Przejdź do treści

Noskowski – reaktywacja II

21.01.2018 Minęło

W pięknych barokowych wnętrzach Pałacu Starego w Ostromecku, w sali błękitnej na pierwszym piętrze wszyscy zwiedzający będą mogli posłuchać muzyki granej na odrestaurowanym fortepianie Krall & Seidler Zygmunta Noskowskiego. Instrument pochodzi z około 1890 roku i został podarowany Noskowskiemu przez polski naród na 25-lecie działalności kompozytorskiej. Fortepian był w posiadaniu rodziny Zygmunta Noskowskiego do 1979 roku, po czym został zakupiony od synowej kompozytora, Eugenii Noskowskiej z Poznania, do Kolekcji Szwalbego.

Aleksandra Moliszewska – urodziła się w 1997 roku, naukę gry na fortepianie rozpoczęła mając 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie, w klasie mgr Olgi Łazarskiej. W 2016 r. ukończyła naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie w klasie fortepianu mgr Doroty Moliszewskiej. Obecnie jest studentką II roku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof.Ewy Pobłockiej. Regularnie występuje na koncertach w kraju i za granicą (Niemcy, Szkocja).

Uczestniczyła w licznych konkursach pianistycznych otrzymując nagrody i wyróżnienia:

-I miejsce „Concours Musical De France” (2006),

-wyróżnienie w XXV Konkursie Młodych Pianistów „Nad Kamienną”(2007),

-III miejsce w IV Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej (2011),

-III miejsce w VI Międzynarodowych Spotkaniach Pianistycznych w Krośnie (2012),

-wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2012),

-wyróżnienie w V Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” (2012),

– III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym (2013),

-II miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2014),

-II miejsce na Internationaler Klavierwettbewerb w Görlitz (2015),

-Nagroda Chopinowska na Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku (2015)

– Nagroda Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina, Nagroda Specjalna Firmy Arche oraz Laureatka Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Chopin i Kompozytorzy Francuscy” w Siedlcach (2015)

-II miejsce na VIII Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej, Kraków (2015)

-Nagroda Bartolomeja Buraŝa na Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”, Sanoku (2016)

-III miejsce na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im.L.Godowskiego, Warszawa (2017)

Regularnie bierze udział w kursach mistrzowskich doskonaląc swoje umiejętności pod okiem wybitnych pianistów takich jak m.in.: prof. A. Jasiński (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. B. Kawalla (UMFC w Warszawie), prof. R. Michalak (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. E. Wolanin (UMFC w Warszawie), prof. Dina Joffe (Łotwa, Izrael), Philippe Giusiano (Francja), Eugene Indjic (USA/Francja), Wiera Nosina (Rosja), prof. Irina Pietrova-Chukovskaya (Rosja), prof. Martin Lysholm Jepsen. Współpracowała z takimi dyrygentami jak T.Chmiel (Krakowska Młoda Filharmonia) oraz Igor Pylatiuk (Lwowska Narodowa Orkiestra Kameralna „Akademia”). W 2012/2013 została zaliczona do grona stypendystów „Klubu Krakowskiego” otrzymując stypendium dla uzdolnionej młodzieży.