsamości, narodowego kolorytu, bawić rubasznym językiem i biesiadnym klimatem XVII stulecia. Zapraszamy Was w burzliwe czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów! Spotkacie tam postaci znane z lektury Sienkiewicza, pełnych fantazji polskich Sobiepanów, wymuskanych zachodnich kawalerów, dzikich Tatarów, orientalnych przybyszów z Turcji. Prezentujemy historię opartą nie tylko na podręcznikach, ale na niezwykłej literaturze, jaką tworzyli nasi przodkowie, na tradycji przechowywanej i kultywowanej w polskich dworach, którą dziś musimy podtrzymywać i cieszyć się nią, jako naszym narodowym i historycznym dobrem” (fragment ze strony grupy).

Program godzinowy zamieścimy na stronie: www.palacwostromecku oraz na FB: Pałac Ostromecko.

 

23.08.2015, niedz., Pałac Stary, godz. 16.00, wstęp wolny

III Artystyczna Podróż z Towarzystwem Polsko – Niemieckim

Towarzystwo Polsko Niemieckie, na czele z prezes Danutą Szczepaniak – Kucik pragnie nadać III edycji imprezy międzynarodowy wymiar, a w szczególności przybliżyć relacje obu Państw: Polski i Niemiec. Istotna będzie prezentacja kultury polsko – niemieckiej.

 

 

30.08.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny

Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Arte con Brio & Katarzyna Jaracz

Kwartet Smyczkowy Biura Koncertowego Arte Con Brio od lat skupia artystów, których łączy pasja do sztuki oraz chęć wspólnego tworzenia. Indywidualne doświadczenia i inspiracje muzyczne wykonawców spod znaku Arte Con Brio zdobyte dzięki występom solowym, jak i współpracy z wieloma zespołami, orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi w kraju i za granicą, tworzą wysoki poziom artystyczny. W repertuarze znajdują się utwory klasyczne, kościelne, operowe, operetkowe, jak i przeboje musicalowe, filmowe, jazzowe a także rozrywkowe.

Kwartet Smyczkowy wystąpi w składzie: Krystyna Prystasz – I skrzypce, Grzegorz Kujawa – II skrzypce, Mirosław Przybył – altówka, Agata Jarecka – wiolonczela.

Katarzyna Jaracz (sopran) – dyplomantka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu solowego dr hab. Małgorzaty Greli. W 2012 r. ukończyła studia licencjackie na wydziale wokalno-aktorskim bydgoskiej akademii w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Hanny Michalak. Swe umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Urszulę Kryger, Maję Nosowską, Olgę Pasiecznik, Marka Rzepkę. Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie Polski. Można ją było usłyszeć m.in. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Teatrze Horzycy i Dworze Artusa w Toruniu czy podczas Wawer Music Festiwal w Warszawie. W 2012 r. zadebiutowała na deskach Opery NOVA partią Elisetty w „Potajemnym małżeństwie” D. Cimarosy. Regularnie współpracuje z zespołem muzyki dawnej Illo Tempore.