Przejdź do treści

Pierwszy Ostromecki Piknik Folkowy

22.06.2014 Minęło

I Ostromecki Piknik Folkowy
22.06.2014, godz. 12.00-20.00

 

PROGRAM

KONCERTY

12.00 OldNova
13.00 Bluesferajna
14.00 Artur Witczak – dudy wielkopolskie
15.00 Double Six & Mirek Niemczyk
16.00 Trio Taklamakan
17.30 Grzegorz Tomaszewski – koncert na 4 cytry
18.30 Kwartet Jorgi


IMPREZY TOWARZYSZĄCE

12.00-20.00 kiermasz rozmaitości
12.00-14.30 Warsztaty „Gram na cytrze – pierwsze kroki”
15.00-16.30 Warsztaty białego śpiewu
17.00 wernisaż wystawy Grzegorza Kargóla „Gdzieś w świecie”

 

ORGANIZATORZY:

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Fundacja Inicjatyw Kulturalnych “Mandragora”

Impreza dofinansowana ze środków Miasta Bydgoszczy

 

Kwartet Jorgi istnieje i występuje od 1982 r. Zagrał setki koncertów w Polsce, brał udział w festiwalach w Niemczech, Francji, Anglii, Czechach, Słowacji, Szwecji, Kanadzie, USA i w Wenezueli. Muzykę Kwartetu Jorgi wykorzystywano w filmach polskich i zagranicznych oraz w różnych nagraniach radiowych. Z Kwartetem wiążą się takie pojęcia jak „zielona muzyka” czy „muzyka zielonej fali”, ukute dla określenia jego, niespotykanej wcześniej, akustycznej muzyki. Jako jedna z pierwszych grup folkowych w Polsce nie reprezentowali żadnego określonego nurtu – oni dopiero go tworzyli. Twórczość muzyczną Kwartet Jorgi rozpoczął od grania tematów celtyckich, z czasem odkrywając folklor polski, bałkański i ukraiński. Inspiracje czerpał również z muzyki klasycznej odwołującej się do muzycznej tradycji ludowej (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), ale nie odżegnywał się też od muzyki współczesnej (elementy jazzu i rocka). Sama nazwa Kwartetu pochodzi od poznańskiego flecisty z XVI w. – Tomasza Jorgi.”

 

DOUBLE SIX

Karol Szymanowski – wibrafon, marimba, Jacek Herzberg – śpiew, gitara akustyczna, gitara rezofoniczna, banjo, gościnnie: Mirek Niemczyk (Niespodzianka Pana Janka) – skrzypce.

Zespół „Double Six” tworzy dwóch znanych bydgoskich muzyków o bogatym dorobku artystycznym. Karol Szymanowski – czołowy polski wibrafonista jazzowy jest twórcą nowej sześciopałkowej techniki gry na wibrafonie, którą posługuje się w sposób wirtuozowski. Dzięki niej, jego wibrafon wyróżnia się oryginalnym i niepowtarzalnym brzmieniem. Jacek Herzberg – wielki entuzjasta i niestrudzony animator bluesa, autor i organizator międzynarodowych festiwali: Blues&Folk Festival, Bydgoszcz Buskers Festival. Założyciel i lider zespołów „Green Grass” i „Doktor Blues”, z którymi odnosił sukcesy na największych festiwalach bluesowych w kraju.Muzyka „Double Six” to autorska propozycja, na którą składają się standardy folk-bluesa w niespotykanym dotąd opracowaniu. Zestawienie wibrafonu, marimby i gitary (na gruncie bluesa zjawisko bez precedensu), stwarza wyjątkowe możliwości brzmieniowe, co w połączeniu z predyspozycjami solistycznymi muzyków sprawia, że słuchacze obcują z pełną wyrazu i ekspresji muzyką. „

TRIO TAKLAMAKAN

Jan Romanowski – skrzypce, Andrzej Trzeciak – wiolonczela, Michał Karasiewicz – fortepian

Kim jesteśmy?  Jesteśmy absolwentami Akademii Muzycznej w Poznaniu, a nasz zespół – TRIO TAKLAMAKAN – istnieje od czerwca 1998 r.

