Przejdź do treści

Pieśni żydowskiego Polesia

22.05.2016 Minęło

Projekt „Pieśni żydowskiego Polesia” miał swoją premierę w Lincoln Center w Nowym Jorku w marcu 2013 r. Był prezentowany na Festiwalu Chutzpah w kanadyjskim Vancouver, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Berkeley California, Kaliningradzie z okazji Rocznicy Nocy Kryształowej, Centrum Muzycznym Blumental w Tel Avivie i innych prestiżowych miejscach.

Olga Mieleszczuk – pieśniarka, akordeonistka, badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej, śpiewa w jidisz i po hebrajsku. Obecnie mieszka w Jerozolimie. Inicjuje projekty międzykulturowe z udziałem artystów z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowska, jak YUNG Yiddish czy TSKZ. Wydała dwie płyty „Jewish Songs from the Shtetl” oraz „Lilalo”. Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu.

Marta Maślanka – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, cymbalistka. Specjalizuje się w muzyce filmowej i teatralnej. Współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami, m.in. Michałem Lorencem. Uczestniczyła w nagraniu kilkudziesięciu płyt, m.in: Justyny Steczkowskiej, Kapeli ze Wsi Warszawa. W swojej kolekcji ma cymbały chińskie, indyjskie, perskie, białoruskie, rzeszowskie, cieszyńskie i kopie cymbałów średniowiecznych.

Gosia Szarlik – skrzypaczka, muzykoterapeutka, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest członkiem grupy DesOrient i stale współpracuje z Michałem Lorencem, kompozytorem muzyki filmowej. Bierze udział w wielu muzycznych projektach, łącząc muzykę klasyczną z elementami etnicznymi. Nagrała kilkanaście płyt zarówno na skrzypcach żłobionych jak i klasycznych.