Noc Świętojańska z „Płomieniami” i kapelą OldNova

21.06.2014 Minęło
W noc świętojańską tradycyjnie zapraszamy do Ostromecka. Od godziny 19.00 dla gości wystąpi zespół „Płomienie” z MDK nr 4, prowadzony przez Izę Grochowską. Po ich występie i tradycyjnym puszczaniu wianków do stawu poniżej Starego Pałacu, zapraszamy na koncert kapeli OldNova, który odbędzie się na tarasach Pałacu Nowego.
Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” powstał w 1980 roku przy Komendzie Hufca ZHP w Bydgoszczy. Był on ściśle związany z harcerstwem, stąd jego ówczesna nazwa brzmiała Reprezentacyjny Zespół Bydgoskiego Harcerstwa. Powstał on z inicjatywy Aldony Rawickiej – długoletniego kierownika Zespołu. To za jego sprawą harcerze w całym województwie śpiewali na biwakach, rajdach i przy ogniskach takie piosenki, jak „Nas nie może zabraknąć w leśnej balladzie”, „Harcerzem być”. W 1987 roku zaczęto myśleć o opracowaniu repertuaru typowo polskiego. Przy ogromnym zaangażowaniu rodziców uszyto stroje z regionu krakowskiego. To właśnie ten region stał się początkiem wielkiej przygody z folklorem polskim, która trwa do dnia dzisiejszego.
Obecnie w swoim repertuarze „Płomienie” posiadają również suity z regionu kaszubskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawskiego, lubelskiego, łowickiego, rzeszowskiego, śląskiego, mieszczan żywieckich, górali żywieckich i tańce szlacheckie. W ciągu kolejnych lat aktywnej działalności liczba członków zespołu zwiększyła się aż do około 120. Zespół składa się z grup tańczących i śpiewających, w wieku od 5 do 23 lat oraz kapeli ludowej. Kluczowymi zajęciami są: śpiew i taniec ludowy, ale od 2007 roku prowadzone są również zajęcia tańca ludowego w formie towarzyskiej. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Izabela Grochowska. Grupa ta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Koncertuje często na terenie miasta, kraju jak i poza jego granicami.
Bydgoszczanie znają ,,Płomienie” z koncertów, których zespół daje na terenie miasta i województwa kilkadziesiąt rocznie. W ostatnich latach prezentuje bogactwo kultury ludowej w formie barwnych widowisk słowno – muzycznych. Często reprezentuje Polskę na międzynarodowych festiwalach. W przeciągu 30 lat działalności zespół oklaskiwany był między innymi w Bułgarii, Turcji, na Węgrzech, w Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Belgii, Danii, Turcji, Grecji, Rosji, Finlandii, Norwegii i w Niemczech. W lipcu 2003 r. grupa miała zaszczyt zaśpiewać dla Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji.
OldNova to interregionalny zespół folklorystyczny, w którego skład wchodzą przedstawiciele pięciu różnorodnych pod względem stylistycznym regionów Polski, w tym: nowosądecczyzny, regionu opoczyńskiego , Lubelszczyzny, regionu łowickiego oraz kujawskiego. Grupa powstała na bazie, trwającego od 2010 roku, wspólnego muzykowania w gronie przyjaciół mocno zakorzenionych w kulturze swojego regionu. Były to pierwsze momenty, w których mieliśmy okazję obserwować efekt zderzania się ze sobą muzyki wywodzącej się z tak bardzo odmiennych od siebie regionów Polski. – „Inne melodie, tańce, obrzędy, a jednocześnie cechy wspólne, które mieliśmy okazję odkrywać, były dla nas motywacją do tego, że pójść dalej, wyciągnąć wnioski z obserwacji i stworzyć nowy styl, wypracować nowe brzmienie i pokazać tę znaną powszechnie muzykę w zupełnie nowej odsłonie” – podkreślają muzycy. Cechą charakterystyczną kapeli jest więc łączenie stylów wywodzących się z autentycznego folkloru poszczególnych regionów, z których pochodzą członkowie zespołu. Stylistyka OldNovy sięga jednak głębiej. W improwizowanych partiach instrumentalno wokalnych można odnaleźć elementy folkloru serbskiego, rumuńskiego, muzyki cygańskiej, a także żydowskiej. Twórczość Kapeli OldNova ma być wyrazem głębokiego uznania dla otaczającego nas zewsząd folkloru polskiego, jego różnorodności oraz towarzyszących mu emocji.