Przejdź do treści

Oratorium Phoebe

03.11.2018 Minęło

Oratorium Phoebe, na podstawie książki Agnieszki Taborskiej „Niedokończone życie Phoebe Hicks”, Chór Społeczny Czarnego Karła

 

Łukasz Przykłocki – baryton

Grzegorz Pleszyński – muzyka

Marta Filipiak – kostiumy i scenografia

Łukasz Owczarzak – filmy i wizualizacje

Jacek Plackowski – adaptacja tekstu; Marcin Giżycki – adaptacja poetycka tekstu

 

Chór Społeczny Czarnego Karła jest wynikiem działania interdyscyplinarnej grupy artystycznej, która została założona w 2008 r., w Bydgoszczy. Grupa pod auspicjami Fundacji Czarny Karzeł prowadzi działania na styku sztuk wizualnych: filmu, teatru, opery, muzyki, poszerzone o choreografię, scenografię, produkcję kostiumów in. W swojej strukturze organizacyjnej i artystycznej, działania chóru są samowystarczalne. Przy realizacji różnych projektów chór współpracował z wybitnymi twórcami i naukowcami m.in. Zbigniewem Mikołejko, Bogdanem Dziworskim, Marcinem Giżyckim, Agnieszką Taborską, Sławomirem Idziakiem, Maciejem Cuske, Nikolasem Toporem i in.

W takcie prezentacji wykorzystujemy estetykę operową w służbie preformansu, z autorską muzyką skomponowaną przez awangardowego artystę Grzegorza Pleszyńskiego, specjalnie przygotowane kostiumy i scenografię oraz filmy i wizualizacje. Chór jest inicjatywą całkowicie społeczną i zrzesza w swojej strukturze seniorów, młodzież, dzieci i dorosłych (razem ok. 30 osób w tym artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki). Jednym z podstawowych założeń naszej działalności jest integracja społeczna i międzypokoleniowa, która odbywa się w trakcie współpracy z wybitnymi twórcami. Naszą misją jest stworzenie przestrzeni dla prezentacji sztuki „antydepresyjnej”, czyli poważnej, ale nie smutnej, zaangażowanej, ale niewyobcowanej itd.