Ostromecko w opowiadaniach

05.03.2021 18:00Minęło
Małgorzaty Grosman, promocja wydawnictwa – Czytanki miejskie, piątek, g. 18.00, Fanpage Pałac Ostromecko
Fascynujące Ostromecko – promocja wydawnictwa – Czytanki miejskie:
Ostromecko w opowiadaniach, Małgorzaty Grosman,
Wydawnictwo Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy
Rozmawiają Małgorzata Grosman (literatka, dziennikarka), Emilia Walczak (redaktorka serii, literatka), Andrzej Gawroński i Alicja Dużyk (Sekcja Dziedzictwa Kulturowego i Lokalnego w ZPP w Ostromecku)
Prezentujemy Państwu najnowsze dzieło bydgoskiej pisarki i dziennikarki Małgorzaty Grosman, ilustrowane pięknymi, barwnymi zdjęciami Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku autorstwa Dariusza Gackowskiego i Andrzeja Gawrońskiego, pt. „Ostromecko w opowiadaniach”. Warto ją mieć, by o historii ostromeckich włości dowiedzieć się czegoś nowego i zaskakującego!
A oto, jak zachęca do lektury sama autorka: „Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku to wyjątkowe miejsce. Byłby ewenementem już tylko dlatego, iż w jednym majątku, tuż obok siebie, stoją tu dwa pałace, a to przecież tylko jeden z powodów, dla których Ostromecko jest fascynujące. Nietuzinkowe, godne sensacyjnej powieści, są losy jego kolejnych właścicieli. Ściśle powiązane z zawiłymi dziejami tutejszych ziem i jednocześnie z narodowością panów na Ostromecku, z ich politycznymi lub szlacheckimi ambicjami, z gospodarnością lub rozrzutnością, ale też problemami, a nawet nieszczęściami, jakie dotykały te włości pomimo lub wskutek działań właścicieli. Przyglądając się wydarzeniom z historii Ostromecka i losom jego właścicieli, poznajemy więc – niejako przy okazji – dzieje Polski. Poznajemy armie przetaczające się przez polskie ziemie, by je zdobyć, i konsekwencje przechodzenia tych terenów z rąk do rąk. Obserwujemy rozwój gospodarczy i komunikacyjny, sukcesy i osiągnięcia, ale widzimy także błędy i porażki, ogromne długi i spektakularne ucieczki. Jest to więc historia ludzi z krwi i kości. Poznając ją, przekonujemy się, że targały nimi takie same namiętności, że borykali się z takimi samymi kłopotami, jak my. I tak bez przerwy, od ośmiuset lat”. (fragment wstępu)