Kim nie jesteśmy? Mimo „klasycznego” wykształcenia i składu, nie jesteśmy zespołem klasycznym. Chociaż bliski nam jest folkowy rodzaj ekspresji, nie jesteśmy także kapelą folkową (mimo, że to pojęcie w ostatnich latach okazało się bardzo pojemne).

Co gramy? To co gramy można określić mianem: „folkowy nurt muzyki klasycznej”.

Co to oznacza? Szperając w bibliotekach, antykwariatach i rodzinnych szpargałach (pochodzimy z rodzin o muzycznych tradycjach) szukamy tego, co stworzone zostało w czasie spotkań muzyki tzw. „poważnej” z muzyką taneczną. Znajdujemy na ogół szczątkowe materiały, więc – siłą rzeczy – przyprawiamy je własnymi pomysłami. W ten sposób powstają utwory, które nazywamy „tańcami nieoczywistymi”. Czasem zdarza się, że pomysłów jest tak dużo, iż zaczynają żyć własnym życiem. Tak powstają nasze kompozycje, głęboko osadzone w klimatach naszych muzycznych zauroczeń.

Co lubimy? Wśród naszych muzycznych fascynacji znajdują się ogniste czardasze i „połamane” rytmicznie tańce bałkańskie, żywiołowe (a niekiedy nostalgiczne) melodie klezmerskie oraz zadziorne tanga – nie tylko argentyńskie. Szczególną estymą darzymy twórczość Astora Piazzolli.

 

GRZEGORZ TOMASZEWSKI

koncert na 4 cytry – solo, warsztaty  „Gram na cytrze – pierwsze kroki ”

Obecnie jedyny systematycznie koncertujący cytrzysta w Polsce. Laureat Nagrody im. Czesława Niemena VIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2005 r. Jako pierwszy w Polsce nagrał w 2005 r. płytę tylko na cytrach pt. „Rośnie ziele” zawierającą kompozycje własne oraz autorskie opracowania tematów ludowych także, wielkopolskich . Najczęściej występuje solo, ale chętnie gra też w duetach z: saksofonistą Michałem Kulentym, kontrabasistą Krzysztofem Samelą, wibrafonistą Karolem Szymanowskim, a także w większych składach takich jak Kwartet Pałucki. Występował w Polsce oraz w 12 krajach europejskich. W maju 2010 r., wziął udział – jako jeden z kilkunastu europejskich artystów wolontariuszy- w multidyscyplinarnym międzynarodowym projekcie kulturalnym „Culture Trail” , grając koncerty akustyczne na trzech cytrach- własne opracowania średniowiecznej i renesansowej muzyki polskiej- w kościołach, w sześciu krajach europejskich, od Węgier po Wielką Brytanię. Gra na instrumentach historycznych, z początku XX w. Grając koncerty solowe używa czterech cytr; dwóch cytr akordowych –różnie nastrojonych fidol Fishera, cytry koncertowej oraz cytry węgierskiej.

 

GDZIEŚ W ŚWIECIE – Wystawa fotografii Grzegorza Kargóla

 

– Gdzieś w świecie… Obserwuję… Widzenie, odczucie inności jest potrzebą przekraczania znanych horyzontów. Podczas wędrówek, dalszych i bliższych, napotykamy TAJEMNICĘ. Tajemnicę zaklętą w historii, w wyniosłych zabytkach, w zapierającej dech w piersiach przyrodzie i przede wszystkim w napotykanych ludziach. Trudno „ją” pojąć, ale można spróbować uchwycić, w nieraz obłędnie barwnych kadrach, ukazujących tak nieprzeniknioną mentalność, tak fascynującą kulturę, tak bardzo odmienny świat. I nie można tego dokonać inaczej, niż ukazując ludzi bez maski, bez pozy, naturalnie wkomponowanych w otoczenie, w sytuacjach codziennego życia.

Pragnę zaprosić Państwa na wystawę fotografii z moich podróży do Indii, Egiptu, Armenii… Mam nadzieję, że poprze te kadry, uda mi się przekazać swój autentyczny zachwyt człowiekiem oraz światem, w którym żyje – wyjaśnia G. Kargól.

       GDZIEŚ W ŚWIECIE – wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Kargóla, Pałac Stary, godz. 17.00, niedz. 22.06., podczas Ostromeckiego Pikniku Folkowego.