Przejdź do treści

PROJEKT LATO – dla dzieci

31.08.2015 Minęło

 PROJEKT LATO, czyli Letnia Akademia Sztuki Cyrkowej

oraz oryginalne warsztaty dla rodzin z dziećmi

 

Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do udziału w wydarzeniach składających się na cykl bezpłatnych zajęć pn. Zielone Lato w Ostromecku.

 

12.07, 26.07, 9.08, 30.08, niedz., godz. 15.00, ZPP, wstęp wolny

Akademia Natura – aż żal chodzić po jedzeniu, prowadzi botanik dr Krystyna Stepczyńska-Szymczak

Warsztaty botaniczno-kulinarne dla rodzin z dziećmi, edukujące w formie zabawy (około godziny). W programie: spacery po przypałacowym parku, zajęcia w Ostromeckim Herbarium, poszukiwanie dzikich jadalnych roślin, jadalnych kwiatów. Zachęcimy do naturalnej diety i korzystania z bioróżnorodności natury znajdującej się w zasięgu ręki. Poczęstujemy Państwa specjalnością Herbarium – fantastyczną oliwą północy z kurdybankiem rosnącym w Ostromecku.

 

11.07, 18.07, 1.08, 8.08.2015, sob., godz. 12.00, ZPP, wstęp wolny

* Letnia Akademia Sztuki Cyrkowej

Letnią ASC będzie prowadził ceniony mim, klaun, monodramista, aktor, animator kultury, czyli oczywiście Mieczysław Giedrojć. Ukończył on Akademię Teatralną w Warszawie. Doskonalił umiejętności i poszerzał wiedzę m.in.: na warsztatach we Wrocławskim Tetrze Pantomimy, Międzynarodowym Festiwalu Mimu w Warszawie lub biorąc udział w autorskich zajęciach np. Daisuke Yoshimoto (taniec butoh), czy Janusza i Nazaret Subicz z Teatru Tańca Piny Bausch itp. Współpracował z wieloma teatrami, występując w przedstawieniach według F. Kafki, J. Webstera, S. I. Witkiewicza, A. Czechowa, F. Dostojewskiego i M. Gogola oraz prezentacjach autorskich. Współtworzył i wykonuje artystyczne programy profilaktyczne, z których jeden został wykorzystany w projekcie Światowej Organizacji Zdrowia. Brał udział w międzynarodowych i krajowych festiwalach teatralnych jako mim, klaun oraz wykonawca monodramów. Pracował w Anglii, Danii, Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii i na Ukrainie, pokazując własne spektakle, prowadząc warsztaty teatralne i realizując ruch sceniczny do przedstawień polskich autorów.

Od ponad 30 lat dzieli się swoim doświadczeniem teatralnym, organizując, a także prowadząc zajęcia teatralne, pantomimiczne oraz cyrkowe dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów oraz młodzieży i dzieci. W 1995 roku, założył w Bydgoszczy, Teatr Małych Form, który do dzisiaj prowadzi.

Wśród zajęć warsztatowych znajdą się m.in. takie zagadnienia, jak: pantomima (zbudujemy krótkie etiudy, wykorzystując tylko gest, ruch i mimikę), klaunada, żonglerka, elementy iluzji oraz gry i zabawy integracyjne. Poznamy jak poprzez zabawę można inspirować się do twórczych działań zespołowych i integrować się w grupie.

 

– Cyrk dziecięcy to świetna zabawa, w trakcie której najlepiej pokonujemy nowe wyzwania. W sferze poznawczej inspiruje rozwój kreatywności, aktywizuje półkule mózgowe, pobudza ciekawość. Zdobywanie cyrkowych umiejętności wymaga uporu i determinacji, a ćwicząc, rozwijamy cierpliwość i wytrwałość. Żonglowanie staje się metodą na odstresowanie i relaksację – podkreśla mistrz.

 

 

* Letnie warsztaty dla rodzin z dziećmi

 

25.07.2015, sob., godz. 12.00, ZPP, wstęp wolny

Taniec słońca – warsztaty ruchowo–taneczne na żółto

Warsztaty prowadzi Enia Rożankowska – choreograf, pedagog, instruktor tańca współczesnego i dziecięcych zespołów tanecznych. Na co dzień pracuje z miłośnikami tańca w wieku 3 -19 lat. Od ponad 20 lat związana z bydgoskim Pałacem Młodzieży. Taniec, Tatry i folklor podhalański oraz pluszowe misie to trzy największe fascynacje. Podczas spotkania będziemy bawić się ruchowo-tanecznymi układami, z wykorzystaniem najrozmaitszych rekwizytów, energią próbując dorównać słońcu 🙂 Sugerujemy, żeby dzieci przyszły ubrane na żółto; w wygodnych strojach i obuwiu nadających się do tanecznych wygibasów.

 

15.08.2015, sob., ZPP, godz. 12.00, wstęp wolny

Bal historyczny z herbem w tle

W ramach Zielonego lata w Ostromecku zapraszamy dzieci ubrane w stroje z epok minionych na niecodzienny bal. W programie tańce w kręgu, warsztaty tańca dawnego, konkursy i zabawy. Bal współprowadzą tancerki z zespołu „Pół świata dalej”, na czele z Anną Mackiewicz-Chojnacką. Grupa – oprócz tańca – śpiewa dawne pieśni polskie, bałkańskie, cygańskie… Zajmuje się też tradycyjnymi obrzędami.

 

22.08.2015, sob., ZPP, godz. 12.00, wstęp wolny

Gliniane jeżyki i dawne zabawy

Warsztaty lepienia z gliny dla rodzin z dziećmi. Dzieci tworzą własne pamiątki, np. gliniane jeżyki do wkładania kredek. Poznają historię garncarstwa. Czas urozmaici kilka dawnych zabaw, w które bawili się ich rodzice i dziadkowie. Prowadzi Agata Przygodzińska z Akademii Radości Życia.

 

29.08.15, sob., Pałac Stary, godz. 12.00, wstęp wolny

Pogłaskaj alpaki, pokochaj zwierzaki

Warsztaty dla rodzin z dziećmi mające na celu oswajanie najmłodszych ze zwierzętami. Alpaki to urocze, pocieszne południowoamerykańskie ssaki z rodziny wielbłądowatych. Przypominają nieco lamę i owcę. Bardzo łagodne, wykorzystywane w alpakoterapii. Podczas warsztatów usłyszymy bajkę o Inkach, poznamy nieco historię Peru i Chile. Dzieci m.in. stworzą wyklejanki z wełny, nakarmią alpaki, wyprowadzą na spacer. Prowadzenie: Lucyna Ziółkowska.