Przejdź do treści

Piosenki Bydgoskie

21.05.2017 Minęło

Dzięki staraniom Piotra Trelli (prezesa Klubu Środowisk Twórczych, niegdyś sławnego tenora w Operze Nova), w połowie 2016 roku ukazał się wyjątkowa płata pt. „Piosenki Bydgoskie”. Najstarsza na krążku „Piosenka o Bydgoszczy” pochodzi z 1946 r. i powstała na 600-lecie miasta. Opowiada o trudnej jego historii. „Znów twoja Bydgoszcz jedyna, jest polskim miastem jak była, już się niedola skończyła, nad twoją najdroższą Brdą” – śpiewa wokalista w refrenie. Słowa i muzykę napisał Jan Wojakiewicz. Pozostałe dziewięć piosenek powstawało w kolejnych latach aż do obecnego roku, ale niektóre przeleżały długo u autorów, zapomniane w szufladzie. Jedną po drugiej mozolnie odkrywał bydgoski Piotr Trella, który długo walczył o tę płytę.

Jak czytamy w artykule Magdaleny Gill pt. „Tango z naszą Łuczniką”, zamieszonym w „Gazecie Wyborczej – niewielu bydgoszczan zna utwory, które znalazły się na krążku. Jeśli już ktoś coś słyszał, to najpewniej te wykonywane przed laty przez Irenę Santor. – Nagrała dwie piosenki o Bydgoszczy. Nie mogły nie znaleźć się na naszej płycie, oczywiście w oryginalnym wykonaniu – zaznacza Piotr Trella. Dziś można posłuchać w internecie, jak popularna kiedyś piosenkarka z sentymentem śpiewała: „Bydgoszcz – jedyne miasto moje, tutaj ujrzałam świat; Tutaj jedynie, tylko tu wspomnień znajduję ślad; Bydgoszcz najmilsze miasto w świecie, tu się nie wstydzę łez; Kochaj to miasto tak jak ja, bo warte tego jest”. Albo w kolejnej piosence zachwycała się: „Zielono jest w mojej Bydgoszczy; Zielony park, zielony skwer; Zielone są wszystkie balkony; I śluzy w krąg zielone są; A najzieleńsza toń bywa tam; Gdzie Wenecja bydgoska i most…”.

Dlaczego Santor śpiewała o Bydgoszczy? W dzieciństwie mieszkała z rodzicami w sąsiednim Solcu Kujawskim i często tu bywała. Potem przyjaźniła się z pochodzącą z Bydgoszczy aktorką, śpiewaczką operową i reżyserką – Olą Obarską i bardzo często przyjeżdżała tu na koncerty. – Bydgoszcz jest dla mnie szczególnym, umiłowanym miastem. Jest taka ciepła, taka matczyna i taka swojska – mówiła Santor w wywiadzie dla monografii o Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy. Słowa do obu jej utworów – „Bydgoszcz jedyne miasto” oraz „Zielono w mojej Bydgoszczy” – napisała właśnie Obarska, która tworzyła teksty nie tylko dla Santor, ale też dla Violetty Villas, Sławy Przybylskiej czy Mieczysława Fogga. Napisała kilkanaście modnych w latach 60. hitów – m.in. „Batumi”, „Morze Czarne nie jest czarne”, czy „Koncert deszczowy”. […]
Jak doszło do powstania krążka? Zaczęło się przypadkiem. – W 2008 r. robiłem program w Węgliszku pt. „Bydgoskie pejzaże w poezji i piosence”. Szukałem wtedy piosenek o Bydgoszczy. Wpadły mi w ręce trzy kompletnie nieznane – opowiada Trella. – Skończył się program, ale ja nie przestałem myśleć o tych utworach. Zbliżała się odpowiednia okazja – 670-lecie miasta, więc postanowiłem poszukać ich więcej. Dwa lata zbierałem te piosenki. […]
O czym są „Piosenki Bydgoskie”? Pokazują historię naszego miasta, są historią bydgoskich miejsc. W „Tangu z Łuczniczką” symbol Bydgoszczy wędruje po bydgoskich dzielnicach – odwiedza Szwederowo, Wzgórze Wolności, a potem też Wenecję i Wyspę Młyńską. O wyspie jest też „Bydgoska samba”. W „Nowej Bydgoszczy” wokalistka śpiewa: „Tu zakłady tętnią pracą; Romet, Zachem, Belma, Fato; Mamy wyższe też uczelnie; A wyliczać można więcej; Rondo, teatr, filharmonia; Myślęcińska ścieżka zdrowia; W takt nowego, co jeszcze przed nami; Mego miasta pulsuje rytm”.

– Najwięcej bydgoskich miejsc pojawia się w ostatniej, najnowszej piosence z tekstem Zdzisława Prussa. Jest tu secesja bydgoska, Łuczniczka, Potop, Wenecja, barki na Brdzie i wszystkie inne nasze symbole. To właściwie taka klamra płyty – nie piosenka, ale pieśń w formie hymnu pochwalnego na cześć Bydgoszczy – mówi inicjator krążka.

https://www.youtube.com/watch?v=gmM4pXF3_LY