Przejdź do treści

Nowe nazwy alejek ostromeckich i mapa parku oraz ogrodów

Nazwy alejek

01.05.2021 - 31.12.202111.00Minęło

Zespół Pałacowo Parkowy w Ostromecku

Mapa parku w Ostromecku

Na rozpoczęcie sezonu piknikowego w Ostromecku, przygotowaliśmy dla Państwa specjalne ulotki, zawierające składane mapy. Stanowią mini przewodnik, zachęcając do spacerów. Zabierają opis przyrody.

Wędrowanie ostromeckimi ścieżkami, ułatwi fakt, że zostały one nazwane. Aleja Schinkla, Aleja Lennégo, Aleja Alvenslebenów i Aleja Mostowskich – to nazwy nadane ostromeckim ścieżkom.

Nazwy alejek nie są przypadkowe!

Pałac Nowy projekt nie powstałby bez wkładu Karla F. Schinkla, największego dziewiętnastowiecznego pruskiego architekta, twórcy m.in. gmachu teatru Neues Schauspielhaus na berlińskim placu Gendarmenmarkt, Nowego Odwachu czy Altes Museum (także w Berlinie).

Ostromecki krajobraz to dzieło samego Petera Josepha Lennégo, wybitnego pruskiego planisty i architekta krajobrazu. Lenné, z tytułem ogrodnika królewskiego, w ciągu swojej kariery założył ponad 250 ogrodów. Jego wizytówką po dziś dzień są m. in. ogrody w Sanssouci w Poczdamie, Tiergarten w Berlinie, a także ogrody we Frankfurcie nad Odrą, Lipsku czy Wiedniu. Na terenie Polski najlepszą i najciekawszą jego realizacją jest właśnie Ostromecko.

Stary Pałac, zwany również pałacem Mostowskich wzniesiono na krawędzi wysoczyzny, górującej nad doliną Wisły, w miejscu dawnego dworu szlacheckiego. Obiekt o charakterze dwupiętrowej reprezentacyjnej rezydencji w stylu baroku z elementami saskiego rokoka, został wybudowany w XVIII w. przez Pawła Michała Mostowskiego, wojewodę pomorskiego.

Alvenslebenowie byli ostatnimi właścicielami Ostromecka do drugiej wojny światowej. Joachim Avensleben ożenił się z polską hrabianką Katarzyną Bnińską, właścicielką majątków Samostrzel i Dąbek. Mieli dwóch synów. Starszy Albrecht, zwany „Tito” był zajadłym hitlerowcem i zbrodniarzem wojennym. Młodszy Ludolf, zwany „Lulu”, był z serca i duszy Polakiem. Losy rodziny to pomysł na niezły scenariusz filmowy.

Nazwy alejek parkowych