Pięć Zmy-Słów Literatury – Ewa Lipska;

19.04.2015 Minęło
„Kwietniowe spotkanie z literaturą w Ostromecku, będzie poetyckim patrolem Ewy Lipskiej, jej obywatelskim marszem przez pejzaże współczesności. Wokabularny spacer poetki po świecie, w którym rzeczywistość przypomina karciany sekwens, gdzie rzekoma różnorodność otaczającego nas świata podana zostaje w jednym kolorze unifikacji, a etyczne postawy ludzkie, ba, pejzaże przyrody nawet, przybierają formy etykiet i emblematów z internetowych katalogów doraźnych atrakcji.
Jak poruszać się, oddychać i reagować w świecie niezliczonych emanacji „objawień i prawd”, które massmedialna papka(tandeta kolejną dawką codziennej erupcji) unieważnia, nie pozwalając na zrozumienie i przeżycie czegoś właśnie podanego – do końca i z sensem? Zmuszając do fasadowych zachwytów „najaktualniejszym” – zaznacza Andrzej Pieczyński.
Ceniony aktor, znany m.in. z takich filmów jak „Wielki Szu”, „Stara baśń”, czy „Boża podszewka” zauważa, że skazani na nasz świat, jak w wierszu: „Nieporozumienie”, doświadczamy ustawicznie rozczarowań:
„Kiedy w magazynach broni
pojawiły się kalafiory i brukselka
wszyscy myśleli
że na świecie zapanował już pokój
ale okazało się
że chodzi tylko
o zmianę amunicji”.
Poetka postuluje aktywność mimo wszystko. Nie wycofuje się z uczestnictwa w uniwersum, choć musiała znaleźć na nie swój system prewencyjny. Serum na tę współczesną dżumę: poetyckie przeciwciała zwalczające symptomy masowego świata. Dostraja cenne kamienie poetyckich fraz, łącząc je w coraz nowsze konfiguracje sensu. Jest rzeczniczką intelektu, podaje też pierwszą jego cnotę: widzieć świat jasno… Ale najpierw zobaczyć klarownie, dopiero później postawić własną diagnozę i wziąć za nią odpowiedzialność, choćby miało to być oczyszczające „nic”.
„…Coraz częściej zamyślam się nad niczym.
W pustej restauracji
kelner podaje mi
oko jastrzębia”.
Andrzej Pieczyński – to znakomity aktor teatralny i filmowy, reżyser, kompozytor, dramaturg. W 1978 r. zdał na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1978-1983 pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie. W 1992 rozpoczął współpracę z teatrami: Dramatycznym w Gdyni (obecnie Teatrem Miejskim w Gdyni) jako aktor, autor i reżyser, Muzycznym w Gdyni (reżyser), Teatrem Polskim w Bydgoszczy (aktor). […] W 2013 r. ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie.